LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim terroristët! Kremlini: Rusia s'do të ndryshojë planet për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

• Zhvillime të reja nga lufta në Ukrainë. • Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, bëri një vizitë të papritur në pozicionet e vijës së parë të frontit në rajonin e Zaporizhjës, ku gjithashtu u takua me shefin e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA), Rafael Grossin. • Kryeopozitarja bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya ka deklaruar se vendimi i Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusinë synon të nënshtrojë Bjellorusinë dhe shkel Kushtetutën e saj. • Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për pasoja të rënda nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin. • Rreth 18 tanke 'Leopard 2' të cilat Gjermani premtoi se do t'ia dorëzonte Ukrainë kanë mbërritur në kufirin ukrainas. • Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, ka deklaruar se NATO është palë në konflikt në luftën në Ukrainë. Patrushev, ish-kreu i FSB-së, i cili ka mbajtur postin e sekretarit të këshillit të sigurisë që nga viti 2008. • Kremlini deklaron se kritikat perëndimore nuk do të ndryshojnë planet e shpallura nga presidenti Vladimir Putin për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusinë fqinje. • Një aleat i Presidentit Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e saj kërcënohet, duke akuzuar Uashingtonin për nënvlerësimin e fuqisë bërthamore të Moskës. • Kina ka reaguar lidhur me pretendimet e presidentit Vladimir Putin i cili më herët deklaroi se Rusia po planifikon të dërgojë armët bërthamore ruse në Bjellorusi. • Ndryshe nga sa pritesj, Kina mbajtur një qëndrim kundër Rusisë në këtë rast, ku zëdhënësja e ministrisë së Jashtme, Mao Ning, bëri thirrje që të gjitha palët të fokusohen te përpjekjet diplomatike për paqe. Të paktën dy persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën në sulmet me raketa ruse të hënën kundër qytetit lindor të Slovianskut në rajonin e Donetskut, thanë zyrtarët ukrainas. • Disa shpërthime u raportuan në qytetin jugor të pushtuar të Melitopol të hënën dhe makina e një shefi të policisë së Mariupolit u hodh në erë. • Kremlini ka hedhur poshtë kritikat perëndimore për planet e tij për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusinë fqinje. • SHBA tha se nuk ka indikacione se Rusia do të përdorë armë bërthamore. • Ndërkohë, beteja për qytetin lindor të Bakhmut po hyn në fazën e saj më intensive, thotë një zyrtar i lartë ukrainas. • Ajo vjen pasi grupi mercenar rus Wagner thotë se kapi një fabrikë metalike pranë qytetit të rrethuar.

14 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Zelenskyy viziton Zaporizhzhia, takohet me shefin e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, bëri një vizitë të papritur në pozicionet e vijës së parë të frontit në rajonin e Zaporizhjës, ku gjithashtu u takua me shefin e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA), Rafael Grossin.

Zyra e Zelenskyt tha në një deklaratë se presidenti takoi trupat "në pozicionet e vijës së parë" në dhe i nderoi ata me medalje shtetërore, si dhe i informoi për "situatën aktuale në vijën e frontit”.

Më pas, Grossi shkroi në Twitter se ai ndodhet po ashtu  në Zaporizhja, atje ku takoi Zelenskyy-n, me të cilin diskutoi për mbrojtjen e centralit më të madh bërthamor të Evropës, i cili mbahet nga forcat ruse.

Ky central bërthamor - më i madhi në Evropë dhe ndër dhjetë më të mëdhenjtë në botë - ka qenë një nga shënjestrat e ushtrisë ruse prej nisjes së luftës në Ukrainë, në fund të muajit shkurt të vitit të kaluar.

 

2 MUAJ ME PARE

Urdhër- arresti ndaj Putin/ Rusia kërcënon Armeninë: Nëse pranoni ta zbatoni, do të ketë pasoja

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Sergei Lavrov

RUSI- Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për pasoja të rënda nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin. Siç raportojnë mediat e huaja, Armenia, një aleat tradicional rus, lidhjet e së cilës me Moskën janë prishur që kur Putini dha urdhrin për të pushtuar Ukrainën në atë që ai e quajti një "operacion special ushtarak", po shkon drejt bërjes një shtet palë në Statutin e Romës, një lëvizje që do ta sillte atë nën juridiksionin e GJNP-së. Ministria e Jashtme ruse ka deklaruar se Moska i konsideron planet e ICC-së të Armenisë të papranueshme. Ai tha se Rusia e kishte paralajmëruar Jerevanin për pasoja jashtëzakonisht negative për marrëdhëniet dypalëshe nëse shkon përpara me planin, i cili do të duhej të ratifikohej nga parlamenti armen pas miratimit nga gjykata kushtetuese.

"Moska i konsideron planet e Jerevanit zyrtar për të aderuar në Statutin e Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale si absolutisht të papranueshme në sfondin e urdhër-arresteve të fundit të paligjshme dhe juridikisht të pavlefshme të ICC kundër udhëheqjes ruse," citoi RIA burimi i Ministrisë së Jashtme ruse. 

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Armenia. Urdhri i ICC-së ka potencialin të komplikojë planet e udhëtimit global të Putinit nëse një vend ku ai dëshiron të udhëtojë është palë zyrtare e Statutit të Romës. Vendet ku Putini mund të udhëtojë këtë vit përfshijnë Afrikën e Jugut dhe Turqinë, dhe udhëheqësi rus në të kaluarën ka udhëtuar rregullisht në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik, duke përfshirë Armeninë ku Rusia ka trupa paqeruajtëse dhe një bazë ushtarake. Lidhjet e Moskës me Jerevanin janë përkeqësuar në muajt e fundit, megjithatë për shkak të asaj që Armenia thotë se është dështimi i Rusisë për të mbështetur plotësisht një traktat armëpushimi të vitit 2020, i cili ndihmoi ndërmjetësuesin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për t'i dhënë fund një lufte mbi Nagorno-Karabakun - një rajon i Azerbajxhanit i populluar nga armenët. Moska ka mbrojtur veprimet e paqeruajtësve të saj, të cilët deri më tani nuk kanë ndërhyrë për t'i dhënë fund asaj që Armenia thotë se është një bllokadë e pjesshme nga aktivistët azerbajxhanë të Nagorno-Karabakut. Rusia ka një pakt të ndërsjellë mbrojtjeje me Armeninë dhe ka qenë një ndërmjetës tradicional fuqie në rajonin e Kaukazit Jugor, por po përballet me konkurrencë në rritje për ndikim nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Turqia.

2 MUAJ ME PARE

Ministrja e Jashtme e Zelandës së Veriut takon homologun kinez, diskutime për luftën në Ukrainë

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Nanaia Mahuta

ZELANDA E VERIUT- Ministrja e Jashtme e Zelandës së Veriut Nanaia Mahuta i ka shprehur shqetësimin Kinës për çdo ofrim të ndihmës vdekjeprurëse për të mbështetur Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës gjatë një takimi me homologun e saj kinez.

Zyra e saj e shtypit të shtunën detajoi vërejtjet paralajmëruese të Mahuta-s në Pekin, disa ditë pasi presidenti kinez Xi Jinping përfundoi udhëtimin e tij në Moskë, një çështje e ngrohtë në të cilën Xi dhe presidenti rus Vladimir Putin lavdëruan njëri-tjetrin dhe folën për një miqësi të thellë.

Udhëtimi katër-ditor i Mahuta-s, i cili filloi të mërkurën, ishte i pari i bërë nga një ministër i jashtëm i Zelandës së Re në Pekin që nga viti 2018, por ai erdhi në një kohë të vështirë pasi Xi vizitoi Moskën të njëjtën javë për t'i dhënë Putinit një shtysë diplomatike pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale tha ajo dëshiron ta gjykojë atë për krime të dyshuara lufte. Për luftën në Ukrainë, Mahuta përsëriti dënimin e qeverisë së saj për "pushtimin e paligjshëm" të Moskës ndaj homologut të saj Qin Gangs, shkruajnë mediat e huaja. 

Ajo gjithashtu i tha paraardhësit të Qin, Wang Yi, tani zyrtari më i lartë i politikës së jashtme të Partisë Komuniste Kineze, se paqja dhe prosperiteti janë pritshmëritë e të gjitha palëve, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Kinës Xinhua. Zelanda e Re mbështet zgjidhjen politike të mosmarrëveshjeve përmes dialogut, citohet të ketë thënë ajo në raport.

Wang tha se detyra e ngutshme është arritja e një armëpushimi dhe rifillimi i bisedimeve të paqes dhe se Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv për të promovuar një zgjidhje politike, shtoi agjencia.

Gjatë takimit me Qin, Mahuta ngriti gjithashtu shqetësimet për situatën e të drejtave të njeriut në Xinjiang, erozionin e lirive në Hong Kong, mosmarrëveshjet në Detin e Kinës Jugore dhe rritjen e tensioneve në ngushticën e Tajvanit, tha zyra e saj e shtypit.

Ministrat diskutuan mundësinë që kryeministri i Zelandës së Re Chris Hipkins të vizitojë Kinën këtë vit, shtoi zyra. Kina është partneri më i madh tregtar i Zelandës së Re dhe eksportuesit e Zelandës së Re mbështeten te Kina për të blerë produkte qumështi dhe mallra të tjera bujqësore.

2 MUAJ ME PARE

Në stres dhe paranoja nga LUFTA/ Putin izolohet në zyrën e tij në Kremlin, harron gruan dhe fëmijët

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin thuhet se ka braktisur familjen dhe është izoluar në zyrën e tij në Kremlin për shkak të stresit nga zhvillimet e fundit të luftës në Ukrainë. Mediat e huaja raportojnë se lideri paranojak besohet se ka braktisur të dashurën e tij gjimnasten, Alina Kabaeva, 39 vjeç, dhe fëmijët e tyre të vegjël për të jetuar brenda kështjellës më të famshme të Rusisë.

Ka spekulime se ai ka ndërmarrë lëvizjen për të qenë në Kremlini për arsye sigurie. Deri më tani, Putin jetonte në rezidencën e tij zyrtare, Novo-Ogaryovo, jashtë Moskës. Putini përdor rregullisht rezidencën zyrtare të Bocharov Ruchey në Soçi në Detin e Zi dhe gjithashtu raportohet se zotëron një pallat të veçantë në majë të shkëmbit me vlerë 1 miliard paund në Gelendzhik.

Ai ka deklaruar se ka pritur presidentin kinez Xi Jinping në apartamentin e tij në Kremlin gjatë vizitës shtetërore të liderit kinez javën e kaluar.  “Këtu kam një apartament, ku kaloj shumë kohë së fundmi", tha ai. 

Zëdhënësi i tij Dmitry Peskov e bëri të qartë se vendimi i Putinit për të jetuar pranë zyrës së tij në Kremlin ishte i lidhur drejtpërdrejt me luftën.

2 MUAJ ME PARE

Trazira në Izrael/ Policia publikon numrin e protestuesëve: Rreth 80 mijë qytetarë marshuan me flamuj në rrugë

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Protesta në Izrael

IZRAEL- Autoritetet izraelite njoftojnë se rreth 80,000 izraelitë  u mblodhën sot para dyerve të Knesset për të protestuar kundër reformës gjyqësore të nisur nga qeveria Netanyahu dhe kundër shkarkimit të ministrit të mbrojtjes Yoav Gallant. Udhëheqësit kryesorë të opozitës parlamentare dolën me radhë në një skenë të improvizuar, duke përfshirë Yair Lapid, Benny Gantz dhe Avigdor Lieberman. Tubimi, i cili duket se po i afrohet fundit, deri më tani ka kaluar pa incidente, shkruajnë mediat e huaja. 

'Fuqia Çifute', partia e ekstremit të djathtë të Itamar Ben Gvir, ka thënë se është e gatshme të shtyjë reformën deri në rifillimin e Knesset-it, pas Pashkës, me kusht që qeveria të shqyrtojë menjëherë krijimin e një 'Garde Kombëtare' nën drejtimin e vetë Ben Gvir. Kështu raportojnë mediat sipas të cilave ‘Jewish Power’ ka nxjerrë një letër me angazhimin në këtë kuptim të nënshkruar nga kryeministri Benyamin Netanyahu në fund të takimit me Ben Gvir. 

2 MUAJ ME PARE

Gjermania mban premtimin, zbarkojnë 18 tanket luftarake ‘Leopard 2’ në Ukrainë

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Tank 'Leopard 2'

UKRAINË- Rreth 18 tanke 'Leopard 2' të cilat Gjermani premtoi se do t'ia dorëzonte Ukrainë kanë mbërritur në kufirin ukrainas. Mediat e huaja raportojnë se, përveç 'Leopard 2', Gjermania dërgoi në Ukrainë edhe rreth 40 automjete luftarake të këmbësorisë Marder të premtuara më parë. 

Bundeswehr ka trajnuar ushtarët ukrainas për përdorimin e sistemeve komplekse të armëve sipas një programi të përshpejtuar në dy muajt e fundit. Gjithashtu, në Gjermani kanë mbërritur teknikë ukrainas, të trajnuar nga specialistë të shërbimit teknik nga radhët e personelit ushtarak gjerman. 

Leopard 2 konsiderohet si një nga tanket kryesore të betejës më moderne në tregun botëror të armëve. Ai tejkalon tanket ruse kryesisht për shkak të fuqisë së tij më të fuqishme të zjarrit, e cila zakonisht e lejon atë të shkatërrojë objektivat e armikut me goditjen e parë. Sfida, megjithatë, mund të jetë kompleksiteti i sistemit, i cili kërkon mirëmbajtje shumë intensive. Prandaj, Gjermania dëshiron të hapë një qendër mirëmbajtjeje dhe riparimi në një vend fqinj me Ukrainën.

2 MUAJ ME PARE

'Lavdi Ukrainës'/ Studenti Japonez me MESAZHE kundër luftës, shfaqet i veshur si Zelenskyy në ceremoninë e diplomimit

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Studenti Japonez shfaqet i veshur si Zelenskyy në ceremoninë ediplomimit

JAPONI- Një student japonez u shfaq në diplomim i veshur si presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, me një bluzë ulliri,  pantallona ngjyrë më të errët për të treguar mbështetjen e tij për luftën e Ukrainës kundër Rusisë. Mediat e huaja raportojnë se, shumica e ceremonive të diplomimit në Japoni shfaqin maturantët me kostume ose veshje zyrtare. Por Universiteti i Kiotos ka traditën e vet të studentëve që zgjedhin veshje të ndryshme në ditën e tyre të veçantë. Këtë vit, Zelenskyy ishte ylli i ngjarjes.

"Unë jam presidenti Zelenskyy. Që nga dhjetori, kur po rritja mjekrën, më thanë se dukem si presidenti Zelenskyy, " tha studenti për rrjetin televiziv lokal Yomiuri. Ai tha se iu deshën tre muaj për të rritur mjekrën. 

Studenti, mbante një tabelë me mesazhe që shprehnin mbështetjen e tij për Ukrainën, së bashku me një fragment nga fjalimi i Zelenskyy në dhjetor në Kongresin e SHBA. 

Ne qëndrojmë për Ukrainën! Drejtësia do të triumfojë në fund, shpresoj. Lavdi Ukrainës”, shkroi ai në Twitter.

Studenti mbante gjithashtu një shamoji druri, një lugë orizi, si ajo që kryeministri japonez Fumio Kishida i dha Zelenskyy-t si dhuratë gjatë udhëtimit të tij sekret në Kiev javën e kaluar. Studenti tha se dhënia e një luge orizi liderit të një vendi në luftë nuk dukej e përshtatshme. 

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Studenti

"Megjithatë, unë jam i lumtur nëse populli ukrainas ishte i kënaqur dhe lutja tradicionale pas saj u përcoll", tha ai. 

Ambasadori ukrainas Sergiy Korsunsky postoi në Twitter një skenë nga videoja e pamjes së Zelenskyy, si dhe postimet e studentit që tregonin solidaritet për Ukrainën.

2 MUAJ ME PARE

'E kthyen Ukrainën një kamp ushtarak'/ Moska: Vendet e NATO-s janë palë në konflikt

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyy

RUSI- Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, ka deklaruar se NATO është palë në konflikt në luftën në Ukrainë. Patrushev, ish-kreu i FSB-së, i cili ka mbajtur postin e sekretarit të këshillit të sigurisë që nga viti 2008. Sipas mediave të huaja, ai është mik i ngushë me presidentin rus, Vlamdimir Putin.

“Në fakt, vendet e NATO-s janë palë në konflikt. Ata e bënë Ukrainën një kamp të madh ushtarak. Ata dërgojnë armë dhe municione për trupat ukrainase, u sigurojnë atyre inteligjencë”, tha ai. 

Ai ka akuzuar Perëndimin për komplote të shumta, duke përfshirë ‘krijimin e një perandorie gënjeshtrash, që përfshin poshtërimin dhe shkatërrimin e Rusisë', si pjesë e një plani të supozuar për ‘reduktimin e popullsisë së botës’.

2 MUAJ ME PARE

Kremlini: Rusia nuk do të ndryshojë planet për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Vladimir Putin

RUSI- Kremlini deklaron se kritikat perëndimore nuk do të ndryshojnë planet e shpallura nga presidenti Vladimir Putin për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusinë fqinje. 

"Një reagim i tillë sigurisht që nuk mund të ndikojë në planet ruse," tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Duke folur gjatë një interviste televizive të shtunën, Putin tha se Moska do të vendosë armët taktike bërthamore pa shkelur marrëveshjet tona ndërkombëtare për mospërhapjen bërthamore. Ai tha se kjo nuk ishte asgjë e pazakontë, shkruajnë mediat e huaja. 

"Shtetet e Bashkuara e kanë bërë këtë për dekada. Ata kanë vendosur prej kohësh armët e tyre taktike bërthamore në territorin e aleatëve të tyre," tha Putin.

Udhëheqësi rus tha se ai foli me aleatin e tij bjellorus, Alexander Lukashenko dhe se ata kishin rënë dakord të bënin të njëjtën gjë. Perëndimi dënoi njoftimin e fundjavës së Putinit për vendosjen e armëve në Bjellorusinë në kufi me BE-në dhe NATO-n, duke shkaktuar thirrje për sanksione të reja ndaj Moskës. Ukraina tha se po kërkonte një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur me këtë veprim.

2 MUAJ ME PARE

Paralajmërimi i aleatit të Putin: Rusia ka armë për të shkatërruar çdo armik, përfshirë edhe SHBA-në, nëse ekzistenca e saj kërcënohet

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Nikolai Patrushev

RUSI- Një aleat i Presidentit Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e saj kërcënohet, duke akuzuar Uashingtonin për nënvlerësimin e fuqisë bërthamore të Moskës. Siç raportojnë mediat e huaja, deklarata e Mikolai Patrushev, sekretari me ndikim i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, është e fundit nga një zyrtar i lartë rus për të ngritur spektrin e një përballjeje bërthamore midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë, diçka që Moska thotë se dëshiron ta shmangë.

"Politikanët amerikanë të bllokuar nga propaganda e tyre mbeten të bindur se, në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë, Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të kryejnë një sulm parandalues ​​raketor, pas të cilit Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përgjigjet. Kjo është dritëshkurtër marrëzi dhe shumë e rrezikshme. Rusia është e duruar dhe nuk frikëson askënd me avantazhin e saj ushtarak. Por ajo ka armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e saj”, tha Patrushev. 

Rusia ka thënë se një nga arsyet pse dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar në atë që ajo e quan "operacioni i saj special ushtarak" ishte për të kundërshtuar një kërcënim të perceptuar të sigurisë që rrjedh nga afrimi i Kievit me mbrojtjen e NATO-s të udhëhequr nga SHBA. 

2 MUAJ ME PARE

2 të vrarë nga sulmet ruse Zelensky: Do ti mposhtim terroristët!

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Volodymyr Zelensky

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po viziton rajonin e Zaporizhzhia, i cili mbetet pjesërisht i pushtuar nga Rusia.

“Jam i nderuar që jam sot këtu, pranë ushtrisë sonë”, tha ai teksa postoi një foto në Telegram, duke paralajmëruar vizitën në Zaporizhzhia. 

“Unë i jam mirënjohës secilit prej luftëtarëve tanë që mbrojtën Ukrainën, sovranitetin tonë, qytetet tona dhe fëmijët tanë. Do të fitojmë patjetër,” tha ai.

Volodymyr Zelensky ka pub;likuar dhe një video ku tregon pasojat e sulmeve ruse që lanë 2 të vrarë e dhjëtra të plagosur.

“Armiku duhet ta dijë që Ukraina nuk do ta falë abuzimin, vdekjet dhe lëndimet e popullit tonë. Të gjithë terroristët rusë do të mposhten. Të gjithë ata që janë të përfshirë në këtë agresion do të mbajnë përgjegjësi”, tha Zelesnky.

Javën e kaluar, Zelensky bëri një vizitë të befasishme te trupat e plagosur në një spital në rajonin lindor të Donetsk pranë vijës së frontit.

2 MUAJ ME PARE

Armët ruse në Bjellorusi/ Kina kundërshton Rusinë: Të përqëndrohen te paqja për t'i dhënë fund tensioneve

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Armët

KINË- Kina ka reaguar lidhur me pretendimet e presidentit Vladimir Putin i cili më herët deklaroi se Rusia po planifikon të dërgojë armët bërthamore ruse në Bjellorusi. Ndryshe nga sa pritesj, Kina mbajtur një qëndrim kundër Rusisë në këtë rast, ku zëdhënësja e ministrisë së Jashtme, Mao Ning, bëri thirrje që të gjitha palët të fokusohen te përpjekjet diplomatike për paqe, shkruajnë mediat e huaja.  

Në situatën aktuale, palët përkatëse duhet të përqendrohen në përpjekjet diplomatike drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës në Ukrainë dhe të përpiqen së bashku për t’i dhënë fund tensioneve”, tha Mao Ning, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Mao kujtoi se në janar të vitit 2022, liderët e pesë vendeve që kanë në zotërim armë bërthamore (SHBA, Kina, Rusia, Britania e Madhe dhe Franca), në një deklaratë kanë theksuar se “lufta bërthamore as nuk mund të luftohet dhe as nuk mund të fitohet.”

Në një fjalim televiziv të shtunën, presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi, e cila është aleati fqinj i Rusisë. Armët që Putin planifikon të transferojë në Bjellorusi nuk janë raketa balistike ndërkontinentale, por armë bërthamore më të vogla, më taktike për përdorim në fushën e betejës.

2 MUAJ ME PARE

Vendet nordike nënshkruajnë marrëveshje, mbrojtje e përbashkët ajrore kundër kërcënimit rus

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Foto Ilustruese

SUEDI- Forcat ajrore të katër vendeve nordike ranë dakord të operojnë flotën e tyre prej rreth 250 avionësh luftarakë si një forcë e kombinuar, duke shpresuar të pengojnë Rusinë duke punuar së bashku. Komandantët e Forcave Ajrore të Suedisë, Norvegjisë, Finlandës dhe Danimarkës thanë të premten se kanë nënshkruar një letër qëllimi për të krijuar një mbrojtje ajrore të unifikuar nordike.

“Qëllimi përfundimtar është të jemi në gjendje të operojmë pa probleme së bashku si një forcë e vetme duke zhvilluar një koncept nordik për operacionet e përbashkëta ajrore bazuar në metodologjinë tashmë të njohur të NATO-s. Flota jonë e kombinuar mund të krahasohet me një vend të madh evropian”, tha për Reuters komandanti i forcave ajrore daneze, gjeneralmajor Jan Dam.

2 MUAJ ME PARE

Moska: Kiev u përpoq të sulmonte Rusinë me një dron, e rrëzuam

LUFTA/ Vazhdojnë sulmet me raketa, Zelenskyy: Do t'i mposhtim
Dron

RUSI- Një dron ukrainas është rrëzuar nga mbrojtja ajrore ruse. Droni u rrëzua në qytetin Kireyevsk, rreth 400 km (249 milje) nga kufiri me Ukrainën, të dielën. Mediat shtetërore ruse raportojnë se të paktën tre persona u plagosën në një shpërthim pasi u rrëzua.

Ukraina ka hedhur poshtë pretendimet e mëparshme se ka sulmuar objektivat civile ruse me dronë shpërthyes dhe ende nuk ka komentuar këtë incident. Moska ka vendosur qindra dronë kundër Ukrainës. Autoritetet ruse të zbatimit të ligjit thonë se droni - që thuhet se është një UAV i tipit Strizh (Tu-141) i mbushur me eksploziv, u rrëzua në orën 15:20 me kohën lokale (13:20 BST), duke shkaktuar një krater të madh në zemër të Kireyevsk.

Raportohet se disa apartamente janë dëmtuar në qytet, i cili shtrihet në rajonin Tula, 220 km në jug të Moskës por nuk ka pasur lëndime serioze. Në një deklaratë në kanalin e saj Telegram, Ministria ruse e Mbrojtjes akuzoi Ukrainën si përpjekje për të kryer një sulm.

"Grupimi i sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore të vendosura në rajonin e Tulës - sistemet raketore anti-ajrore S-300 dhe Pantsir-S1, si dhe sistemet e luftës elektronike Pole-21, ofrojnë mbulim të besueshëm nga ky drejtim. Në veçanti, kompleksi i luftës elektronike Pole-21 trajtoi dronin sulmues ukrainas, i cili rezultoi në çaktivizimin e sistemit të tij të navigimit," tha ministria e mbrojtjes.

Në dhjetor, Moska tha se tre personel të forcave ajrore ruse vdiqën pasi u plagosën nga rënia e mbeturinave nga një dron që u rrëzua në bazën ajrore Engels në jug të vendit.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit