LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

'Wall Street Journal': Kina do të ndërtojë një bazë spiunazhi në Kubë! REAGON, Pentagoni dhe Pekini: Janë shpifje

•Gazeta 'Wall Street Journal' ka publikuar së fundmi një lajm sipas të cilës thuhej se Kina po synon të ketë një platformë të përherhshme spiunazhi elektronike që synon Shtetet e Bashkuara, në ishullin e Kubës. •Gazeta pretendon se ka atribuar burime të inteligjencës amerikane. •Sipas 'WSJ', Pekini dyshohet se i ka ofruar Kubës miliarda dollarë për të ndërtuar bazën e re të spiunazhit të teknologjisë së lartë, vetëm 160 kilometra larg brigjeve të Floridës. Lidhur me raportin, sot ka reaguar Pekini dhe Pentagoni. Kjo e fundit hedh poshtë raportimet duke i quajtur 'jo të sakta'.  •Gjenerali Ryder paralajmëroi se marrëdhënia midis Kubës dhe Kinës është diçka që Pentagoni monitoron vazhdimisht, së bashku me çdo lloj aktiviteti luftarak nga Kina në hemisferën perëndimore. •Po ashtu, Wang Wenbin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës hodhi poshtë raportimin duke pretenduar se janë thjesht thathetheme. 

3 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Kina do të ndërtojë një bazë spiunazhi në Kubë, një sfidë për Amerikën (dhe gjithashtu për Rusinë)

'Wall Street Journal': Kina do të ndërtojë një
Foto ilustruese

PEKIN- Kina synon të ketë një platformë të përhershme spiunazhi elektronik që synon Shtetet e Bashkuara, në një distancë të shkurtër nga brigjet e saj. Platforma në fjalë është një ishull mjaft i famshëm. Quhet Kuba.

Lajmi është një “scoop” nga gazeta "Wall Street Journal", që ia atribuon atë burimeve të inteligjencës amerikane. Pekini dyshohet se i ka ofruar Kubës miliarda dollarë për të ndërtuar bazën e re të spiunazhit të teknologjisë së lartë, vetëm 160 kilometra larg brigjeve të Floridës. Qeveria e Havanës, në vështirësi të rënda ekonomike, do të kishte dhënë disponueshmërinë e saj.

Për sa i përket aftësive të spiunazhit, kjo është sfida më e guximshme dhe më e dukshme që Pekini po hedh kundër Shteteve të Bashkuara. Është gjithashtu një sfidë për Rusinë, aleat i së cilës Kuba ka qenë si dhe një bazë ushtarake dhe spiunazhi që nga origjina e revolucionit të Fidel Kastros.

Nga pikëpamja ruse, ky depërtim kinez në Kubë, mund të interpretohet si një nga çmimet që Vladimir Putin detyrohet t'i paguajë Xi Jinpingut për mbështetjen që mori në luftën në Ukrainë.

Mbështetja ekonomike e Republikës Popullore, ka qenë thelbësore për Moskën që nga fillimi i konfliktit, por fatura është e lartë.

Në frontin ekonomik, Putini dënon Rusinë të bëhet një koloni kineze. Kostot po bëhen gjithnjë e më të dukshme edhe në anën gjeopolitike.

Kina po minon hapur ndikimin rus në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë edhe ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore.

Tani ky përparim kinez shkon deri në Karaibe. Në kohët sovjetike, kjo do të kishte qenë e paimagjinueshme.

Por edhe një Rusi e para vitit 2022, e pa dobësuar nga lufta në Ukrainë dhe sanksionet, vështirë se do t'ia kishte lejuar këtë pushtim të Xi Jinping.

Prania ruse në Kubë – e cila përfshin bazat e spiunazhit që synojnë Shtetet e Bashkuara – ishte një nga tiparet kryesore të Luftës së Ftohtë.

Bota iu afrua Luftës së Tretë Botërore dhe një shpërthimi bërthamor kur në vitin 1962 presidenti John Kennedy kundërshtoi liderin sovjetik Nikita Hrushov për instalimin e raketave bërthamore në ishull.

Precedenti i krizës së raketave në vitin 1962, kujton se në fund konflikti u shmang, nuk u instaluan koka bërthamore sovjetike, por Amerika u dorëhoq për të pasur një ishull pro-sovjetik jo shumë larg Floridës.

Sot ky ishull po rrëshqet drejt një godine kino-ruse, një lajm shqetësues për Uashingtonin.

Përpjekjet për të rifituar ndikimin e SHBA-së në Kubë, të iniciuara gjatë presidencës së Barack Obamës, kanë dështuar.

Obama filloi një shkrirje diplomatike dhe hoqi disa sanksione, por procesi i normalizimit u ndërpre nga Donald Trump dhe nuk u ringjall me të vërtetë nga Joe Biden.

E djathta amerikane, si dhe një pjesë e madhe e komunitetit të të mërguarve kubanë të natyralizuar amerikanë, kundërshtojnë faktin se regjimi i Havanës nuk ka bërë përparim në të drejtat e njeriut.

Kina rrëshqiti në ngërç, duke përfituar nga fatkeqësia ekonomike e regjimit të Kastros për të negociuar depërtimin e tij.

Plani për të ndërtuar një bazë spiunazhi të teknologjisë së lartë në "oborrin e shtëpisë" të Shteteve të Bashkuara, përshtatet me një klimë të agresionit kinez në rritje.

Përshkallëzimi i tensionit, u konfirmua nga incidentet e fundit që ndodhën në zonat në kufi me Kinën: më të rëndat ishin dy gati-gati, mes gjuajtësve-bombardues dhe anijeve ushtarake të dy superfuqive në javët e fundit.

Në ato raste, si avionët, ashtu edhe anijet amerikane (dhe kanadeze), ishin në zona tranziti ndërkombëtar, që Kina i trajton sikur të ishin nën sovranitetin e saj.

Në detet që rrethojnë Republikën Popullore dhe jashtë Tajvanit, parimi i "lirisë së lundrimit" është në rrezik.

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë veten garantuese të kësaj të drejte dhe pohojnë se flotat e tyre ushtarake e zbatojnë atë për të mirën e të gjithë botës.

Për shumë dekada, vetë Republika Popullore ka gëzuar në mënyrë implicite përfitimet e rolit të Shteteve të Bashkuara si xhandar global.

Për shembull, anijet super-tanker që transportojnë naftë bruto nga Gjiri Persik në Kinë (importuesi kryesor në botë), gëzojnë mbrojtje kundër akteve të terrorizmit ose piraterisë që ofrohet kryesisht nga marina amerikane.

Kohët e fundit, Xi Jinping ka treguar intolerancë në rritje ndaj këtij roli amerikan.

Kina duket se dëshiron të marrë përsipër detyrën e “xhandarit” në një zonë detare gjithnjë e më të gjerë rreth brigjeve të saj: që përfshin Tajvanin, por edhe ujërat ndërkombëtare, ku tranziton tregtia e Japonisë, Koresë së Jugut, Filipineve, tre demokracive aleate me Perëndimin.

Ripërcaktimi i lirisë së lundrimit, sipas kritereve kineze, shqetëson shumë vende në atë zonë që kanë përjetuar "diplomacinë shtrënguese" të Pekinit, të gatshëm për të sanksionuar ashpër akte apo deklarata të padëshiruara për regjimin e tij.

Administrata Biden, para dhe pas incidenteve të përplasjeve të afërta në qiell dhe në det, u përpoq të rivendoste një dialog midis udhëheqësve ushtarakë të dy superfuqive.

Kërkesa për një takim dypalësh në nivel të ministrave të Mbrojtjes, u refuzua nga Kina, pas ndërprerjes së dialogut pas incidentit të balonës spiune.

Deri më tani, Republika Popullore ka qenë e gatshme të rivendosë kontakte normale në nivele të tjera, nga negociatat tregtare, te një vizitë e ardhshme e Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Antony Blinken në Pekin (e anuluar gjithashtu pas balonës së spiunazhit, tani e planifikuar përsëri).

Por në fushën ushtarake, refuzimi i dialogut është i mbushur me rreziqe. Çështja e Kubës, duket se konfirmon se Kina nuk pranon më "status quo", ajo është në të gjitha qëllimet një superfuqi "revizioniste" në kuptimin që dëshiron të rishikojë, ose të transformojë në thelb rendin ndërkombëtar.

Kjo përfshin të drejtën e përhershme për të pasur një bazë spiunazhi në një distancë të shkurtër nga bregu i SHBA-ve, i fokusuar në vëzhgimin e rivalit me aftësi teknologjike shumë më të larta se ato të pajisjeve fluturuese me një trajektore kalimtare (dhe të lehta për t'u shkatërruar)./GazetaSi

3 MUAJ ME PARE

'Thashetheme, shpifje', Pekini mohon raportet për bazën e spiunazhit kinez në Kubë

'Wall Street Journal': Kina do të ndërtojë një
Foto ilustruese

KINË- Kina ka hedhur poshtë raportet e mediave, të cilat citonin zyrtarë të paidentifikuar amerikanë, se po krijonte një bazë spiunazhi në Kubë, duke i quajtur ato thashetheme dhe shpifje. Kombi ishull i Amerikës Qendrore, si dhe SHBA-të kanë mohuar gjithashtu raporte të tilla.

"Përhapja e thashethemeve dhe shpifjeve është një taktikë e zakonshme e SHBA-së. SHBA ka pushtuar ilegalisht bazën e Gjirit të Guantanamos në Kubë për një kohë të gjatë, është angazhuar në aktivitete të fshehta dhe ka vendosur një embargo ndaj Kubës për më shumë se 60 vjet", tha Wang Wenbin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Kuba mohoi të enjten vonë pretendimet se Kina dhe administrata e Havanës kanë rënë dakord të krijojnë një bazë në vendin ishull për të spiunuar SHBA-në. Duke hedhur poshtë raportin, Carlos Fernandez de Cossio, zëvendësministër i Jashtëm kuban, e quajti atë krejtësisht të pavërtetë dhe të pabazë dhe tha se një lajm i tillë u promovua me qëllimin keqdashës për të justifikuar forcimin e paprecedentë të bllokadës ekonomike, destabilizimit dhe agresionit kundër Kubës, shkruajnë mediat e huaja. 

Ai tha se qeveria kubane refuzon çdo prezencë ushtarake të huaj në Amerikën Latine dhe Karaibe, duke përfshirë bazat dhe trupat e shumta ushtarake të SHBA-së, dhe veçanërisht bazën ushtarake që pushton ilegalisht një pjesë të territorit tonë kombëtar në provincën e Guantanamos. Edhe SHBA e ka mohuar raportin.

3 MUAJ ME PARE

Pentagoni: Njoftimet e mediave për stacionin e spiunazhit të Kinës në Kubë janë të rreme

'Wall Street Journal': Kina do të ndërtojë një
Xi Jinping dhe Miguel Diaz-Canel Bermudez

Pentagoni thotë se njoftimet se Kina dhe Kuba kanë arritur një marrëveshje sekrete që lejon Pekinin të ndërtojë një objekt përgjimi elektronik në ishullin që është 160 kilometra nga Shtetet e Bashkuara, nuk janë "të sakta".

“Mund t'ju them, bazuar në informacionin që kemi, se nuk është i saktë. Ne nuk jemi në dijeni që Kina dhe Kuba po zhvillojnë ndonjë lloj stacioni spiunazhi”, u tha gazetarëve në Pentagon të enjten sekretari i shtypit të Pentagonit, gjenerali i brigadës, Pat Ryder.

Sipas njoftimeve, të cilat u shfaqën për herë të parë në gazetën The Wall Street Journal duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të inteligjencës, Kina kishte rënë dakord t'i paguante Kubës së rënuar financiarisht disa miliarda dollarë për objektin e spiunazhit, i cili do t'i lejonte Kinës të mblidhte komunikime elektronike nga e gjithë juglindja e SHBA-së. ku ndodhen baza të shumta ushtarake.

Gjenerali Ryder shtoi se Pentagoni nuk ishte në dijeni të krijimit të ndonjë baze ushtarake nga Kina në Kubë apo gjetkë në rajon.

Megjithatë, ai paralajmëroi se marrëdhënia midis Kubës dhe Kinës është diçka që Pentagoni monitoron vazhdimisht, së bashku me çdo lloj "veprimtarie shtrënguese ose aktiviteti luftarak" nga Kina në hemisferën perëndimore.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë i përshkroi gjithashtu njoftimet e mediave si "jo të sakta".

I pyetur në lidhje me raportin, një zëdhënës i Ambasadës Kineze në Uashington i tha agjencisë Reuters, "Ne nuk jemi në dijeni të rastit dhe si rezultat, ne nuk mund të japim një koment tani".

Një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara nuk do të komentojnë drejtpërdrejt mbi njoftimet e një objekti të planifikuar kinez në Kubë.

“Në një nivel më të gjerë, ne jemi shumë të vetëdijshëm për përpjekjet e Kinës për të investuar në infrastrukturë në mbarë botën që mund të kenë qëllime ushtarake, përfshirë në hemisferën perëndimore,” tha zyrtari. “Ne do të vazhdojmë ta monitorojmë nga afër dhe do të mbetemi të sigurt se jemi në gjendje të përmbushim të gjitha angazhimet tona të sigurisë në vend dhe në të gjithë rajonin.”

Shtëpia e Bardhë dhe shumë ligjvënës në Kongres e konsiderojnë Kinën si rivalin kryesor ekonomik dhe ushtarak të SHBA-së. SHBA-ja është ekonomia më e madhe në botë dhe Kina është e dyta më e madhe.

Në fillim të këtij viti, SHBA-të rrëzuan një balonë spiune kineze mbi Oqeanin Atlantik, por jo përpara se të përshkonte gjerësinë e Shteteve të Bashkuara dhe të fluturonte mbi baza të shumta ushtarake. Fundjavën e kaluar, një luftanije kineze lundroi befas nëpër harkun e një destrojeri amerikan ndërsa kalonte nëpër ujërat ndërkombëtare në ngushticën e Tajvanit. Shtetet e Bashkuara thanë se incidenti e detyroi anijen amerikane të ngadalësonte shpejtësinë për të shmangur një përplasje.

Kundërshtarët republikanë të zotit Bidenit sulmuan shpejt administratën në lidhje me sipërmarrjen e raportuar kineze në hemisferën perëndimore, megjithëse ishte e paqartë se çfarë, nëse mund të bënin diçka Shtetet e Bashkuara për ta ndaluar atë.

“Joe Biden duhet të zgjohet nga kërcënimet reale kineze në derën tonë”, shkroi në Twitter Nikki Haley, ish-ambasadore e Kombeve të Bashkuara dhe një kandidate presidenciale republikane. Senatori Marco Rubio i Floridës, shteti më i afërt amerikan me Kubën, tha në Twitter: “Kërcënimi ndaj Amerikës nga Kuba nuk është vetëm real, por është shumë më keq se kaq”.

Marrë nga VOA

kine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN