LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe Zelensky thirrje për Lindjen e Mesme: Të shmanget përshkallëzimi, Teherani ka dështuar

• Konflikti në Lindjen e Mesme vijon të jetë 'i nxehtë', me luftimet në Gaza, prej muajsh, dhe me sulmin e Iranit ndaj Izraelit të kryer mbrëmjen e 13 prillit. • Teksa ndodhemi në këtë vorbull ngjarjesh, forcat e armatosura amerikane shkatërruan mbi 80 mjete ajrore pa pilot (UAV) nga distanca dhe të paktën 6 raketa balistike të Iranit dhe rebelëve Houthi të Jemenit që kishin për qëllim Izraelin një ditë më parë. • Ndërkohë, çmimet e arit u rritën ndërsa stoqet aziatike ranë të hënën, pasi rritja e tensioneve gjeopolitike në Lindjen e Mesme nxiti kërkesën për investime të sigurta pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit. • Izraeli kërkoi të dielën që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të veprojë për të ndëshkuar Iranin. • Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh. • Ai thotë se bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota. • Nga ana tjetër, ministri turk i Punëve të Jashtme, Hakan Fidan, në një telefonatë me homologun e tij iranian, Hossein Amir-Abdollahian, ka theksuar se Turqia nuk dëshiron ndonjë përshkallëzim të mëtejshëm në rajon. • Mësohet se kryediplomati iranian në telefonatë tha se operacioni hakmarrës kundër Izraelit ka përfunduar dhe se Irani nuk do të nisë një operacion të ri nëse nuk sulmohet nga Izraeli. • Figura të njohura të opozitës iraniane kanë dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke e cilësuar atë si në kundërshtim me vullnetin e shumicës së qytetarëve. • Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron i kërkoi Izraelit të mos hakmerret pas sulmit me dron dhe raketë të Iranit. • Ai tha se masa e Teheranit kishte qenë një dështim pothuajse total dhe fokusi duhet të mbetet në marrëveshjen për një armëpushim në Gaza. • Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis Izraelit dhe Iranit në Lindjen e Mesme. • Macron i kërkoi gjithashtu Izraelit të tregojë përmbajtje në çdo përgjigje. • Raportohet se Izraeli se ka intensifikuar fushatën e vrasjes së gjeneralëve dhe komandantëve kryesorë iranianë, me bazë jashtë vendit. • Sulmet e dyshuara ajrore izraelite vranë së paku 18 anëtarë të Korpusit të fuqishëm të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), dega elitë e forcave të armatosura të Iranit, në Siri, që nga dhjetori i vitit të kaluar. 

17 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Bild: Plani sekret i Putin për Iranin, çfarë fshihet pas sulmit ndaj Izraelit?

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Media gjermane, 'Bild' ka publikuar një artikull ku shpjegon arsyet e përfshirjes së presidentit rus në përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme.  Artikulli shton se fakti që Rusia qëndron pas u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën.

Sipas Bild, edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. 

Artikulli i Bild:

Irani po bombardon Izraelin, bota po e shikon e lodhur dhe një njeri është i emocionuar: udhëheqësi rus Vladimir Putin. Për të, përshkallëzimi në rajon po shkon pikërisht sipas planit. Ai po largon vëmendjen nga lufta në Ukrainë. Siç raporton eksperti ushtarak rus Carlo Massala në gazetën BILD, ekziston mundësia që Kremlini të ketë një interes në konfliktin në Lindjen e Mesme, i cili mund të jetë i paparashikueshëm.

Ky konflikt mund të minojë mbështetjen e Amerikës për Ukrainën. Është e sigurt, se Rusia ishte e informuar për synimet iraniane. Moska gjithashtu do të kishte mundësinë të ndikojë në Iran nëse një veprim i tillë do të ishte kundër interesave ruse. Por Rusia nuk e bëri këtë.

Fakti që Rusia qëndron pas u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën. Edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje “të gjitha palëve” të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. Përkundrazi, thekson botimi gjerman.

Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme, regjimi i Moskës mbajti anën e mullahëve ultra-islamistë. Moska besonte se ata kishin nisur një kundërsulm legjitim pasi Izraeli kishte vrarë më parë oficerë të lartë të Gardës Revolucionare iraniane në Damask më 1 prill.

Ministria ruse gjithashtu vuri në dukje se Moska kishte paralajmëruar prej kohësh se konfliktet e pazgjidhura në Lindjen e Mesme, veçanërisht me palestinezët do të shkaktonin tensione të mëtejshme.  Pa përmendur se milicitë e Iranit (duke përfshirë Hezbollahun, Hamasin, Houthis) janë ata që rrethojnë Izraelin në kufijtë e tij. Më 7 tetor 2023, Hamasi sulmoi Gazën duke masakruar mbi një mijë izraelitë (ditëlindja e Putinit). Atë ditë presidenti rus mbushi 71 vjeç.

Kur ambasadori i Izraelit në Rusi kritikoi reagimin e Rusisë, ai u sulmua ballë nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova:

“A mund të më kujtoni kur Izraeli ka dënuar qoftë edhe një sulm nga regjimi i tij Kiev në tokat ruse? As unë nuk më kujtohet. As unë nuk e di. Por më kujtohen deklaratat në favor të veprimeve të presidentit ukrainas Zelensky nga zyrtarët izraelitë”, tha Zakharova përmes Telegram.

Aleanca Putin-Iran është bërë gjithnjë e më e ngushtë vitet e fundit. Çfarë kanë të përbashkët me mullahët: urrejtja ndaj SHBA-së, Perëndimit dhe mënyra e jetesës që është normale për europianët. Përveç kësaj, Irani dhe Rusia janë mburoja mbrojtëse e liderit sirian Bashar al-Assad, i cili ka vrarë qindra mijëra bashkatdhetarë të tij si dhe ka detyruar miliona njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të kërkojnë strehim në Europë.

Mullahët nuk kishin asnjë kundërshtim kur Putini ndërhyri në luftën siriane në vitin 2015 dhe në këtë mënyrë fitoi pushtetin në Lindjen e Mesme. Në mars, Rusia dhe Irani e rritën bashkëpunimin e tyre ushtarak në një nivel krejtësisht të ri. Rusia, e cila ka sulmuar Ukrainën me dronë iranianë për një kohë të gjatë (së shpejti ato do të prodhohen edhe në vend në Rusi), është premtuar të marrë nga Teherani rreth 400 raketa të reja balistike tokë-tokë. Përveç kësaj, Moska i ka ofruar Teheranit ekspertizë të teknologjisë bërthamore prej vitesh.

1 MUAJ ME PARE

Studiuesit: Pse sulmi i Iranit në Izrael mund të dobësojë Rusinë?

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Vladimir Putin

RUSIA- Sulmi i Iranit ndaj Izraelit është shqetësues jo vetëm për Lindjen e Mesme, por edhe për luftën e Rusisë në Ukrainë. Michelle Grise, studiuese e politikave në RAND, institutin amerikan të mendimit, përshkroi se si konflikti më i gjerë në Lindjen e Mesme mund të ndikojë në Rusi. Komenti i saj u botua në revistën The National Interest, disa ditë përpara se Irani të sulmonte Izraelin me mbi 300 dronë dhe raketa.

“Megjithëse është argumentuar se Moska përfiton nga kaosi në Lindjen e Mesme duke devijuar vëmendjen nga Ukraina, ajo do të humbasë shumë nëse konflikti përshkallëzohet”, tha Grise.

Rusia ka vite që luan rolin e një lojtari ushtarak dhe diplomatik në Lindjen e Mesme. Por, megjithatë, zgjerimi i konfliktit nuk do ti konvenonte as asaj. Gjithashtu, edhe partneriteti i Rusisë me Iranin është thelluar shumë dy vitet e fundit pasi ekonomia ruse u sanksionua nga vendet perëndimore. Tani, Irani është një furnizues i rëndësishëm ushtarak për Rusinë, e sidomos me naftë. E nëse iranianët përfshihen në luftë, ata nuk do të jenë në gjendje të sigurojnë të njëjtin nivel mbështetjeje për Rusinë.

“Një konflikt më i gjerë rajonal, veçanërisht nëse përfshin konflikt të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit, do të kufizonte aftësinë e Iranit për të shërbyer si furnizues ushtarak për Rusinë”, shkroi Grise.

1 MUAJ ME PARE

"Ishte e drejta jonë legjitime për të sulmuar", ambasadori i Iranit në OKB: Nëse kundërpërgjigjet, Izraeli e di se cila do të ishte hakmarrja jonë e dytë

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Amir Saeid Iravani

NEW YORK- Ambasadori i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani, pas takimit urgjent të Këshillit të Sigurimit tha se Izraeli e di se cila do të ishte hakmarrja e dytë nëse vendos të kundërpërgjigjet. Mbrëmjen e 13 prillit, Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit, si hakmarrje për sulmin në Damask nga i cili mbetën të vdekur dy gjeneralë iranian.

Izraeli ka diskutuar për një hakmarrje të mundshme kundër Iranit, gjë që u cilësua si një kërcënim nga Iravani. Por, ai tha se besonte se ishte arritur një përfundim ku nuk duhet të ketë asnjë përgjigje ushtarake nga Izraeli. I pyetur nëse veprimet e vendit të tij kanë rrezikuar fillimin e një lufte edhe më të madhe, Iravani tha se ishte e drejta e tyre legjitime të përgjigjeshin sepse ata filluan agresionin kundër ambienteve të tyre diplomatike.

Izraeli ka arritur të shkatërrojë pjesën më të madhe të raketave me ndihmën e sistemit Iron Dome dhe aleatëve si SHBA-ja, Britania e Madhe, Jordania dhe Franca. Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Yoav Gallant, ka paralajmëruar se Irani do të vendosë eksplozivë bërthamorë në raketa për t’iu kundërpërgjigjur sulmit iranian, gjë që është mohuar nga Irani. Kundër përshkallëzimit të mëtejshëm në Lindjen e Mesme janë shprehur edhe OKB-ja dhe SHBA-ja e cila tha se do të vazhdojë të mbrojë Izraelin.

1 MUAJ ME PARE

Tensionet në Lindjen e Mesme, Kabineti izraelit i luftës akoma asnjë vendim pas konsultimeve për reagimin ndaj Iranit

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

IZRAEL- Kabineti izraelit i luftës pas konsultimesh të gjata nuk mori një vendim për reagimin e mundshëm pas sulmit të Iranit në fundjavë. Presidenti, Biden e këshilloi kryeministrin, Netanjahu të mendohej mirë për pasojat. Në bisedimet e kabinetit qeveritar izraelit pas sulmit të Iranit, nuk është arritur asnjë rezultat, njoftuan mediat izraelite. Zëdhënësi i ushtrisë, Daniel Hagari nuk donte të shprehej direkt për një aksion të mundshëm si kundërpërgjigje.

"Ne jemi në të gjitha frontet në gatishmëri alarmi", tha ai. Më parë Benny Gantz, anëtar i kabinetit të luftës dhe ish-ministër i Mbrojtjes, kishte bërë të ditur një aksion hakmarrës, por pa dhënë një afat kohor. "Ne do të krijojmë një koalicion rajonal dhe ta vëmë Iranin para përgjegjësisë, në kohën e dhur, dhe ashtu siç e duhur për ne."  "Times of Israel" kishte bërë të ditur se "kabineti i luftës duket të jetë i gatshëm të godasë Irani, por pa ujdi për atë se kur dhe si do të ndodhë kjo".

Biden këshillon Netanjahun për maturi

Presidenti amerikan, Joe Biden e këshilloi ndërkohë kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu të mendohej mirë për pasojat në rast një sulmi të mundhsëm kundër Iranit. Në një telefonatë të zhvilluar mes Biden dhe Netanjahu, Biden bëri "shumë të qartë", se "duhet të menduar me shumë kujdes dhe në mënyrë strategjike për rreziqet e një shkallëzimi të mundshëm", tha një zëdhënës i qeverisë amerikane të dielën.

Kurse kancelari gjerman, Olaf Scholz, i cili kishtë dënuar më parë ashpër sulmin e Iranit kundër Izraelit paralajmëroi Iranin nga sulme të mëtejshme. "Nuk duhet të vazhdohet me këtë rrugë", tha Scholz që ndodhet për një vizitë në Kinë. "Ne do të bëjmë gjithçka që të mos ketë shkallëzim të mëtejshëm."

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka paralajmëruar po ashtu nga një shkallëzim i mëtejshhëm i gjendjes. "I bëj thirrje të gjithë aktorëve në rajon të reagojnë me maturi", tha politikanja e gjelbër. "Spiralja e shkallëzimit duhet të ndërpritet. Ne duhet të arrijmë së bashku tek fundi i dhunës." Më tej Baerbock theksoi, se "miliona gra, burra e fëmijë në Izrael, në Iran dhe në të gjithë rajonin që nuk mund të flinin natën e djeshme, ata të gjithë nuk e duan këtë shkallëzim. Po e shohim me shumë vvëmendje gjendjen në rajon dhe jemi në koordinim të ngushtë me partnerë të ndryshëm", theksoi Baerbock që i bëri thirrje Iranit të mos kryejë sulme të tjera as përmes palëve përfaqësuese.

Marrë nga DW

1 MUAJ ME PARE

Sulmet iraniane, Izraeli nuk heq dorë, zotohet se do të vazhdojë ofensivën në Gaza

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Izraeli ka kryer dhjetëra sulme ajrore në Gazë gjatë natës, tha Hamasi, grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, më 15 prill, përderisa ushtria izraelite tha se nuk do të shpërqendrohet nga lufta pas sulmit të paprecedent të Iranit që ka rritur frikën për një konflikt më të gjerë. Fuqitë botërore kanë bërë thirrje për përmbajtje pasi Irani më 13 prill lëshoi mbi 300 dronë dhe raketa ndaj Izraelit, edhe pse ushtria izraelite tha se shumica e tyre janë shkatërruar.

Sulmi i parë direkt i Teheranit ndaj Izraelit, në kundërpërgjigje ndaj një sulmi vdekjeprurës në Damask më herët gjatë këtij muaji, pas muajsh të dhunës në mbarë rajonin ku janë përfshirë bashkëpunëtorët e Iranit, të cilët kanë thënë se po veprojnë në mbështetje të palestinezëve për shkak të luftës Izrael-Hamas në Rripin e Gazës.

“Edhe nën sulmin nga Irani, ne nuk jemi shpërqendruar për asnjë moment nga misioni ynë thelbësor në Gazë për të shpëtuar pengjet tanë nga duart e bashkëpunëtorit të Iranit, Hamasit”, tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite, admirali Daniel Hagari.

Përderisa ndërmjetësit po synojnë të arrijnë një marrëveshje për ndaljen e luftimeve, që u nxitën nga sulmi i Hamasit më 7 tetor ndaj Izraelit, ky i fundit po planifikon të dërgojë trupat në Rafah, në jug të Gazës, ku është strehuar shumica e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh e Gazës.

“Hamasi ende po mban pengjet tona në Gazë”, tha Hagari, duke shtuar se janë afër 130 persona, përfshirë 34 pengje që besohet se kanë vdekur. Izraeli sërish u zotua se do të kthejë të gjitha pengjet në shtëpi.

Si pasojë e sulmit të Hamasit në Izrael janë vrarë afër 1.200 persona, shumica civilë. Ndërkaq, nga ofensiva ajrore dhe tokësore e Izraelit në Gazë janë vrarë më shumë se 33.000 persona, shumica gra dhe fëmijë, sipas autoriteteve lokale shëndetësore./ REL

1 MUAJ ME PARE

"Ndërprerja më e gjatë ajrore që nga sulmi i 11 shtatorit 2001", sulmi i Iranit ndaj Izraelit shton problemet e linjave ajrore në Lindjen e Mesme

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Harata

LINDJE E MESME- Linjat ajrore globale u përballën me ndërprerje të fluturimeve të hënën pasi sulmet me raketa dhe dron të Iranit ndaj Izraelit 'ngushtuan' më tej opsionet për avionët që fluturonin midis Evropës dhe Azisë. Sulmi i Iranit ndaj Izraelit me më shumë se 300 raketa dhe dronë, të cilët u rrëzuan kryesisht nga sistemi i mbrojtjes raketore të Izraelit, i mbështetur nga SHBA, shkaktoi kaos në industrinë e aviacionit.

Shumë linjave ajrore u është dashur të anulojnë fluturimet gjatë dy ditëve të fundit, duke përfshirë Qantas (QAN.AX), Lufthansa e Gjermanisë (LHAG.DE), United Airlines (UAL.O), dhe Air India. Kjo ishte ndërprerja më e madhe e udhëtimit ajror që nga sulmi në Qendrën Botërore të Tregtisë më 11 shtator 2001, sipas Mark Zee, themelues i OPSGROUP, i cili monitoron hapësirën ajrore dhe aeroportet.

"Jo që atëherë nuk kemi pasur një situatë me kaq shumë hapësira të ndryshme ajrore të mbyllura në atë vazhdimësi të shpejtë dhe kjo krijon kaos," tha Zee për Reuters, duke shtuar se ndërprerjet ka të ngjarë të zgjasin edhe disa ditë.

1 MUAJ ME PARE

"Izraeli të përmbahet", Macron: Duhet të shmangim përshkallëzimin në Lindjen e Mesme

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Emmanuel Macron

PARIS– Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis Izraelit dhe Iranit në Lindjen e Mesme. Macron i kërkoi gjithashtu Izraelit të tregojë përmbajtje në çdo përgjigje.

"Ne të gjithë jemi të shqetësuar për një përshkallëzim të mundshëm," tha Macron për BFM TV dhe radio RMC.

Irani lëshoi ​​qindra dronë dhe raketa në Izrael të shtunën mbrëma në përgjigje të një sulmi të dyshuar izraelit në konsullatën e Iranit në Siri më 1 prill.

"Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të shmangur ndezjen, përshkallëzimin e gjërave," tha Macron.

1 MUAJ ME PARE

Izraeli i kërkon Këshillit të Sigurimit të dënojë Iranin për sulmin e së shtunës

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Këshili i Sigurimit në OKB

IZRAEL- Izraeli kërkoi të dielën që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të veprojë për të ndëshkuar Iranin, pas një sulmi të pashembullt ushtarak iranian ndaj Izraelit, që Teherani tha se ishte në hakmarrje për një sulm të dyshuar izraelit në ambasadën e tij në Siri, në fillim të këtij muaji.

"Sot, këshilli duhet të ndërmarrë veprime", i tha Këshillit të Sigurimit i dërguari i Izraelit në OKB, Gilad Erdan. “Dënojeni Iranin për terrorin e tij; rivendosni sanksionet gjymtuese; shpallini Rojat Revolucionare iraniane si një organizatë terroriste. Duhet të veprohet tani. Jo për hir të Izraelit, jo për hir të rajonit, por për hir të botës”, tha ai.

Izraeli kërkoi takimin urgjent të këshillit pas një sulmi të drejtpërdrejtë në territorin e tij nga Irani, i cili tha se përfshinte 170 dronë dhe mbi 150 raketa. Izraeli tha se mbrojtja e tij ajrore, së bashku me ato të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë, rrëzuan 99 për qind të tyre.

I dërguari izraelit Erdan kritikoi këshillin që nuk u vuri veshin paralajmërimeve të Izraelit përgjatë viteve për Iranin. Ai tha se komuniteti ndërkombëtar qëndroi i heshtur për ngritjen e "një Rajhu islamik shiit", por me sulmin e drejtpërdrejtë të Iranit ndaj Izraelit, regjimi tani është shpërfaqur.

Ai tha se Irani kishte "kaluar çdo vijë të kuqe" dhe se Izraeli ruan të drejtën ligjore për t'u hakmarrë.

I dërguari i Iranit tha se iranianët nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të ushtrojnë të drejtën e tyre për vetëmbrojtje pas sulmit të 1 prillit në ambasadën e tyre në Damask, dhe dështimit të Këshillit të Sigurimit për ta dënuar zyrtarisht atë.

Disa diplomatë të këshillit thanë se Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania bllokuan një dënim të sulmit të 1 prillit, sepse kishin pikëpyetje nëse objektet iraniane po përdoreshin për operacione të fshehta.

"Ky regjim i paligjshëm ka kryer shumë krime mizore kundër popullit tonë", tha ambasadori iranian Amir Saeid Iravani duke folur për Izraelin. “Ky regjim pranoi hapur përgjegjësinë e tij për operacionet terroriste dhe shkatërruese të kryera kundër zyrtarëve, shkencëtarëve dhe civilëve iranianë dhe sabotimit të infrastrukturës sonë bërthamore paqësore në vitet e fundit”.

Izraeli dyshohet se ka kryer disa sulme ajrore, atentate dhe sulme kibernetike ndaj Iranit në vitet e fundit, shumica të përqendruara në programin e tyre bërthamor. Izraeli kurrë nuk i konfirmon publikisht operacionet e tilla. I dërguari Iravani tha se Irani “nuk kërkon përshkallëzim apo luftë në rajon”, por do të mbrohet nëse është e nevojshme. Ai gjithashtu theksoi se Irani nuk dëshiron një konflikt me Shtetet e Bashkuara.

“Ne treguam përkushtimin tonë për paqen duke ushtruar përmbajtjen tonë për përfshirjen e ushtrisë amerikane në pengimin e dronëve dhe raketave iraniane të nisura kundër objektivave ushtarake në territoret e pushtuara palestineze”, tha ai. "Kjo nënvizon përkushtimin tonë për uljen e tensioneve dhe shmangien e zgjerimit të konfliktit".

Por. ai shtoi se nëse ushtria e Shteteve të Bashkuara fillon ndonjë operacion kundër vendit të tij, qytetarëve ose interesave të tij të sigurisë, Irani do të "përgjigjet me të njëjtën masë”. I dërguari i Shteteve të Bashkuara, Robert Wood, tha se Uashingtoni nuk po kërkon një përshkallëzim me Teheranin, por lëshoi një paralajmërim.

"Më lejoni të jem i qartë, nëse Irani ose zgjatimet e tij ndërmarrin veprime kundër Shteteve të Bashkuara ose veprime të mëtejshme kundër Izraelit, Irani do të mbahet përgjegjës", tha ai.

I dërguari Wood tha se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë këshillimet me vendet e tjera për të "shqyrtuar masa shtesë për ta mbajtur Iranin përgjegjës këtu në Kombet e Bashkuara". Ai nuk dha hollësi se çfarë mund të përfshijë kjo, por i kërkoi Këshillit të Sigurimit të "dënojë pa mëdyshje" veprimet e Iranit dhe t'u bëjë thirrje partnerëve dhe zgjatimeve të tij t’i japin fund sulmeve të tyre.

Grupet e mbështetura nga Irani, përfshirë Hezbollahun në Liban dhe Huthit në Jemen, kanë qëlluar me raketa në drejtim të Izraelit, dhe Houthit kanë kryer sulme ndaj anijeve në Detin e Kuq dhe Ngushticën e Hormuzit. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së iu drejtua takimit urgjent, duke bërë thirrje për ulje të tensioneve.

“Është koha të tërhiqemi nga buza e greminës”, tha sekretari Antonio Guterres, duke shtuar se as Lindja e Mesme dhe as bota nuk mund të përballojnë më shumë luftë.

Shumica e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit dënoi përshkallëzimin dhe u bëri jehonë thirrjeve të shefit të ë OKB-së për ulje tensionesh dhe diplomaci, ndërsa shprehu shqetësimin për rrezikun e zgjerimit të trazirave rajonale.

Marrë nga VOA

1 MUAJ ME PARE

Cameron thirrje për Izraelin: Mos u hakmerrni kundër Iranit, fokusi, armëpushimi në Gaza

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
David Cameron

LONDËR- Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron i kërkoi Izraelit të mos hakmerret pas sulmit me dron dhe raketë të Iranit. Ai tha se masa e Teheranit kishte qenë një dështim pothuajse total dhe fokusi duhet të mbetet në marrëveshjen për një armëpushim në Gaza.

"Nëse jeni ulur në Izrael këtë mëngjes, po mendoni me shumë të drejtë, 'ne kemi të drejtë t'i përgjigjemi kësaj dhe ata e bëjnë'. Por ne po bëjmë thirrje që ato të mos përshkallëzohen," tha Cameron.

Ai shtoi se sulmi ka qenë një humbje e dyfishtë për Iranin.

"Në shumë mënyra kjo ka qenë një humbje e dyfishtë për Iranin. Sulmi ishte një dështim pothuajse total dhe ata i zbuluan botës se ata janë ndikimi keqdashës në rajon i përgatitur për ta bërë këtë. Kështu që shpresa jonë është që nuk do të ketë të jetë një përgjigje hakmarrëse”, shtoi ai.

1 MUAJ ME PARE

Analiza e DW: Sulmi i Iranit ndaj Izraelit pikë kthese në konflikt

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

IZRAEL- Thirrje ndërkombëtare për përmbajtje maksimale, sepse sulmi i Iranit ndaj Izraelit konsiderohet prej ekspertëve si pikë kthese në konfliktin mes dy vendeve. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, bëri thirrje për përmbajtje maksimale pas sulmit të Iranit ndajIzraelit. Ai tha se aktet e hakmarrjes që përfshijnë përdorimin e forcës janë të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar.

“Popujt e rajonit të Lindjes së Mesme po përballen me rrezikun real të një konflikti shkatërrues në shkallë të gjërë. Tani është koha për të qetësuar dhe ulur përshkallëzimin e konfliktit”, tha Guterres në takimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Acarim i madh të situatës 

Ekspertja e njohur për Lindjen e Mesme, Maha Yahya, tha në një intervistë për CNN, se fakti që Irani qëlloi më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit përbën një "përshkallëzim të madh të situatës" edhe pse, sipas saj "iranianët e dinin se shumica e tyre do të asgjësoheshin, dhe se SHBA, Britania e Madhe, Franca, Jordania dhe të tjerët do të ndihmonin për rrëzimin e dronëve dhe të raketave”.

Buzë një humnere të rrezikshme

Maha Yahya, e cila drejton institutin amerikan Carnegie Middle East Center e konsideron sulmin e drejtpërdrejtë dhe masiv të Iranit ndaj Izraelit si një pikë kthese në konfliktin e gjatë mes këtyre dy vendeve. "Ne jemi vërtetë buzë një humnere të rrezikshme”, tha drejtorja e institutit amerikan Carnegie Middle East Center në një intervistë për CNN.

Izraeli kërkon përshkallëzim ushtarak

Duke iu referuar qëndrimit të qeverisë izraelite Yahya tha: "ajo po kërkon përshkallëzim ushtarak në një kohë, kur vetëm një zgjidhje diplomatike mund të na largojë nga pragu i një luftës gjithëpërfshirëse në të gjithë rajonin, të cilën askush nuk mund ta fitojë.

Sipas saj, SHBA-ja tani duhet të demonstrojë ndikimin e saj në rajon, edhe nëse kjo tani është bërë edhe më e vështirë. Ekspertja për Lindjen e Mesme tha se "vërtet nevojitet një armëpushim rajonal".

Marrë nga DW

1 MUAJ ME PARE

Si e ndoqi Biden sulmin iranian ndaj Izraelit “në kohë reale” dhe çfarë i tha Netanyahu-t?

 

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

SHBA- Presidenti amerikan, Joe Biden ishte në një dhomë të Shtëpisë së Bardhë gjatë gjithë mbrëmjes të së shtunës duke parë në kohë reale sulmin e paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit. I rrethuar nga një grup i vogël i këshilltarëve të tij më të afërt, ky ishte, siç thuhet, një moment me intensitet të konsiderueshëm.

A ishte ky momenti?

Duke përshkruar tensionin, një zyrtar amerikan që ishte në dhomë tha: “Në një moment, ne e dinim se mbi 100 raketa balistike ishin në qiell, një periudhë shumë e shkurtër kohe udhëtimi për në Izrael, një periudhë minutash dhe rezultatet e mbrojtjes sigurisht që ishin të paqarta”.

Në ditët pas sulmit ndaj konsullatës iraniane në Damask, që i atribuohet Izraelit, presidenti amerikan kishte udhëzuar ekipet e tij që të përgatiteshin për mbrojtjen e Izraelit “në masën maksimale të mundshme”. Testi i atij zotimi tani po sfidohej.

Por shtrirja e sulmit iranian tregoi se një përshkallëzim i pakontrolluar ishte rrezikshëm i mundshëm. Pavarësisht se pritej një lloj sulmi iranian ndaj Izraelit, zyrtarët e administratës amerikane kanë pranuar se përdorimi i raketave balistike i befasoi veçanërisht ata.

Ambasadori izraelit shkoi në Shtëpinë e Bardhë

Nga ambasada e tij në Uashingtonin veriperëndimor, ambasadori izraelit në SHBA u dërgua në Shtëpinë e Bardhë për të qenë me presidentin Biden. Michael Herzog është gjithashtu vëllai i presidentit izraelit Isaac Herzog. Në “dhomën e situatave”, Amerika dhe Izraeli ishin krah për krah, pavarësisht mosmarrëveshjeve të rëndësishme për Gazën. Ndërsa kanalet diplomatike ishin “jashtëzakonisht të nxehta”.

“Breshëria dukej se po shuhej”, suksesi i mbrojtjeve ende nuk ishte plotësisht i qartë dhe iranianët ua konfirmuan amerikanëve, përmes një kanali zviceran, se sulmi kishte përfunduar. Iranianët po e përshkruanin atë si një përgjigje legjitime ndaj goditjes së konsullatës së tyre në Damask dy javë më parë.

Një telefonatë mes Bidenit dhe Netanyahut

Në orën 21:00 presidenti Biden foli me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Ishte ora 4 e mëngjesit në Izrael. Sipas zyrtarëve të administratës amerikane, presidenti ripohoi mbështetjen për mbrojtjen e Izraelit dhe i tha zotit Netanyahu se Izraeli kishte “demonstruar epërsi ushtarake”. Për sa i përket palës amerikane, “sulmi i mposhtur në mënyrë spektakolare” përfaqësonte fitoren e madhe që duhet të merrte zoti Netanyahu.

Shtëpia e Bardhë pranon se Izraeli do të marrë vendimet e veta për sa i përket një përgjigjeje, por fokusi i thirrjes së Presidentit, përtej riafirmimit të mbështetjes për Izraelin, ishte një diskutim rreth asaj se “si të ngadalësohen gjërat” dhe të sigurohet se të gjithë skenarët janë menduar plotësisht. Dhe thirrja thuhet se ndodhi në atë që një zyrtar i administratës e përshkroi si një “periudhë emocionesh të shtuara”. Por zyrtarët nuk dhanë detaje nëse u diskutue për ndonjë kundërsulm të menjëhershëm.

Izraeli duhet t’i mendojë gjërat me kujdes në lidhje me atë që do të bëjë më pas”, ka thënë një zyrtar amerikan.

Sulmi iranian ishte më i madh se sa pritej dhe ishte “qëllim për të shkaktuar dëme të konsiderueshme në Izrael”. Dhe kjo bie ndesh me pikëpamjet e disa analistëve se Irani nuk dëshiron një luftë rajonale.

“Synimi i tyre ishte të shkatërronin”, tha një zyrtar i mbrojtjes amerikane. Reflektimi i dytë që zyrtarët amerikanë duan të nënvizojnë është se koordinimi ushtarak dhe bashkëpunimi diplomatik midis aleatëve perëndimorë, por edhe me mbështetjen arabe, ishte i paprecedentë.

“Vërtetë e jashtëzakonshme”, ishte mënyra sesi një zyrtar i administratës amerikane e përshkroi një gjë të tillë.

1 MUAJ ME PARE

Opozita iraniane dënon sulmin ndaj Izraelit: Kudërshton vullnetin e qytetarëve

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Reza Pahlavi

IRAN- Figura të njohura të opozitës iraniane kanë dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke e cilësuar atë si në kundërshtim me vullnetin e shumicës së qytetarëve.

“Lufta e Khameneit nuk është lufta e Iranit apo e gjithë kombit iranian”, tha Reza Pahlavi, djali i Shahut të fundit të Iranit, Mohammad Reza Pahlavi, duke shprehur pakënaqësitë e tij për regjimin e liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei.

“Khamenei dhe regjimi i tij e kanë kthyer Iranin në një vend të prapambetur dhe të izoluar, dhe duke e përfshirë vendin në një luftë ata vetëm sa e shtojnë mjerimin”, shtoi Pahlavi.

Pahlavi beson se rruga drejt paqes dhe sigurisë së qëndrueshme në Lindjen e Mesme fillon duke e mbështetur popullin e Iranit që, sipas tij, po lufton për ta rimarrë vendin.

1 MUAJ ME PARE

Komandantë iranianë po vriten, analiza e REL: A po dobësohet Irani?

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

IRAN- Izraeli duket se ka intensifikuar fushatën e vrasjes së gjeneralëve dhe komandantëve kryesorë iranianë, me bazë jashtë vendit. Sulmet e dyshuara ajrore izraelite vranë së paku 18 anëtarë të Korpusit të fuqishëm të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) - dega elitë e forcave të armatosura të Iranit - në Siri, që nga dhjetori i vitit të kaluar.

Në rastin e fundit më 1 prill, shtatë anëtarë të IRGC-së, përfshirë dy gjeneralë, u vranë në një sulm ajror në kompleksin e Ambasadës iraniane në Damask. Sulmi nxiti përgjigjen e Iranit me dronë dhe raketa kundër Izraelit. Ekspertët thonë se vrasjet e komandantëve iranianë synojnë të mposhtin të ashtuquajturin “bosht të rezistencës” të Iranit, apo rrjetin e tij të përfaqësuesve rajonalë dhe të grupeve militante kundër Izraelit dhe Perëndimit.

Sipas tyre, strategjia ka të ngjarë t’i prishë aktivitetet e këtij rrjeti në afat të shkurtër, porse ajo është e rrezikshme dhe mund të dështojë në afat të gjatë.

“Rrjeti rajonal i Iranit është ngjitur së bashku përmes lidhjeve personale, jo institucionale”, thotë Ali Vaez, drejtor i Projektit për Iranin në Grupin Ndërkombëtar të Krizave, me qendër në Bruksel.

“Eliminimi i komandantëve që kanë përvojë prej dekadash në rajon dhe një rrjet të gjerë kontaktesh personale, sigurisht se e dobëson Iranin”, shton ai.

Sulmet e dyshuara të Izraelit kundër anëtarëve të IRGC-së u intensifikuan që nga shpërthimi i luftës në Rripin e Gazës, tetorin e kaluar. Në përgjigje të ofensivës vdekjeprurëse të Izraelit, grupet militante, të mbështetura nga Irani, sulmuan caqe të Izraelit dhe SHBA-së në të gjithë Lindjen e Mesme, në shenjë mbështetjeje për palestinezët.

Konflikti u shkaktua nga një sulm i paprecedentë i Hamasit - grup i shpallur terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian - kundër Izraelit. Së paku tri figura kyçe të krahut jashtë shtetit të IRGC-së, forcës Kuds, u vranë në sulmet e dyshuara izraelite, në muajt e fundit.

Razi Mousavi, komandant i lartë i forcës Kuds, u vra në një sulm ajror pranë Damaskut, më 25 dhjetor. Ai ishte përgjegjës për koordinimin e aktiviteteve ushtarake të Iranit në Siri dhe Liban. Në mesin e të vrarëve në sulmin e 1 prillit ishte gjenerali Mohammad Reza Zahedi, komandant i lartë i forcës Kuds në Siri dhe Liban. Në sulm u vra edhe zëvendësi i Zahedit, gjenerali Mohammad Hadi Haj Rahimi.

“Ka gjithmonë dyshime nëse këto atentate të shënjestruara funksionojnë”, thotë Michael Horowitz, udhëheqës i inteligjencës në qendrën e konsulencës, Le Beck International, me bazë në Bahrejn.

Këto sulme, sipas tij, “mund të kenë një ndikim afatshkurtër dhe afatmesëm në kapacitetet e Iranit për t’u koordinuar me përfaqësuesit e tij, për të kontrabanduar armë në Siri dhe Irak dhe për të kërcënuar Izraelin”.

Sulmi në kompleksin e Ambasadës iraniane në Damask ndodhi vetëm disa orë pasi një sulm me dron goditi një bazë detare në portin jugor izraelit, Eilat, në Detin e Kuq. Sulmi dëmtoi një ndërtesë dhe gati goditi një anije luftarake izraelite. Përgjegjësinë për të e mori Rezistenca Islamike në Irak - një grup ombrellë që përfshin milici të mbështetura nga Irani.

“Perceptimi im është se Izraeli donte të tregonte se ka dominim të përshkallëzimit mbi Iranin dhe se Irani nuk mund ta përshkallëzojë situatën pa paguar një çmim”, thotë Horowitz.

“Në përgjithësi, kur një aktor dëshiron të ngrihet lart, ai e ngre rrezikun jo për një shkallë, por për dy. Sigurisht, kjo është një strategji e rrezikshme. Pyetja është nëse kjo do të funksionojë dhe Irani do të tërhiqet në një afat më të gjatë, ose, në të vërtetë, do të dështojë”, shton ai.

Vala e fundit e vrasjeve nuk shënon herën e parë kur komandantët kryesorë iranianë shënjestrohen dhe vriten jashtë vendit. Në vitin 2020, komandanti i forcave Kuds, Qassem Soleimani, u vra në një sulm ajror të SHBA-së në Irak.

Ai shihej si arkitekti i “boshtit të rezistencës” dhe kishte ndikim të madh mbi anëtarët e tij, përfshirë Hamasin, Hezbollahun e Libanit, milicitë shiite irakiane, rebelët Huthi të Jemenit dhe Qeverinë e Sirisë.

Vrasja e Soleimanit bëri që “boshti i rezistencës” të bëhej më i decentralizuar dhe disa grupe, sidomos milicitë shiite në Irak, të fitonin njëfarë autonomie. Por, ngjarja nuk e prishi ndjeshëm forcën Kuds e as nuk e shpartalloi boshtin.

Disa orë pas vrasjes së Soleimanit, zëvendësi i tij, Esmail Qaani, u promovua. Vaez thotë se vrasja e Zahedit dhe zëvendësit të tij, megjithatë, ka të ngjarë të jetë më shkatërruese.

“Ndryshe nga rasti i vrasjes së Soleimanit, nuk ka ndonjë dorë të djathtë që të ndërhyjë menjëherë dhe ta mbushë boshllëkun”, thotë Vaez.

“Nëse Irani nuk arrin ta rivendosë mbrojtjen kundër Izraelit, asnjë zyrtar ushtarak iranian nuk do të jetë më i sigurt askund, as në Siri, as në Liban”, thekson ai.

Irani e përshkroi sulmin në kompleksin e Ambasadës së tij si sulm në territorin iranian. Udhëheqësi suprem, Ajatollah Ali Khamenei, paralajmëroi më 10 prill se Izraeli “duhet të ndëshkohet dhe të dënohet”. Natën mes 13 dhe 14 prillit, Irani lëshoi mbi 300 raketa dhe dronë drejt Izraelit. Ishte hera e parë që ky vend sulmoi Izraelin direkt nga territori i tij.

Por, Forca e Mbrojtjes e Izraelit tha se 99% e dronëve dhe raketave të Iranit u rrëzuan përpara se të hynin në hapësirën ajrore izraelite. Në të kaluarën, Irani është përmbajtur nga sulmet direkte kundër Izraelit, por ka rritur mbështetjen e tij për “boshtin e rezistencës”, për ta çuar luftën në Izrael.

Marrë nga REL

1 MUAJ ME PARE

"Operacioni kundër Izraelit ka përfunduar", Turqia mesazh për Iranin: Nuk duam përshkallëzim të mëtejshëm në rajon

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Hakan Fidan

TURQIA- Ministri turk i Punëve të Jashtme, Hakan Fidan, në një telefonatë me homologun e tij iranian, Hossein Amir-Abdollahian, ka theksuar se Turqia nuk dëshiron ndonjë përshkallëzim të mëtejshëm në rajon. Mësohet se kryediplomati iranian në telefonatë tha se operacioni hakmarrës kundër Izraelit ka përfunduar dhe se Irani nuk do të nisë një operacion të ri nëse nuk sulmohet nga Izraeli. Amir-Abdollahian gjithashtu tha se nëse Irani sulmohet përsëri, atëherë Teherani do të japë një përgjigje edhe më të fortë këtë herë.

Më 13 prill Irani lëshoi një breshëri dronësh dhe raketash drejt Izraelit si hakmarrje për sulmin e 1 prillit në Damask. Sulmi në Damask vrau shtatë zyrtar ushtarak iranianë, duke përfshirë një komandant të lartë të IRGC-së dhe tërhoqi reagime të ashpra nga zyrtarët e qeverisë iraniane, të cilët u zotuan për përgjigje vendimtare. Siç raportohet, IRGC-ja lëshoi më shumë se 300 drone dhe raketa në një sulm që zgjati disa orë, shumica prej të cilave u kapën nga sistemet izraelite të mbrojtjes ajrore.

1 MUAJ ME PARE

Zelensky dënon sulmin iranian: Ukraina ka nevojë për ndihmë si Izraeli

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Volodymyr Zelensky

UKRAINA- Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar në një postim në X se veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh. Ai thotë se bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota. Duke folur në fjalimin e tij me video të natës, Zelensky tha se bota kishte parë se Izraeli nuk ishte i vetëm në mbrojtjen e tij dhe se kërcënimet në qiell u shkatërruan gjithashtu nga aleatët e tij.

“Dhe kur Ukraina thotë se aleatët nuk mund të mbyllin një sy ndaj raketave dhe dronëve rusë, kjo do të thotë se është e nevojshme të veprohet dhe të veprohet fuqishëm”, tha Zelensky.

Qiejt e Ukrainës, shtoi ai, nuk mbroheshin nga retorika. Zelensky u ka kërkuar gjithashtu aleatëve perëndimorë të Ukrainës, veçanërisht Shteteve të Bashkuara, për muaj të tërë që të kenë vullnetin politik për t’i siguruar mbrojtje ajrore dhe armatim të mjaftueshëm.

Qeveria ukrainase ka qenë një mbështetëse e fortë e Izraelit gjatë luftës së tij në Gaza, pavarësisht nga shumë kritikë që e konsiderojnë si hipokrizi të dënimit të pushtimit rus të territorit ukrainas.

1 MUAJ ME PARE

Tensionet në Lindjen e Mesme, si sulmi i Iranit ndaj Izraelit po ndikon në tregjet financiare

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

SHBA- Çmimet e arit u rritën ndërsa stoqet aziatike ranë kryesisht të hënën, pasi rritja e tensioneve gjeopolitike në Lindjen e Mesme nxiti kërkesën për investime të sigurta pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit.

Nikkei 225 i Japonisë dhe Kospi i Koresë së Jugut ranë të dyja me më shumë se 1% në tregtinë e mëngjesit. Indeksi Hang Seng i Hong Kongut ra me 0.8%. Por Indeksi Kompozit i Shangait i Kinës u rrit 1.2%. Ari u rrit me 0.6% në 2,358 dollarë për ons të hënën. Ajo kishte arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 2,431 dollarë për ons të premten për shkak të frikës së një sulmi të mundshëm nga Irani ndaj Izraelit. Deri më tani këtë vit, argjendi është rritur me 18%.Kontratat e së ardhmes së arit në SHBA gjithashtu u shtuan 0.1% të hënën. Ata janë rritur me 15% këtë vit.

Çmimet e naftës ishin ulur të premten në pritje të veprimeve hakmarrëse nga Irani, duke arritur nivelet më të larta që nga tetori. Ata u tërhoqën pak gjatë orëve të tregtimit aziatik të hënën, pasi tregtarët kufizuan primin e rrezikut gjeopolitik pasi sulmi shkaktoi vetëm dëme të vogla, sipas zyrtarëve ushtarakë izraelitë.


Megjithatë, kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar në SHBA janë rritur me 6.7% këtë vit. Nafta e papërpunuar Brent, pikë referimi globale e naftës, është rritur më shumë se 10% shkruan CNN.


"Tensionet e rritura në Lindjen e Mesme mes një sfondi gjeopolitik të përkeqësuar i mbajtën tregjet e mallrave në avantazh," thanë analistët nga ANZ në një raport kërkimor të hënën.

Sulmi i Iranit ka të ngjarë të ngrejë shqetësime për një ndërprerje të mundshme të furnizimit me naftë, thanë ata.

"Shkalla e këtij rreziku ka të ngjarë të përcaktohet nga reagimi i qeverisë izraelite," shtuan analistët.

Lindja e Mesme u zhyt  në ujëra të paeksploruara  pasi Irani  lëshoi ​​një sërë  raketash drejt Izraelit të shtunën vonë. Ushtria izraelite tha se "99%" e më shumë se 300 predhave  u kapën  nga Izraeli dhe partnerët e tij.Sulmi i Teheranit ishte parashikuar pas  një sulmi të dyshuar izraelit  në një kompleks diplomatik iranian në Siri në fillim të këtij muaji.

Përpara sulmit të Iranit, aksionet amerikane përfunduan të premten ndjeshëm më poshtë , pasi Wall Street ishte i shqetësuar për përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme. E ardhmja e SHBA është me kujdes më e lartë pasi presidenti i SHBA, Joe Biden dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte më të gjerë rajonale, u thanë homologëve të tyre se SHBA nuk do të marrë pjesë në asnjë kundërsulm kundër Iranit. Kontratat e së ardhmes Dow u rritën me 80 pikë, ose 0.2%, në orët aziatike të hënën.

1 MUAJ ME PARE

SHBA shkatërron 80 dronë të rebelëve Houthi , rrëzuan edhe 6 raketa që synonin Izraelin

Konflikti Iran-Izrael/ "Bota në alarm", Macron, Cameron dhe
Foto ilustruese

JEMEN- Forcat e armatosura amerikane shkatërruan mbi 80 mjete ajrore pa pilot (UAV) nga distanca dhe të paktën 6 raketa balistike të Iranit dhe rebelëve Houthi të Jemenit që kishin për qëllim Izraelin një ditë më parë. Lajmin e njoftoi komanda e përbashkët e forcave të armatosura sot përmes një postimi në "X" të forcave amerikane përgjegjëse për rajonin e Lindjes së Mesme, CENTCOM.

Midis tyre mësohet se ishte një raketë balistike në automjetin nga i cili do të lëshohej dhe shtatë UAV që u shkatërruan në tokë në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit. Irani dhe aleatët e tij lëshuan më shumë se 350 mjete ajrore pa pilot të ngarkuar me eksploziv, raketa lundrimi dhe raketa balistike kundër objektivave ushtarake në Izrael gjatë natës së së shtunës për të dielën, si hakmarrje për bombardimin izraelit të konsullatës iraniane në Damask më 1 prill. 


Shumica e raketave dhe shumica e dronëve u lëshuan nga toka iraniane. Sipas ushtrisë izraelite, janë regjistruar vetëm dëme të lehta materiale pasi, sipas saj, të gjithë dronët dhe raketat janë rrëzuar dhe vetëm disa raketa balistike kanë depërtuar në mburojën e saj kundër raketave. Ata u kapën dhe u shkatërruan nga sistemi i mbrojtjes ajrore Iron Dome dhe nga forcat e armatosura të SHBA, Britanisë, Francës dhe Jordanisë, sipas të njëjtit burim. CENTCOM theksoi se mbetet i gatshëm të mbështesë Izraelin për të mbrojtur veten përballë veprimeve të rrezikshme iraniane në bashkëpunim me aleatët tanë në rajon.

lufta ne lindjen e mesme

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat