LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbytja e 14-vjeçarit në Seman, reagon Bashkia pas akuzave se familjes i ishte hequr ndihma ekonomike: Të pavërteta

Lidhur me këtë ngjarje të rëndë ka ardhur dhe reagimi i Bashskisë së Roskovicit e cila shprehet se lajmet që kanë qarkulluar janë të pavërteta pasi ndihma ekonomike nuk është hequr. Kryebashkiakja shprehet se Bashkia ka marrë përsipër të gjitha shpenzimet mortore.

12 Gusht 2022, 13:58 Nga e.k
Mbytja e 14-vjeçarit në Seman, reagon Bashkia pas akuzave se
Momenti kur RENEA kërkon trupin e të mitures

FIER- Mbytja tragjike e 14-vjeçarit, Ergis Sakaj në lumin e Semanit solli reagime të shumta duke përfshirë në një vorbull debati dhe politikën. 

Familja Sakaj jeton në kushte ekstreme dhe fqinjët e pyetur për rastin tregojnë se i mituri punonte për të siguruara të ardhura për familjen. 

Mbyetja e Ergisit përfshiu në vorbullen e diskutimit dhe politikën. Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha akuzoi Bashkinë e Roskovecit pasi sipas tij i kjishte hequr ndihmën ekonomike familjes. Berisha ndau mesazhin e një qytetari që i shkruante se Bashkia i kishte hequr ndihmën ekonomike duke e detyruar djalin që të dilte të peshkonte.

Lidhur me këtë ngjarje të rëndë ka ardhur dhe reagimi i Bashskisë së Roskovicit e cila shprehet se lajmet që kanë qarkulluar janë të pavërteta pasi ndihma ekonomike nuk është hequr. Kryebashkiakja shprehet se Bashkia ka marrë përsipër të gjitha shpenzimet mortore.

‘Bashkia e Roskovecit i shpreh ngushëllimet familjes Sakaj për humbjen e parakohshme të djalit të tyre. Sa i përket akuzave në rrjete sociale ky është një veprim i turpshëm që individë i përdorin për qëllime të caktuara politike dhe jo politike.

Familja Sakaj, konkretisht një nga vajzat trajtohet sot me kemp paaftësie në masën 11084 lekë. Një nga djemve u është ndërprerë pagesa për kemp aftësie në vitin 2014.

Nga informacioni zyrtar, familja Sakaj është trajtuar me ndihmë ekonomike përpara 4-5 viteve dhe për arsye se një nga familjarët është larguar për emigrim, ju është ndërprerë kjo e ardhur nga sistemi. Pas kësaj, ata nuk janë paraqitur për të aplikuar në sistem për ndihmë ekonomike. Duam të sqarojmë se si ndihma ekonomike dhe trajtimet me kemp paaftësie nuk kanë varësi miratimi nga Bashkia, por nga institucionet e tjera qendrore.

Megjithatë bashkia Roskovec, përveç ndihmës financiare do sigurojë edhe varrin si dhe do të bëjmë të mundur për ta përfshirë këtë familje në fondin e 6%-it të ndihmave ekonomike.’thuhet në reagim.

Ergisi doli pasditen e të mërkures për të peshkuar në ujërat e Semanit por fatkeqësisht nuk doli më i gjallë që aty. Ai u nxorr pas 24 oësh nga pëlumbarët e RENEA-s.

ergis sakaj

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre