LIVE UPDATES
Aktualitet

DEA e 'shigjetoi', Artan Hoxha: Do të dalin emaile të tjera për BanaKing, solli 2 ton kokainë vetëm me një ngarkesë

22 Shtator 2022, 21:32 Nga F.M

DEA e 'shigjetoi', Artan Hoxha: Do të dalin emaile të tjera

Gazetari Artan Hoxha, ka folur për emailin e DEA-s drejtuar autoriteteve shqiptare, e cila ka njoftuar se kompania Zico sha, që importon banane në markën "Banaking", trafikon kokainë. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në MCN TV, Hoxha tha se mund të ketë emaile të tjera të DEA që do të publikohet dhe deklaroi se Banaking vetëm me një ngarkesë solli 2 ton kokainë nga Ekuadori, por nuk ndodhi asgjë dhe kompania vijoi punën e pashqetësuar. 

"Hakerat iranianë përveç dëmit të jashtëzakonshëm që na kanë bërë, dalin edhe këto komunikimet me partnerët tanë strategjikë. Organizatat kriminale shqiptare paguajnë me florinj, për të ditur se cfarë informacionesh ka DEA dhe anti mafia italiane për ta. Padiskutim që këto komunikime, kanë provuar atë që kemi thënë këtu në janar dhe në fund të korrikut, te ky emision. Nuk di të ketë pataur studio tjetër që të jetë folur më shumë se kjo studio jote. Kemi thënë fiks çfarë ka shkruar ai i DEA. Nuk dinim çfarë ka shkruar DEA por dinim cfarë ndodhte.

Kjo është kompania më e madhe në treg dhe ka pjesën lider të tregut, për shkak edhe të disa situatave të krijuara në Shqipëri dhe disa aksioneve të policisë së shtetit, dhe aksione të prokurorisë së Durërsit dhe SPAK, duke goditur një sërë operatorësh në treg.

Një kompanie tjetër, Alba Exotic,  i kapeshin nga pjesa frigoriferike, e mbytën fare atë, janë në burg.

Në 30 dhjetor, në portin e Durrësit, skaneri konstaton se kontenierit të ardhur nga Amerika Latine i mungonin 106 arka.

Çfarë ka ndodhur?

Çuditërisht policia nuk ka patur asnjë informacion për atë lëvizje.

Policia e Shtetit njoftohet direkt, jo nga administratori apo kompania, por nga pronari në SHBA, ai njofton drejtorin. Në raste të tjera nuk ndodhi kështu.

Pasi kontakt drejtori i krimeve, i thotë do të vijmë nesër.

Policia është njoftuar që traileri që po lëvizte nga Durrësi, është grabitur në Romanatë.

Policia hyn dhe kontrollon kontenierin. Gjatë kontrollit, gjenden 7 arka me 119 kg kokainë.

Nga këtu nis historia. Këtë cështje nuk e ka SPAK as sot e kësaj dite, por prokurori i Durrësit.

Sigurisht kam kontaktuar edhe me drejtuesit e kompanisë dhe më kanë thënë që ne nuk jemi të përfshirë. I thashë në të gjithë rastet edhe kur është kapur në pjesën frigoriferike kokaina, të tjerët kanë patur tjetër standard. Në rastin tuaj është gjetur brenda arkave me banane, do të thotë është future që atje (Ekuador).

Na informacioni që ka dhënë DEA, ka dalë një email por besoj do të kemi të tjera.

DEA i qëndron linjës që ju kemi lajmëruar.

Aty nuk kanë qenë 119 kg, por 1921 kg, gati dy ton kokainë. Një ton është marrë dhe kishin mbetur këto arka. Nuk e kanë gjetur të gjithë ngarkesën dhe kanë dalë në Romanat të marrin pjesën tjetër. E kanë marrë një pjesë në Romanat. Është menduar se nuk ka më kontaminim, por u gjetën 119 kg.

Pas rastit të parë, kur po harrohej cështja, pamë një fushatë të jashtëzakonshme në media.

Kam qëlluar në emisione, kur flisja për këtë histori, atje poshte dilte brandi, reklama e Banaking.

Herë tjetër një moderator më tha shiko aty poshte se kam këtë…

Cudia më e madhe ishte gjatë ndeshjes së kombëtares. Në stadiumin Air Albania, në ndeshjen e Shqipërisë me Izraelin, shohim reklamat, zverdhet dhe ishte future reklama edhe aty. Nuk kam parë ndonjëherë reklamë bananesh në ndeshjen e kombëtares, sepse është shumë e kushtueshme ajo reklamë.

Në Ekuador, pashë që këtu na gënjejnë duke na thënë se atje kontenierët skanohen. Në Guayaquil, takuam drejtoreshën e doganave. Pervec portit që ia kishin dhënë një koncesionari, që kishte skaner, të tjera nuk kanë.

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE