LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/ Berisha: Rama një kalbësirë, largimi i tij është emergjencë kombëtare

• Kryedemokrati Sali Berisha mblodhi sot grupin parlamentar të Partisë Demokratike. Pas mbylljes së seancës plenare, Berisha ka porositur deputetët e PD-së që të jenë të përgatitur për rezistenca të fuqishme. •Berisha deklaroi se hetimin më të plotë për çështjen 'McGonigal' do ta bëjë Komisioni Hetimor Parlamentar. •Berisha tha se protesta e 11 shkurtit do të largojë nga pushteti Edi Ramën, ndërsa tha se kreu i qeverisë ose duhet të japë dorëheqjen, ose do të përballet me probleme të mëdha. • Vetë kreu i PD-së zbarkoi në selinë që në orën 10:00, orë kur nisi seanca plenare në Kuvend, por ai nuk ishte i pranishëm. Kjo pasi Berisha u përjashtua nga Kuvendi për shkak të bllokimit të Foltores ne bashkëpunim me të gjithë deputetët e PD.

6 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Komisioni hetimor “Rama- McGonigal” bashkon PD-në, 42 deputetë firmosin kërkesën (EMRAT)

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Kuvendi

TIRANË- Deputetët e opozitës kanë mbledhur më shumë se 35 firma për të ngritur një komision hetimor që do të verifikojë kontaktet dhe marrëdhëniet e kryeministrit Edi Rama me ish agjentin special të FBI-së, Charles Mcgonigal.

Në listë bie në sy fakti që përveç deputetëve të PD-së kanë firmosur edhe deputetë të grupit të Alibeajt si Gazmend Bardhi, Jorida Tabaku, Lefter Gështenja dhe Andia Ulliri, por nuk ka firmosur Enkelejd Alibeaj.

EMRAT

Luciano Boçi

Sorina Koti

Luan Baçi

Lindita Metaliaj

Isuf Cela

Kasem Mahmutaj

Tomorr Alizoti

Kastriot Piroli

Agron Shehaj

Edmond Spaho

Greta Bardeli

Ina Zhupa

Albana Vokshi

Tritan Shehu

Oerd Bylykbashi

Gazmend Bardhi

Flamur Noka

Sali Berisha

Edi Paloka


Xhelal Mziu

Ramadan Lika

Sajmir Koreshi

Eralda Bano

Ervin Salianji

Elda Hoti

Agron Duka

Bujar Leskaj

Belind Këlliçi

Orjola Pampuri

Lefter Gështenja

Zheni Gjergji

Bledjon Nallbati

Merita Bakiu

Jorida Tabaku

Andia Ulliri

Ilda Dhori

Monika Kryemadhi

Petrit Vasili

Helidon Bushati

Ferdinand Xhaferri

Flamur Hoxha

Emilja Koliqi

1 MUAJ ME PARE

'Do përballet me probleme shumë madhore'/ Berisha: Largimi i Ramës është emergjencë kombëtare

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaron se largimi i kryeministrit Edi Rama është një emergjencë kombëtare. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e grupit të PD-së, Berisha tha se shqiptarët duhet të rivendosin dinjittin dhe moralin e tyre, pasi Rama nuk mundet t'i përfaqësojë.

'Ju duhet të dëshmoni, ose dorëheqjen ose do përballet me probleme shumë madhore. Çdo orë që kalon është orë turpi për çdo shqiptarë, nuk mund të pranohet në krye të qeverisë një kryeministër që fut thikën më të rëndë dhe më të rëndat në 30 vite a më shumë në fushën e sigurisë së vendit. Largimi i tij është emergjencë kombëtare. Shqiptarët do të rivendosin dinjitetin, moralin e tyre, e ky njeri nuk përfaqëson asnjë shqiptar të ndershëm por Taulant Ballat dhe Gjiknurit e mafias shqiptare.'- tha Berisha.

1 MUAJ ME PARE

Berisha jep porosinë për deputetët e PD: Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme në Parlament

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Sali Berisha

TIRANË- Pas debateve që shoqëruan sot seancën në Kuvend, ku u përjashtua edhe deputeti Gazment Bardhi, kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka paralajmëruar se nuk do të ndalen. Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar, ai tha se do të përgatiten për rezistencë të fuqishme në Parlament.

DEKLARATA E BERISHËS:

Ju përshëndes për qendrimin e përgjegjshëm e të rëndësishëm në Parlament, por dhe të zotohem para qytetarëve shqiptarë, zgjedhësve se PD nuk e lëshon atë Parlament, do ta mbajë atë si tempull të zërit dhe interesave tuaja. Ajo çka ndodh dy ditë me radhë, dëshmon se mazhoranca e krimit, e drogës, apo kupola e krimit dhe drogës, grusht kriminelësh, të tipit Balla, Rama, Gjinuri etj. Kur nuk ngrihen dhe kur kryetari i tyre fshihet prej tyre, para shqiptarëve, fshihet nga të gjithë përvecse doli për aktin mafioz e kriminal të Portit të Durrësit, janë dëshmi se Parlamenti e Shqipëria kanë nevojë jetike këtë betejë për përmbysjen e Edi Ramës.

Rama sot politikisht është thjesht një kalbësirë, që nuk duhet në asnjë mënyrë të ketë vend në hapësirën e NATO si përfaqësues i popullit shqiptar.

Akti i tij i korruptimit të një prej zyrtarëve më të fuqishëm përbën akt armiqësor, akt turpërimi për cdo shqiptar.

Do ishte në nderin e dinjitetin e mbarë shqitparëve që t’i japin duart një minutë e më parë që t’i çojnë mesazhin e duhur kombit të madh se një kryeministër demon i pushtetit, ti themi se shqiptarët nuk mund ta pranojnë këtë kryeministër.

Rama nga zyra e tij ka dërguar informacion McGonigal për të hetuar lobistin e PD. Më 4 janar 2018 e 16 janar 2018 Neza ia ka dorëzuar tëngarkuarit të FBI nga Mc Gonigal, kurse Ducka ka cuar me fluturime të paguara dëshmitarët nga Tirana për të dëshmuar për Nick Muzin e këtë aferë.

Rama po përpiqet ta kalojë me një grip diplomatik, herë del e herë nuk del. Parlamenti nuk mund të ketë asnjë minutë punë normale përvec debatit, mocionit me debat ndaj Ramës. Ky është si Parlament dhe duhet të pregatitemi për rezistencë të fuqishme në Parlament. Ne nuk mund të pranojmë një kryetar qeverie, kryeministër si Edi Rama. Të vijë aty tja tregojmë fytyrën sic e ka para gjithë shqiptarëve. Të vijë aty e të hapim debatin për këtë aferë të tmerrshme ku gjer në vesh janë të zhytur Balla, Gjiknuri.

1 MUAJ ME PARE

Boçi: Kemi mbledhur 45 firma, do kërkojmë ngritjen e Komisionit Hetimor për takimet e Ramës me zyrtarin e FBI

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Luciano Boci

TIRANË- Deputeti demokrat Luçiano Boçi bëri të ditur se kanë mbledhur rreth 45 firma nga deputetët e PD-së për të kërkuar ngritjen e komisionit hetimor. Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Berishës, Boçi tha se nuk do ta ndalin aksionin e tij edhe pse Rama nuk shkoi në kuvend për të folur mbi çështjen e zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal.

"Kanë refuzuar mocionin me debat sikurse kanë bërë javën e kaluar. Kanë refuzuar pjesëmarrjen në interpelancë, por aksioni ynë nuk përfundon këtu. Kemi kërkuar ngritjen e komisionit hetimor. Janë mbledhur mbi 45 firma. Kreu i grupit të PS ka deklaruar që kërkesa do refuzohet ndërkohë që gjykata kushtetuese është shprehur qartë që ngritja s’mund të ndalohet nga Parlamentin", tha Boçi.

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Rama është politikisht një kalbësirë, nuk duhet të ketë vend në hapësirën e NATO-së si përfaqësues i Shqipërisë

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha doli sot në një konferencë për mediat, pas mbledhjes së Grupit Parlamentar në seli. Gjatë fjalës së tij ai u shpreh se protesta e 11 shkurtit do të largojë nga pushteti Edi Ramën, ndërsa tha se kreu i qeverisë ose duhet të japë dorëheqjen, ose do të përballet me probleme të mëdha. Berisha e cilësoi Ramën si një kalbësirë që nuk ka më vend në hapësirën e NATO-së si përfaqësues i Shqipërisë.

'Gjersa nuk ngrihen edhe kur kryetari i tyre fshihet nga të gjithë, Parlamenti dhe Shqipëria kanë nevojë për këtë betejë, për përmbysjen e Ramës. Sot Rama është politikisht një kalbësirë që nuk duhet të ketë vend në hapësirën e NATO-së si përfaqësues i popullit shqiptar.'- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

I përjashtuar nga Kuvendi, Berisha mbërrin në selinë e PD

'Të përgatitemi për rezistencë të fuqishme'/
Berisha hyn në PD

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka mbërritur në ambientet e selisë blu. Berisha ka zgjedhur sot të shkojë në PD, në nisje të seancës parlamentare. Berisha është i përjashtuar me 10 ditë nga punimet e Kuvendit pas tensioneve në seancën parlamentare të 27 janarit. 

Në Kuvend, deputetët e PD kanë dorëzuar një mocion për debat me kryeministrin Edi Rama në lidhje me çështjen 'McGonigal'./Dosja.al

sali berisha berisha mbledh grupin 2 shkurt

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive