LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor në Tiranë, më 6 mbyllen rrugët, fondet e BE-së shkojnë për avionët e Ramës

• Kryedemokrati Sali Berisha nuk tërhiqet nga protesta e 6 dhjetorit, ditën kur Tirana do të presë liderët e Bashkimit Evropian dhe sot ka dhënë disa porosi. Në një takim me demokratët e njësisë nr.5, Berisha tha se kryeministri Edi Rama do të bllokojë të gjitha rrugët më datë 6, ndaj të gjithë protestuesit duhet të vijnë më datë 5 dhjetor dhe të strehohen në Tiranë. • Berisha tha se synimi i protestës së 6 dhjetorit është paraqitja e realitetit shqiptar “ashtu siç është” te mediat e huaja, pasi në Samit do të jenë të pranishëm edhe 1 mijë gazetarë, që sipas tij, do raportojnë mbi situatën. Berisha tha se dëmokratët e kanë për detyrë që të marrin çdo masë për tu gjendur në bulevard në orën 12:00, më datë 6 dhjetor. I pyetur nëse do i bashkohen demokratët e grupit të Alibeaj, Berisha tha se kushdo që e mbështet lëvizjen e tij, mund të shkojë në shesh. • Berisha foli edhe për protestat e fundit të Partisë Demokratike të cilat sipas tij kanë lënë shumë demokratë zemërthyer, për të cilat tha se “lisi nuk bie me një të rënë”. Kryeministrin Rama e quajti “një kalbësirë që do rrëzohet se nuk respekton asnjë ligj”. • Kundrejt Ramës ai nuk i kurseu akuzat kur tha se ka emisarë që lëvizin me valixhe me para në parlament e zyra, me qëllim korrupsionin. Fondet e Bashkimit Evropian, sipas Berishës përdoren për avionët e Ramës dhe për orgjira.

7 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Shpopullimi i Shqipërisë, Berisha: Qeveria duhet të konsiderojë pagesën për fëmijën e tretë, deri në 18-vjeç t'i mbulojë shpenzimet

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka propozuar që qeveria të mbulojë shpenzimet e çdo fëmije të tretë të familjeve shqiptare. Në takimin me banorët e njësisë nr.5 në Tiranë, Berisha tha se një ndihmë e tillë do të frenonte shpopullimin e Shqipërisë. Berisha u shpreh se nëse çdo fëmije të tretë që lind një çift, qeveria do t'i mbulonte shpenzimet, situata do të ishte më ndryshe. 

Fjala e Berishës:

Çfarë do të bëhet për të ndalur largimin e shqiptarëve. Pasuritë e tyre kombëtare të shndërrohen në vlera për ta. Një gjë j’ua them këtu. Nuk gjen dot një vend tjetër që të dyfishojë rrogat dhe pensionet në një hark kohor siç bëmë ne në vitet 2005-2013. Krahas kësaj rritjeje, e vërteta është se u ndërtuan rreth 11 mijë kilometra rrugë. Pra shpenzimi për qytetarët, për rrogat, pensionet dhe bursat, duhet të ishin objektivi kryesor. Subvecionet për të rinjtë, për fermerët. Pra fondet janë, fondet vidhen dhe e vërteta me ato politika që ndoqëm, gjatë qeverisjes tonë popullata e Shqipërisë u rrit nga viti në vit. Qeveria duhet të konsiderojë pagesën për fëmijën e tretë. Domethënë që nga lindja e deri në 18-vjeç, qeveria t’i financojë të gjitha shpenzimet

1 MUAJ ME PARE

Aktori Mehdi Malkaj në takim me Berishën: Ne duhet të jemi në këmbë, nuk ka rrugë tjetër

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Mehdi Malkaj

TIRANË- Aktori Mehdi Malkaj u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të ngrihen kundër qeverisë. I pranishëm në takimin e krydemokratit Sali Berisha me banorët e njësisë nr.5 në Tiranë, Malkaj u ngrit në këmbë dhe bëri një përshëndetje. Ai tha se e vetmja rrugë janë protestat. 

"Përshëndes të gjithë miqtë e mi të Aleancës për Teatrin që kemi 5 vite protestë. I dashur doktor, Shqipëria në rrezik, e ç’më duhet mua! Do të vazhdojmë të jemi këtu. Emanuel Kanti ka thënë; Kur ke gjithë jetën që zvarritesh si krimb, pse bërtet kur të shkelin me këmbë. Atëherë ne duhet të jemi në këmbë. Nuk ka rrugë tjetër doktor, të jemi në këmbë të fitojmë atë që na ka humbur, dëshira, personaliteti, na ka humbur emri, na ka humbur atdheu, na iku deti se zë në gojë njeri. 12 milje i zë kush në gojë gjëkundi. Jo, e të tjera e të tjera,"- tha Malkaj.

1 MUAJ ME PARE

Akuza e FORTË e Berishës: Emisarët e Ramës shëtisin nëpër parlament e zyra me çanta me para, do u nxjerr emrat

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka paralajmëruar se ka emisarë të kryeministrit Edi Rama që futen e dalin në parlament e zyra me valixhe me para në duar. Në një takim me banorët e njësisë nr.5 në Tiranë, Berisha tha se ka edhe emrat e atyre personave dhe se do t'i bëjë publikë shumë shpejt. 

"Del një ambasador i korruptuar, pa integritet, pa moral dhe dinjitet njerëzor dhe thotë se ke bashkëpunuar me krimin e organizuar. Me cilin? Me një mbështetës të PD që s’e kam takuar dhe as kam komunikuar kurrë. A bën ky një mbrojtje të krimit të organizuar, e bën nga korrupsioni. Cila është mënyra e korruptimit? I kam thënë, politike, monetare ose me shtrat. Sepse si mund të ndodhë të akuzosh një njeri që edhe në opozitë ka denoncuar bandat për mbrojtjen e interesit të publik. Ka emisarë të Ramës që shëtisin nëpër parlamente dhe zyra me çanta me para. Ata kanë emër dhe mbiemër dhe unë do t’jua nxjerr. Kanë për qëllim të korruptojnë. Ndaj dhe ne duhet të dalim para udhëheqjes evropian për ti treguar se ne nuk jemi të lirë,"- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

Berisha citon KLSH: Në 7 vite, Edi Rama u ka grabitur shqiptarëve 8 miliardë e 200 milionë euro

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka cituar raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit për të akuzuar qeverinë për vjedhje. Në një takim me banorët e njësisë nr.5 në Tiranë, Berisha tha se shqiptarët marrin rrugën e emigrimit për të mos qëndruar në Shqipëri, në një vend ku qeveria i vjedh. Kreu i PD-së tha se vetëm në 8 muaj e këtij vitit, KLSH-ja ka konkluduar se janë vjedhur dhe shpërdoruar 1.2 miliardë Euro, apo 122 miliardë lekë.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Miqtë e mi! Sot ne jemi populli i gomoneve. Kur mbyll sytë një evropian dhe dëgjon emrin shqiptar, gjëja e parë që atij i vjen ndërmend janë gomonet e La Manshit. Një udhëtim tmerrësisht i rrezikshëm, me një prani shqiptare më të madhe se siriane, afgane dhe çdo populli tjetër. Ne sot u bëmë populli i gomoneve nga Edi Rama. Në 7 vite Edi Rama ka rekordet më të zeza në Europë, në qeverisje. Ka përzënë nga Shqipëria me politikat e tij vetëm në vendet e BE-së, 744 mijë shqiptarë. Kjo do të thotë se ai ka përzënë të ardhmen. Ju garantoj se nga këta 744 mijë, mbi 500 mijë janë të rinj dhe fëmijë. Në 7 vite, Edi Rama u ka grabitur shqiptarëve sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit, 8 miliardë e 200 milionë euro. Nuk është kjo shifër e opozitës miqtë e mi. Kjo është shifër e KLSH-së. Vetëm në 8 muaj e këtij vitit, KLSH-ja ka konkluduar se janë vjedhur dhe shpërdoruar 1.2 miliardë Euro, apo 122 miliardë lekë. 122 miliardë lekë, garantoj këtu çdo rrogëtar të Shqipërisë, se mjaftojnë për të rritur rrogat e tyre, 130 %. Çfarë kërkuam ne në parlament. Nuk kërkuam 130 %, ne kërkuam të rriten rrogat 23 %, ne kërkuam të shtohen 23 miliardë lekë në fondin e rrogave. A i patë karton e kuq, si kope, njerëz pa ndjenja, pa dhembshuri. Ua thashë dhe aty, çfarë është kjo kërkesë 23 miliardë lekë, në një kohë kur keni vjedhur dhe shpërdoruar në 8 muaj 122 miliardë lekë sipas KLSH-së. U bë një betejë gjithë natën, se e bënë si hajdutë natën, buxhetin. Të gjitha amendamentet e opozitës kishin një synim, të lehtësonin dhimbjen e shqiptarëve. Të gjitha të marra së bashku, me lëvizjet fiskale, me rritjen e pensioneve, dyfishimin e ndihmës ekonomike, përgjysmimin apo heqjen e TVSH-së, përgjysmimin e akcizave, të gjitha së bashku shkonin 51% të parave që kanë vjedhur në 8 muaj. Që të gjitha i refuzuan. Asnjë qindarkë, ajo rritje është qesharake, ky e di. 

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Fondet e BE-së Rama i harxhon për orgjira e avionë me dhomë gjumi

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama. Në një takim me banorët e njësisë nr.5 në Tiranë, Berisha foli për shpërdorimin e fondeve të Bashkimit Evropian. Ai tha se BE-ja sjell fonde për rrugë e shkolla,m por Rama i vë në punë për të tjera gjëra. Sipas kreut të PD-së, paratë e BE-së shkojnë për avionë me dhoma gjumi dhe për 'orgjira'.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Ky ndjek ligjin e etërve të tij, varfëroi që ti shtypësh më lehtë, ose ti përzësh nga Shqipëria. Kjo është e vërteta. Asnjë amendament nuk u pranua, të gjitha mund të pranoheshin pa asnjë rezervë. U pranuan fondet e rrugëve që ndërtohen me 8 fishin e çmimit që ndërtohen rrugët në Europë, u pranuan fondet për të ndërtuar shkollat me 5-6 fishin shkollave në Europë, u pranuan shpenzimet për fluturimet e tjera që do të bëhen me avion me dhomë gjumi, me helikopter për ministrat, me orgjira.

1 MUAJ ME PARE

Thirrja e Berishës: Më 6 dhjetor Rama do mbyllë Tiranën, strehoni çdo demokrat në shtëpi një ditë para

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka ftuar të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë në Tiranë që të hapin dyert e shtëpive për demokratët që banojnë në rrethe. Në një takim me banorët e njësisë nr.5, Berisha tha se më datë 6 dhjetor, kryeministri Edi Rama do të mbyllë rrugët hyrëse në Tiranë për të penguar ardhjen e demokratëve. Për rrjedhoi, ai propozoi që demokratët të 'zbarkonin' në Tiranë një ditë para, që më datë 5 dhe të qëndronin tek të afërmit e tyre në kryeqytet. 

"Protesta do të jetë më 6 dhjetor. Ky me siguri do të mbyllë Tiranën, do të mbyllë të gjitha rrugët më atë datë për të penguar ardhjen e demokratëve nga rrethet. Ndaj unë ju bëj thirrje, më datë 5 strehoni çdo familjar e të afërm demokrat që keni në rrethe. Kjo do të bëjë që me datë 6, ata do të jenë në Tiranë dhe do të dalin të protestojnë në shesh kundër kësaj qeverie,"- tha Berisha. 

Policia e Shtetit nuk e ka miratuar lejen për protestën që pritet të mbahet në të njëjtën ditë kur në Tiranë do të vijnë dhe liderët evropianë për mbajtjen e Samitit BE-Ballkani Perëndimor. Kjo, pasi sipas policisë protesta përbën rrezik për sigurinë, por pavarësisht mungesës së lejes, Berisha është zotuar se do të dalë në shesh. Berisha e ka konsideruar nul, njoftimin e policisë duke shtuar se populli opozitar të martën e 6 dhjetorit në orën 12:00 do të mbushë Bulevardin. Ndërkohë që masat më 6 dhjetor duket do të jenë të ‘hekurta’, e në shërbim do të jenë jo më pak se rreth 1200 efektivë policie, duke mos i përfshirë forcat e sigurisë që kanë liderëve evropiane dhe rajonalë.

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Samiti i 6 Dhjetorit në Tiranë i jep goditjen fatale projektit të Ballkanit të Hapur

Porosia e Berishës: Demokratët të vijnë më 5 dhjetor
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha e ka konsideruar një goditje ndaj projektit Ballkani i Hapur, Samitin BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet më 6 dhjetor në Tiranë. Në një takim me demokratët e njësisë nr.5 në Tiranë, Berisha tha se Samiti është një nder i papërsëritshëm për Shqipërinë dhe një përzgjedhje gjeo-strategjike e një rëndësie historike. Sipas Berishës, me këtë samit, Evropa Perëndimore i thotë Vladimir Putinit dhe të tjerëve, se Shqipëria është territori i tyre dhe se s'mund ta përdorin për ambiciet e tyre.

Fjala e Berishës:

Të dashur, demokrate e demokratë të degës numër 5 të PD-së, së Tiranës, dhe demokratë të mbarë kryeqytetit dhe mbarë Shqipërisë. Të nderuar miq! Është një kënaqësi e veçantë të ju përshëndes sonte, të ju falënderoj me mirënjohje për praninë tuaj në këtë takim, në prag të një momenti historik për jo vetëm PD-në, por për shoqërinë shqiptare në tërësi. Momenti është i tillë, pasi në datën 6 dhjetor, mblidhen këtu në Tiranë të gjithë liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në një samit të përbashkët. Dhe ky është një nder i papërsëritshëm për Shqipërinë dhe një përzgjedhje gjeo-strategjike e një rëndësie historike me të cilin Europa Perëndimore i thotë Vladimir Putinit dhe të tjerëve, se Shqipëria është territori ynë dhe harroni se mund të keni ambicie të tjera. Në këtë mënyrë, ky samit në rrafshin strategjik është në interes madhor për shqiptarët dhe i jep një goditje fatale, për të mos thënë përfundimtare projektit të Aleksandër Vuçiç, Edi Ramës dhe vasalit të tij tjetër në Shkup, projekt i Ballkanit të Hapur, i mbështetur haptas nga Lavrov, por duhet të jemi të hapur e të themi të vërtetën, jo më pak nga Xhorxh Soros dhe pasaardhësi i tij, Aleksis që merr pjesë në çdo samit të kësaj nisme, ruso-serbe. Edhe në këtë kontekst, samiti është shumë i mirëpritur.

Më 6 dhjetor, Tirana do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor së bashku me drejtuesit më të lartë të institucioneve të Brukselit. Në të njëjtën ditë, Opozita do të protestojë, pavarësisht se i mungon leja nga Policia e Shtetit. 

sali berisha

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare