LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Kërkon leje për t’u betuar, GJKKO shtyn seancën! Beleri para gjykatës: Diskriminim politik, padrejtësi që duhet të marrë fund

• GJKKO ka shtyrë seancën ndaj Fredi Belerit, ku do të shqyrtohet marrja e lejes së posaçme si kryebashkiak i zgjedhur i Himarrës. • Në Gjykatën e Posaçme ishte e pranishme edhe Kostantina Kamitsi, amabasadorja e Greqisë. •Pas vendimit për shtyrjen e seancës, foli për mediat, avokati i Fredi Belerit, Edmond Demo ku duke ironizuar tha se ndoshta gjykata pret që të vdesë Beleri apo të vdesin ata vetë. • Fredi Beleri, kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës ka dëshmuar sot në seancë duke kundërshtuar shtyrjen e seancës për lejen e betimit. • Në dëshminë e tij Beleri e quan situatën një diskriminim politik që sipas tij ka 7 muaj që nuk i jepet e drejta që i takon. • Sipas tij në asnjë vend të botës nuk është parë që humbësi të drejtojë bashkinë. • Beleri qëndron prej 7 muajsh në qeli nën akuzën për blerjen e votave. • Çështja e tij ka marrë vëmendje të posaçme nga qeveria greke, e cila e ka vendosur në prioritet të raporteve midis shtetit grek dhe atij shqiptar.

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

"Diskriminim politik"/ Dëshmia e Belerit, akuza Ramës: Mban qëndrim para çdo seance

Kërkon leje për t’u betuar, GJKKO shtyn seancën! Beleri
Fredi Beleri

TIRANË- Fredi Beleri, Kryetari i zgjedhur i Bashkisë Himarrë ka dëshmuar ditën e sotme në seancë duke kundërshtuar shtyrjen e seancës për lejen e betimit. Në dëshminë e tij Beleri e quan situatën një diskriminim politik që sipas tij ka 7 muaj që nuk i jepet e drejta që i takon.

Sipas tij në asnjë vend të botës nuk është parë që humbësi të drejtojë bashkinë. 

Kam 7 muaj që nuk më jepet e drejta, që më kanë dhënë qytetarët e Himares. Është diskriminim politik, ka vendime politike. Kryeministri pozicionohet e mban qëndrim para çdo seance. Humbësi i zgjedhjeve komandon bashkinë e Himarës, kjo nuk është parë në asnjë vend të botës. Humbësi të komandojë bashkinë.”-thotë Fredi Beleri në dëshminë e tij. 

2 MUAJ ME PARE

GJKKO shtyn seancën, avokati i kryebashkiakut të Himarës: Ata presin o të vdesë Beleri, o të vdesin ata

Kërkon leje për t’u betuar, GJKKO shtyn seancën! Beleri
edmond demo

TIRANË- Avokati i Fredi Belerit, Edmond Demo ka dhënë një deklaratë të shkurtë për mediat pas vendimit të GJKKO për shtyrjen e seancë në 14 dhjetor. Duke ironizuar, avokati tha se ndoshta gjykata pret që të vdesë Beleri apo të vdesin ata vetë.

Ndërsa u pyet nëse do të ketë mundësi që të jepet një leje që Beleri të betohet online me zoom, ai në linjën e ironisë tha se të bëhet ‘si te Lana, me notere’.

"Ne kemi dorëzuar të gjitha ato që duhen që të lejohet betimi brenda ligjit të Republikës së Shqipërisë. Ata presin që o të vdesë Beleri o të vdesin ata, nuk e di. Betimi nuk mund të bëhet si tek Lana, siç i kanë bërë të tjerët”- tha avokati i Belerit.

2 MUAJ ME PARE

Çështja "Beleri"/ Shqyrtohet sot kërkesa për lejen e betimit si kryebashkiak, ambasadorja greke mbërrin në GJKKO

Kërkon leje për t’u betuar, GJKKO shtyn seancën! Beleri
Kostantina Kamitsi

TIRANË- Kostantina Kamitsi, amabasadorja e Greqisë ka mbërritur ditën e sotme në Gjykatën e Posaçme për të ndjekur seancën e Fredi Belerit që do të shqyrtoj marrjen e lejes së posaçme si kryebashkiak i zgjedhur i Himarrës. Beleri vijon të ndiqet nga përfaqësuesit e Greqisë në seancat e tij që vazhdojnë prej muajsh.

Fredi Beleri qëndron prej 7 muajsh në qeli nën akuzën për blerjen e votave dhe nga ana tjetër çështja e tij ka marrë vëmendje të posaçme nga qeveria greke, e cila e ka vendosur në prioritet të raporteve midis shtetit grek dhe atij shqiptar. 

 

fredi beleri

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve