LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm goditjen dhe nuk jemi të përfshirë! Teherani: Ishte vetëm një përpjekje e dështuar

• Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e sotëm, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. • Sipas mediave të huaja, SHBA nuk ishte e përfshirë, por ishte njoftuar nga Izraeli përpara sulmit. • Agjencia iraniane e lajmeve Fars raportoi se tre shpërthime u dëgjuan pranë një baze ushtarake në qytetin qendror të Isfahanit. • Televizioni shtetëror iranian tha se pak pas mesnate tre dronë u vëzhguan në qiell mbi Isfahan. • Ndërkohë sistemi i mbrojtjes ajrore u aktivizua dhe i shkatërroi këta dronë në qiell. • Televizioni më vonë raportoi se situata në Isfahan ishte normalizuar dhe nuk kishte ndodhur asnjë shpërthim tokësor. • Nga ana tjetër, ushtria izraelite nuk ka komentuar ende mbi raportimet. • Izraeli kishte deklaruar më herët se do të hakmerrej kundër sulmit në fundjavë nga Irani. • Lidhur me sulmin e pretenduar të Izraelit mëngjesin e sotëm, ka reaguar zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të Iranit. • Ai e ka mohuar lajmin duke thënë se nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm. • Ai tha se Izraeli kishte bërë vetëm një përpjekje të dështuar dhe poshtëruese për të fluturuar me kuadrokopterë [dronë] dhe kuadkopterët gjithashtu janë rrëzuar. • Ai shton se të gjitha objektet, përfshirë objektet bërthamore, janë të sigurta. • SHBA-ja ka kufizuar udhëtimin për personelin e ambasadës së saj në Izrael dhe anëtarët e familjeve të tyre pas raportimeve për sulmin hakmarrës të Izraelit ndaj Iranit. • Ministrat e Jashtëm të G7 po takohen për të diskutuar përgjigjen e tyre ndaj sulmit të mbrëmshëm të Izraelit ndaj Iranit, sipas një ministri të lartë britanik. • Një zyrtar i lartë iranian i tha agjencisë së lajmeve Reuters se "Irani nuk ka plan për hakmarrje të menjëhershme kundër Izraelit". • Çmimet e naftës dhe arit janë rritur pas raportimit për sulmin e Izraelit. • Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, i bëri thirrje Iranit, Izraelit dhe aleatëve të tyre që të përmbahen nga përshkallëzimi i mëtejshëm. • Von der Leyen tha se është absolutisht e nevojshme që rajoni të mbetet i qëndrueshëm. • Ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Itamar Ben Gvir, ka bërë një postim me një fjalë pas sulmit izraelit në Iran. • Ai shkroi thjesht “I dobët” në postimin e tij. • Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbajtur fjalën e tij në një konferencë gjatë takimit të G7 në Itali. • Pyetja e parë për Blinken kishte të bënte me sulmin e Izraelit ndaj Iranit dhe nëse SHBA-ja ishte njoftuar paraprakisht. • Ai refuzon të përgjigjet, përveçse tha se SHBA-ja "nuk ka qenë e përfshirë në asnjë operacion sulmues". • Ai shtoi se SHBA dhe G7 janë fokusuar në punën për të ulur tensionet dhe çdo konflikt të mundshëm.

14 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Diplomatët perëndimorë: Në ditët e fundit kemi kërkuar t'i dërgojmë mesazhe Iranit përmes Turqisë

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken qëndron me Ministrin e Jashtëm të Turqisë Hakan Fidan në ditën e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në selinë e Aleancës në Bruksel, Belgjikë, 3 prill 2024.

ANKARA- Shtetet perëndimore kanë kërkuar t'i dërgojnë mesazhe Iranit përmes Turqisë ditët e fundit për të përsëritur thirrjet për de-përshkallëzimin, tha të premten një diplomat perëndimor. Mesazhet u përcollën përpara sulmeve të raportuara izraelite mbi Iranin të premten, pas së cilës Teherani tregoi se nuk kishte plane për hakmarrje të mëtejshme.

Pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit gjatë fundjavës, ministria e jashtme e Turqisë konfirmoi kontaktet me Iranin dhe Shtetet e Bashkuara në një deklaratë, duke thënë se Ankaraja kishte bërë thirrje për vetëpërmbajtje dhe paralajmëruar për një luftë rajonale nëse tensionet përshkallëzohen më tej.

"Në ditët e fundit ne kemi kërkuar t'i dërgojmë mesazhe Iranit përmes Turqisë, veçanërisht duke përsëritur mesazhin e de-përshkallëzimit," tha një diplomat perëndimor, kur u pyet për mesazhet e dërguara në Teheran nga Ankaraja, raporton Reuters.

1 MUAJ ME PARE

Sulmi ndaj Iranit sot/ "SHBA nuk ka qenë e përfshirë në asnjë operacion", Blinken i shmanget pyetjes: Fokusi, mbrojtja e Izraelit

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Antony Blinken

ITALIA- Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbajtur fjalën e tij në një konferencë gjatë takimit të G7 në Itali. Blinken dënoi sulmin iranian ndaj Izraelit që ndodhi të shtunën, duke vënë në dukje se ishte i paprecedentë si në përmasa ashtu edhe në shkallë. Ai vazhdon të theksojë se SHBA-ja ishte e përkushtuar ndaj sigurisë së Izraelit dhe uljes së konfliktit më të gjerë në Lindjen e Mesme.

Blinken thotë se G7 është gjithashtu e përkushtuar për të kërkuar llogari nga Irani, duke vënë në dukje se qeveria amerikane njoftoi dje më shumë sanksione ndaj Teheranit. Ai shtoi se G7 do të miratojë më shumë sanksione.

Pyetja e parë për Blinken kishte të bënte me sulmin e Izraelit ndaj Iranit dhe nëse SHBA-ja ishte njoftuar paraprakisht. Ai refuzon të përgjigjet, përveçse tha se SHBA-ja "nuk ka qenë e përfshirë në asnjë operacion sulmues". Ai shtoi se SHBA dhe G7 janë fokusuar në punën për të ulur tensionet dhe çdo konflikt të mundshëm.

Blinken ritheksoi se Izraeli ishte goditur nga një sulm i paprecedentë dhe se SHBA-ja është e fokusuar në të sigurohet që Izraeli të mund të mbrohet.

 

1 MUAJ ME PARE

“I dobët!” Ministri izraelit e përshkruan me një fjalë sulmin e shtetit të tij ndaj Iranit

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Itamar Ben Gvir

LINDJE E MESME- Ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Itamar Ben Gvir, ka bërë një postim me një fjalë pas sulmit izraelit në Iran. Ai shkroi thjesht “I dobët” në postimin e tij. Sipas mediave të huaja, Gvir ka udhëhequr partinë e ekstremit të djathtë “Fuqia Hebraike” që nga viti 2019 dhe u betua në kabinet vitin e kaluar. Më vonë ai u emërua ministër i Sigurisë Kombëtare dhe mori kontrollin e divizionit të Policisë Kufitare të Izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Reagimi i tij vjen pasi Izraeli ka kryer një sulm brenda Iranit. Përpara sulmit, pritshmëria e SHBA-së ishte se ata nuk do të synonin objektet civile ose bërthamore, tha një zyrtar tjetër i lartë amerikan për CNN.

Hakmarrja izraelite vjen vetëm disa ditë pasi Irani lëshoi qindra dronë dhe raketa drejt tyre, shumica e të cilave u shkatërruan nga Izraeli dhe aleatët e tij. 

1 MUAJ ME PARE

Sulmi i Izraelit ndaj Irani, Von der Leyen: Palët të përmbahen nga veprimet e mëtejshme

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministri i Finlandës Petteri Orpo në një konferencë të përbashkët shtypi, në aeroportin Lappeenranta

FINLANDA- Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, i bëri thirrje Iranit, Izraelit dhe aleatëve të tyre që të përmbahen nga përshkallëzimi i mëtejshëm. Von der Leyen tha se është absolutisht e nevojshme që rajoni të mbetet i qëndrueshëm.

"Është absolutisht e nevojshme që rajoni të mbetet i qëndrueshëm dhe që të gjitha palët të përmbahen nga veprimet e mëtejshme," thotë ajo, duke folur nga Lappeenranta në Finlandën lindore.

Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e sotëm, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. Sipas mediave të huaja, SHBA nuk ishte e përfshirë, por ishte njoftuar nga Izraeli përpara sulmit. Lidhur me sulmin e pretenduar të Izraelit mëngjesin e sotëm, ka reaguar zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të Iranit.

Ai e ka mohuar lajmin duke thënë se nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm. Ai tha se Izraeli kishte bërë vetëm një përpjekje të dështuar dhe poshtëruese për të fluturuar me kuadrokopterë [dronë] dhe kuadkopterët gjithashtu janë rrëzuar. Ai shton se të gjitha objektet, përfshirë objektet bërthamore, janë të sigurta

1 MUAJ ME PARE

Ndërmjetës në Lindjen e Mesme, Omani pas sulmit në Iran: Dënojmë aktin e Izraelit

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Presidenti iranian Ebrahim Raisi takohet me Sulltanin e Omanit Haitham bin Tariq në Teheran, Iran, 28 maj 2023.

LINDJE E MESME- Omani, një ndërmjetës në Lindjen e Mesme, ka dënuar sulmin izraelit ndaj Iranit. Në një deklaratë nga ministria e jashtme, ata dënuan "sulmet e përsëritura ushtarake izraelite edhe në rajon". Omani ka vepruar si ndërmjetës në Lindjen e Mesme duke u përpjekur të de-përshkallëzojë situatën.

Franca gjithashtu bën thirrje për de-përshkallëzimin në rajon, me zëvendësministrin e Jashtëm Jean-Noel Barrot duke thënë se "pozicioni i Parisit zyrtar është t'u bëjë thirrje të gjithë aktorëve për de-përshkallëzimin dhe përmbajtjen".

1 MUAJ ME PARE

Sulmi i Izraelit ndaj Iranit, rritet çmimi i naftës dhe i arit

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

ANGLI- Çmimet e naftës dhe arit janë rritur pasi zyrtarët amerikanë thanë se një raketë izraelite kishte goditur Iranin. Nafta e papërpunuar Brent, standardi ndërkombëtar, u rrit me 1.8% në 88 dollarë për fuçi, ndërsa ari për pak kohë iu afrua një niveli rekord përpara se të binte përsëri në gati 2,400 dollarë për ons.

Investitorët kanë vëzhguar nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejtë me dron dhe raketa të Iranit fundjavën e kaluar shkruan BBC. Ka shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të prishë furnizimet me naftë. Çmimet e naftës fillimisht ishin rritur me 3.5%. Megjithatë, fitimet u tërhoqën pasi media shtetërore iraniane pretendoi se nuk kishte "asnjë dëm" në provincën Isfahan, ku kishte raportime për shpërthime.

Rritjet e mprehta dhe të qëndrueshme të çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin inflacionin. Vendet varen shumë nga malli, i cili përdoret për të prodhuar lëndë djegëse si benzina dhe nafta. Çmimet e karburantit dhe energjisë kanë qenë një shtytës kryesor pas kostos më të lartë të jetesës në mbarë botën në dy vitet e fundit.

Randeep Somel, menaxher i fondeve në M&G Investment Management, i tha programit të BBC-së Today: "Shqetësimi për tregjet do të ishte kryesisht ai inflacioni, që në fakt do të shtonte inflacionin."

Ndërsa ritmi i inflacionit është ngadalësuar, në Mbretërinë e Bashkuar është ende mbi objektivin e Bankës së Anglisë prej 2% dhe disa ekonomistë kanë parashikuar se një ulje e normave të interesit mund të mos ndodhë deri në verë ose më vonë gjatë vitit.

"Në Mbretërinë e Bashkuar, normat e inflacionit janë ende rreth 3.2% - ende disi jashtë objektivit - dhe po bëhet paksa shqetësuese për politikëbërësit," tha z Somel.

"Është mirë të shihet se kjo nuk është përshkallëzuar më tej dhe se shpresojmë se përçarja në tregje është jetëshkurtër."

Çmimi i arit shpesh rritet në momente pasigurie pasi shihet si një investim i sigurt. Tensioni i rritur në Lindjen e Mesme ka çuar në shqetësime nëse do të ndikohen anijet përmes ngushticës së Hormuzit midis Omanit dhe Iranit.

Është një rrugë detare vendimtare, pasi rreth 20% e furnizimit të përgjithshëm të naftës në botë kalon përmes saj. Irani është prodhuesi i shtatë më i madh i naftës në botë, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë së SHBA-së, dhe anëtari i tretë më i madh i OPEC-ut.

Rritja fillestare e çmimeve të naftës ishte "një reagim i gjunjëzuar ndaj frikës së një përshkallëzimi të ri të luftës midis Izraelit dhe Iranit", tha ekspertja e tregut të energjisë Vandana Hari nga Vanda Insights. Tregjet e aksioneve në Azi ranë nga shqetësimet për situatën në rajon. Indeksi Nikkei 225 i Japonisë ra me 2.7%, ndërsa Hang Seng i Hong Kongut ra me 1.2%. Kospi në Korenë e Jugut ra me rreth 1.7%.

1 MUAJ ME PARE

Sulmi nga Izraeli, zyrtari iranian: Nuk kemi plan për hakmarrje të menjëhershme

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Një zyrtar i lartë iranian i tha agjencisë së lajmeve Reuters se "Irani nuk ka plan për hakmarrje të menjëhershme kundër Izraelit". Kjo deklaratë vjen disa orë pas një sulmi në qytetin iranian të Isfahanit, që raportohet se është kryer nga Izraeli.

Ndërkohë, dy zyrtarë amerikanë i thanë mediave se sulmi erdhi nga Izraeli, por vendi nuk e ka marrë përgjegjësinë deri më tani.

"Burimi i huaj i incidentit nuk është konfirmuar. Ne nuk kemi marrë asnjë sulm të jashtëm dhe diskutimi anon më shumë drejt infiltrimit sesa sulmit," tha zyrtari iranian në kushte anonimiteti.

Vetëm rreth një orë më parë, një analist iranian i tha televizionit shtetëror atje se mini dronët e rrëzuar nga mbrojtja ajrore në Isfahan u fluturuan nga infiltruar nga brenda Iranit, duke minimizuar raportet se Izraeli kishte kryer sulmin.

1 MUAJ ME PARE

Sulmi i Izraelit ndaj Iranit, ministrat e Jashtëm të G7 po takohen për të diskutuar rreth ngjarjes

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

IZRAEL- Ministrat e Jashtëm të G7 po takohen për të diskutuar përgjigjen e tyre ndaj sulmit të mbrëmshëm të Izraelit ndaj Iranit, sipas një ministri të lartë britanik. Mel Stride, sekretari i punës dhe pensioneve, i tha Sky News të premten se sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar David Cameron po diskutonte sulmin me homologët e tij, ndërsa Britania shtoi zërin e saj tek ata që bënin thirrje për uljen e tensioneve.

“Ne e pranojmë se Izraeli ka të drejtën absolute për të mbrojtur veten dhe në të vërtetë, ne po punonim me Izraelin dhe aleatët e tjerë për të shmangur atë sulm fundjavën e kaluar që Irani bëri ndaj Izraelit,” tha ai.

“Në të njëjtën kohë, megjithatë, ne mendojmë se de-përshkallëzimi është absolutisht thelbësor tani. Dhe mesazhi ynë për të gjithë në rajon, përfshirë Izraelin, është se de-përshkallëzimi është vërtet i rëndësishëm. Sekretari i Jashtëm aktualisht po flet me homologët e tij të G7, kështu që ata do të jenë shumë të fokusuar pikërisht në këtë," shtoi ai.

1 MUAJ ME PARE

Sulmi i Izraelit ndaj Iranit, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Nuk ka dëmtime në objektet bërthamore

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Iran

LINDJE E MESME- Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka konfirmuar se nuk ka pasur dëmtime në objektet bërthamore të Iranit. Në një postim në platformën 'X' të premten, Drejtori i Përgjithshëm i agjencisë së OKB-së Rafael Mariano Grossi theksoi se objektet bërthamore nuk duhet të jenë një objektiv në konfliktet ushtarake dhe kërkoi "përmbajtje ekstreme nga të gjithë".

Më parë, agjencia e lajmeve gjysmë-zyrtare të Iranit 'Tasnim' pati informuar se objektivat bërthamor në Isfahan janë "plotësisht të sigurt".

1 MUAJ ME PARE

Konflikti Iran-Izrael/ Si ka nisur lufta nën hije prej dekadash?

 

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Një sistem antiraketë funksionon pasi Irani lëshoi ​​drone dhe raketa drejt Izraelit, siç shihet nga Ashkelon, Izrael, 14 prill 2024.

 

LINDJE E MESME- Izraeli nisi një sulm në tokën iraniane të premten, një luftë e gjatë kjo, por e mbetur në hije e që ka shpërthyer tani "në shesh". Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ishte zotuar se vendi i tij do të përgjigjej pasi Irani goditi me dronë dhe raketa në Izrael më 13 prill. Veprimi i Teheranit ishte një hakmarrje për një sulm të dyshuar ajror izraelit në kompleksin e ambasadës së Teheranit në Damask më 1 prill.

Shkëmbimet janë pjesë e një përshkallëzimi më të gjerë që nga fillimi i luftës në Gaza vitin e kaluar, por armiqësia e dy kombeve shtrihet pas dekadash, përmes një historie luftërash në hije dhe sulmeve klandestine nga toka, deti, ajri dhe hapësira kibernetike.

1979- Udhëheqësi properëndimor i Iranit Mohammed Reza Shah, i cili e konsideronte Izraelin si aleat, u rrëzua nga pushteti në një Revolucioni Islamik që instalon një regjim të ri teokratik me kundërshtimin ndaj Izraelit.

1982- Ndërsa Izraeli pushton Libanin, Garda Revolucionare e Iranit punon me kolegët myslimanë shiitë atje për të ngritur Hezbollahun. Izraeli përfundimisht do ta shohë grupin e armatosur si kundërshtarin më të rrezikshëm në kufijtë e tij.

1983- Hezbollahu i mbështetur nga Irani përdor bomba vetëvrasëse për të dëbuar forcat perëndimore dhe izraelite nga Libani. Në nëntor, një makinë e mbushur me eksploziv hyn në selinë e ushtrisë izraelite. Izraeli më vonë tërhiqet nga pjesa më e madhe e Libanit.

1992-94- Argjentina dhe Izraeli akuzojnë Iranin dhe Hezbollahun se qëndrojnë pas sulmeve vetëvrasëse në ambasadën e Izraelit në Buenos Aires në 1992 dhe një qendër hebraike në qytet në 1994, secila prej të cilave vrau dhjetëra njerëz. Irani dhe Hezbollahu mohojnë përgjegjësinë.

2002- Zbulimi se Irani ka një program sekret të pasurimit të uraniumit ngjall shqetësimin se po përpiqet të ndërtojë një armë bërthamore, të cilën ai e mohon. Izraeli kërkon veprime të ashpra kundër Teheranit.

2006- Izraeli lufton Hezbollahun në një luftë njëmujore në Liban, por nuk është në gjendje të shtypë grupin e armatosur rëndë.

2009- Në një fjalim, Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei e quan Izraelin "një kancer të rrezikshëm dhe fatal".

2010- Stuxnet, një virus kompjuterik me qëllim të keq që besohet gjerësisht se është zhvilluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, u përdor për të sulmuar një objekt të pasurimit të uraniumit në vendin bërthamor Natanz të Iranit. Ishte sulmi i parë kibernetik i njohur publikisht ndaj makinerive industriale.

2012- Shkencëtari iranian bërthamor Mostafa Ahmadi-Roshan u vra nga një bombë e vendosur në makinën e tij nga një motoçiklist në Teheran. Një zyrtar i qytetit fajësoi Izraelin për sulmin.

2018- Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përshëndet tërheqjen e presidentit amerikan Donald Trump nga marrëveshja bërthamore e Iranit me fuqitë botërore pas vitesh lobimi kundër, duke e quajtur vendimin e Trump "një lëvizje historike". Në maj, Izraeli thotë se kishte goditur infrastrukturën ushtarake iraniane në Siri, ku Teherani po mbështeste Presidentin Bashar al-Assad në luftën civile, pasi forcat iraniane atje hodhën raketa në Lartësitë Golan të pushtuara nga Izraeli.

2020- Izraeli mirëpret vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani, komandant i krahut të jashtëm të Gardës Revolucionare të Iranit, në një sulm me dron amerikan në Bagdad. Irani kundërpërgjigjet me sulme raketore në bazat irakiane që strehojnë trupat amerikane. Rreth 100 personel ushtarak amerikan u plagosën.

2021- Irani fajëson Izraelin për vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh, i parë nga shërbimet e inteligjencës perëndimore si truri i një programi të fshehtë iranian për të zhvilluar aftësinë e armëve bërthamore. Teherani ka mohuar prej kohësh çdo ambicie të tillë.

2022- Presidenti i SHBA Joe Biden dhe kryeministri izraelit Yair Lapid nënshkruajnë një premtim të përbashkët për të mohuar armët bërthamore të Iranit në një shfaqje uniteti nga aleatët e ndarë për një kohë të gjatë rreth diplomacisë me Teheranin. Ndërmarrja, pjesë e një "Deklarate të Jerusalemit" që kurorëzon vizitën e parë të Biden në Izrael si president, erdhi një ditë pasi ai i tha një stacioni televiziv lokal se ishte i hapur për përdorimin e forcës "mënyrën e fundit" kundër Iranit, një lëvizje e dukshme drejt akomodimit të thirrjeve të Izraelit për një “kërcënim të besueshëm ushtarak” nga fuqitë botërore.

2024- Një sulm ajror i dyshuar izraelit në kompleksin e ambasadës iraniane në Damask vret shtatë oficerë të Gardës Revolucionare Islamike, duke përfshirë dy komandantë të lartë. Izraeli as e konfirmoi dhe as nuk e mohoi përgjegjësinë. Irani përgjigjet me një breshëri dronësh dhe raketash në një sulm të paprecedentë të drejtpërdrejtë në territorin izraelit më 13 prill. Kjo e shtyu Izraelin të nisë një sulm në tokën iraniane më 19 prill, thanë burime të njohura me këtë çështje./ Reuters

1 MUAJ ME PARE

Sulmi ndaj Iranit, SHBA kufizon udhëtimet për stafin e ambasadës në Izrael

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- SHBA-ja ka kufizuar udhëtimin për personelin e ambasadës së saj në Izrael dhe anëtarët e familjeve të tyre pas raportimeve për sulmin hakmarrës të Izraelit ndaj Iranit.

Ambasada e SHBA-ve tha se stafit i është thënë që të mos udhëtojnë jashtë rajonit më të madh të Tel Avivit, duke përfshirë Herzliya, Netanya dhe Even Yehuda dhe zonat e Jerusalemit dhe Be'er Sheva deri në njoftimin e mëtejshëm.

"Mjedisi i sigurisë mbetet kompleks dhe mund të ndryshojë shpejt në varësi të situatës politike dhe ngjarjeve të fundit," tha ambasada në një deklaratë të premten.

1 MUAJ ME PARE

Sulmi ndaj Iranit, mediat amerikane: Izraeli e informoi SHBA-në, iniciativa e tyre nuk u mbështet

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Mediat amerikane thonë se Izraeli i dha Uashingtonit një paralajmërim paraprak në lidhje me sulmin që donte të kryente ndaj Iranit. Po ashtu raportohet se SHBA-të nuk e miratuan veprimin. Si NBC ashtu edhe CNN kanë raportuar për zyrtarë të paidentifikuar duke thënë se Izraeli i dha Uashingtonit paralajmërim paraprak.

"Ne nuk e miratuam përgjigjen," citoi CNN të thoshte një zyrtar.

Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni nuk kanë bërë ende ndonjë koment mbi sulmin e raportuar, për të cilin Irani thotë se përbënte vetëm disa dronë dhe një përpjekje e dështuar.

1 MUAJ ME PARE

Goditje hakmarrëse nga Izraeli? Irani: Nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm, ishte vetëm një përpjekje e dështuar

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Iran

LINDJE E MESME- Lidhur me sulmin e pretenduar të Izraelit mëngjesin e sotëm, ka reaguar zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të Iranit. Ai e ka mohuar lajmin duke thënë se nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm.

"Nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm në Isfahan apo pjesë të tjera të vendit", shkroi Hossein Dalirian në platformën "X".

Ai tha se Izraeli kishte bërë vetëm një përpjekje të dështuar dhe poshtëruese për të fluturuar me kuadrokopterë [dronë] dhe kuadkopterët gjithashtu janë rrëzuar. Ai shton se të gjitha objektet, përfshirë objektet bërthamore, janë të sigurta.

Mediat shtetërore iraniane kanë raportuar të njëjtën gjë, duke thënë se sistemet e mbrojtjes ajrore janë aktivizuar në disa zona të vendit gjatë natës për të përfshirë objektivat e mundshëm, por nuk ka pasur raporte për ndonjë ndikim të drejtpërdrejtë ose shpërthim.

1 MUAJ ME PARE

"Hakmarrje e shpejtë", Izraeli sulmon me raketa dhe dronë Iranin

"Hakmarrja", Izraeli sulmon Iranin, SHBA: Nuk e mbështetëm
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e sotëm, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. Sipas mediave të huaja, SHBA nuk ishte e përfshirë, por ishte njoftuar nga Izraeli përpara sulmit. Agjencia iraniane e lajmeve Fars raportoi se tre shpërthime u dëgjuan pranë një baze ushtarake në qytetin qendror të Isfahanit. 

Televizioni shtetëror iranian tha se pak pas mesnate tre dronë u vëzhguan në qiell mbi Isfahan. Ndërkohë sistemi i mbrojtjes ajrore u aktivizua dhe i shkatërroi këta dronë në qiell. Televizioni më vonë raportoi se situata në Isfahan ishte normalizuar dhe nuk kishte ndodhur asnjë shpërthim tokësor.

Nga ana tjetër, ushtria izraelite nuk ka komentuar ende mbi raportet. Izraeli kishte deklaruar më herët se do të hakmerrej kundër sulmit në fundjavë nga Irani, ku përfshiheshin qindra dronë dhe raketa, në përgjigje të një sulmi të dyshuar izraelit në kompleksin e ambasadës së tij në Siri. Shumica e dronëve dhe raketave iraniane u rrëzuan përpara se të arrinin në territorin izraelit.

lufta ne lindjen e mesme

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat