LIVE UPDATES
Aktualitet

Akuzë për terrorizëm/ Mbyllen hetimet për 4 ekstremistët shqiptarë që rekrutonin ushtar në Siri

Mbi të pandehurit rëndon akuza për pjesëmarrje në organizatë terroriste dhe nxitje për veprime ekstremiste.

20 Shtator 2023, 16:41 Nga h.k
Akuzë për terrorizëm/ Mbyllen hetimet për 4
Te akuzuarit

TIRANË-Rekrutimi i shqiptarëve ne Siri ishte një nga çështjet më të mëdha të debatit publik disa vite më parë. Ditën e sotme lidhur me këtë çështje prokuroria ka mbyllur hetimet dhe ka dërguar dosjen për gjykim. Mbi të pandehurit rëndon akuza për pjesëmarrje në organizatë terroriste dhe nxitje për veprime ekstremiste.

Të akuzuarit janë Almir Daci, Shëlzen Dumani, Mehdi Manallari dhe Shqyri Kaca, ky i fundit në mungesë.Në seancë kanë marrë pjesë edhe disa gra që kanë qenë në Siri, të cilave i është komunikuar akuza.

Almir Dacit, Shkelzen Dumanit, Mehdi Manallarit dhe Shyqyri Kaca akuzohen se rekrutonin luftëtarë për në Siri. E teksa tashmë nis gjyqi për personat në fjalë, mediat pak vite më parë kanë raportuar se Shkëlzen Dumani dhe Almir Dazi janë vrarë në Siri, por gjykata dhe prokuroria nuk kanë akt-vdekje, e për këtë arsye merren të pandehur.

Shkëlzen Dumani u vra në luftë në Siri. Në Siri ai mori me vete dhe fëmijët e tij Endri Dumanin dhe Eva. Vogëlushi Endri Dumani arriti të shpëtohej dhe të kthehej në Shqipëri nga riatdhetësimi i mundësuar nga Shqipëria, ndërsa nuk dihet shumë për fatin e Evës.

Po ashtu Almir Daci, ish-imami i xhamisë në Leshnicë të Pogradecit, është vrarë gjatë luftimeve në Siri.

Kujtojmë që në lidhje me këtë grup që rekurtonte qytetarë drejt Sirisë, hetimet nisën vite më parë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Kujtojmë që në krye të grupit që rekurtonin luftëtarë për në Siri. Në krye të këtij grupi qëndroni imamët Genci Balla dhe Bujar Hysa. Imamët e vetëshpallur, Genci Balla dhe Bujar Hysa, të cilët janë arrestuar që në mars të 2014 akuzohen për rekrutim të luftëtarëve për t’i dërguar në Siri.

siri terrorizem ekstremizem rekrutim

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve