LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja e "Black Eagle" në Belgjikë, zbardhen "skemat" se si shqiptarët arritën të korruptonin Konsullin latino-amerikan

Hetuesit ishin në gjendje të përcaktonin, në bazë të të dhënave të mbledhura falë çmontimit të rrjetit të kriptofonit Sky ECC, se kokaina udhëtonte me çantë diplomatike nga Paraguaj. Sipas planeve, kjo “rrugë diplomatike” duhet të jetë e mundur çdo 15 ditë. Sasia maksimale për transport ishte 100 kg kokainë për udhëtim, megjithatë, ishte e preferueshme të mos arrihej ky tavan.

19 Prill 2024, 12:41 Nga N.F
Dosja e "Black Eagle" në Belgjikë, zbardhen
Foto ilustruese

BELGJIKË- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me dosjen "Black Eagle" ndërsa është zhvilluar në Belgjikë seanca e radhës për një nga proceset “SKY ECC”. Në lidhje më këtë dosje janë të pandehur 40 persona mes ture shqiptarë e kolumbianë. Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar kokaine në kuadër të dosjes “Black Eagle”.  “La Libre” ka ndarë detaje të reja rreth doisjes ku bën me dijse fitimet e korrura nga drejtuesit ishin marramendëse, u gjetën gjurmë qarqesh argjendi. U sekuestruan edhe para.


Por, siç shpjegoi prokurorja federale Julie Coduys në aktakuzën e saj, “ne gjetëm vetëm një flok bore mbi ajsbergun”. Që kokaina të kalonte oqeanin pa incidente, organizatës nuk i mungonte imagjinata. Aty ishte “economy class”, kontejneri me drogën i fshehur në thasë që zhytësit, të pajisur me kostume dhe çanta të papërshkueshme nga uji, e gjenin natën. Kokaina mund të përzihet edhe me produkte të tjera, të tilla si qymyr druri ose tul frutash. Kishte “klasa biznesi”, me përdorimin e avionëve privatë, veçanërisht nga Surinami.

Dhjetë mijë euro për konsullin


Hetuesit ishin në gjendje të përcaktonin, në bazë të të dhënave të mbledhura falë çmontimit të rrjetit të kriptofonit Sky ECC, se kokaina udhëtonte me çantë diplomatike nga Paraguaj. Sipas planeve, kjo “rrugë diplomatike” duhet të jetë e mundur çdo 15 ditë. Sasia maksimale për transport ishte 100 kg kokainë për udhëtim, megjithatë, ishte e preferueshme të mos arrihej ky tavan.

Në Amerikën e Jugut, kokaina tregtohej me 4500 euro për kilogram. Pasi në Bruksel, ai mund të rishitej nga 25,000 deri në 30,000 euro, një fitim midis 500% dhe 600%. Informacioni i mbledhur bëri të mundur përcaktimin se kur trafikantët merrnin mallrat, ishte e nevojshme t’i paguanin konsullit të Amerikës së Jugut, i cili ishte korruptuar, një shumë prej 10,000 eurosh.

Për drejtuesit e organizatës kriminale, kjo rrugë dukej shumë premtuese, sepse, nëse nuk do të ishte shkatërruar, mund të ishte përdorur për tre vjet, pra deri në zgjedhjet e ardhshme në vendin e konsullit. Disa nga shqiptarët e përmendur në këtë proces janë identifikuar më parë nga mediat si Artur S., Indrit. K., Arben I., Alfredo H. apo kosovari Bashkim O., të konsideruar ndër lojtarët më të mëdhenj shqiptarë në tregun e kokainës. Në këtë dosje janë zbuluar edhe lidhje me zyrtarë në Shqipëri, ku përmendet korruptimi i një prej tyre me një orë 400 mijë euro ndërkohë që të tjera detaje pritet të dalin në seancat në vijim.

black eagle belgjike sky ecc shqiptare

Sondazh

Poll
Aktualitet 19 Prill 2024, 11:11 I.A

FOTO/ Nis protesta para Bashkisë Tiranë

Protesta TIRANË- Protesta para Bashkisë Tiranë ka nisur ditën e sotme kundër dosjes 5D. Qindra qytetarë janë mbledh...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!