LIVE UPDATES
Aktualitet

Nisja e kampionatit “Euro 2024”, prodhuesit e birrës vendase do penalizohen për shitjet, prioritet importuesit

Por ndjekje e ndeshjeve sportive në këto hapësira, ku hyrja do të jetë e lirë për të gjithë qytetarët, të cilët do të mund të shijojnë jo vetëm ndeshjet, por edhe birrën, apo ushqime, pritet të mos jetë avantazhuese për shtim të shitjeve, për prodhuesit e vegjël të birrës vendase.

14 Qershor 2024, 07:24 Nga M.B
Nisja e kampionatit “Euro 2024”, prodhuesit e birrës vendase do
Foto ilustruese

TIRANA- Me nisjen sot të turneut më të madh europian të futbollit “Euro 2024”, në Tiranë janë ngritur disa “Fanzone”, si në sheshin “Skënderbej” apo te Stadiumi “Selman Stermasi”, ku sportdashësit, mund të ndjekin ndeshjet e këtij kampionati. Por ndjekje e ndeshjeve sportive në këto hapësira, ku hyrja do të jetë e lirë për të gjithë qytetarët, të cilët do të mund të shijojnë jo vetëm ndeshjet, por edhe birrën, apo ushqime, pritet të mos jetë avantazhuese për shtim të shitjeve, për prodhuesit e vegjël të birrës vendase.

Xhim Begeja, Kryetari i Shoqatës së Mikrobirrave ngre shqetësimin se prodhuesve të vegjël artizanalë nuk iu është dhënë mundësia të jenë të pranishëm me shitjen e birrës në hapësira dedikuar këtij eventi, për shkak të tarifave të larta. Për rrjedhojë ato janë të përballueshme vetëm nga importuesit.

“Në zonat kryesore në Tiranë ku do të ndiqen ndeshjet sportive, prioritet do të jetë shitja e birrës së importit. Ndërsa birrat vendase do të penalizohen nga pamundësia për të përballuar tarifat e lartë, për të qenë të pranishëm në zona sportive.

Duhet të ishin marrë masa për krijimin e zonave dedikuar tifozëve të sportit në sheshe të vogla, ku mund të përballoheshin nga prodhuesit artizanalë. Pasi mbajtja e këtij eventi të rëndësishëm sportiv, do të ndihmonte shumë në promovimin e prodhimit shqiptar, turizmit, por edhe shtim të konsumit nga turistët e huaj”.

Situata është e ngjashme edhe nga prodhues industrial të birrës vendas. Përfaqësues të Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtuesve të Pijeve Alkoolike Vendase pohuan për Monitor se tarifat prej 30 deri 40 mijë euro për 1 muaj kampionat, janë të papërballueshëm për të qenë të pranishëm me shitjen e produktit të tyre në këto zona.

“Prania me dyqane për shitjen e birrës, në zonat më të mëdha, dikuar tifozëve, do të shërbente vetëm për marketing dhe jo për fitim, nisur nga kostot që duhet të paguash. Kjo kosto përballohet vetëm nga importuesit”, pohoi një nga prodhuesit e birrës vendase.

Prodhimi vendas të birrës prej gati 1 viti gjenden në vështirësi kostoje pas dyfishimit të akcizës që nisi zbatimin nga 1 janari 2023. Shtimi i kostove për prodhuesit vendas ka rritur peshën e birrës së importit në tregun shqiptar. Sakaq për shkak të çmimeve të ulëta të shitjes, birra e importit vijon të zgjerojë peshën në tregun shqiptar. Për janar-mars 2024 u prodhuan 6,8 milionë litra birrë, kundrejt 9,6 milionë litrave birrë të importuar. Në konsum për 3 muajt e parë të vitit pesha e birrës së importit ishte 59%, kundrejt peshës prej 55% që pati në 3 mujorin e parë të 2022-it.

Nga 1 janari 2023, pas zbatimit të ndryshimeve në ligjin “Për akcizën” punishtet e birrarive artizanale për 1 litër birrë të prodhuar, po paguajnë 110% më tepër akcizë se më parë. Detyrimi për akcizën zë 40% të kostos së përgjithshme për këta prodhues. Për të mbijetuar birraritë e vogla, sipas Kryetarit të Shoqatës së Mikrobirrave Shqiptare Xhim Begeja kanë rritur çmimet, por njëkohësisht kanë ulur sasinë e prodhimit për shkak të konkurrencës së birrave të importit.

Sakaq Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtuesve të Pijeve Alkoolike Vendase dhe Shoqata e Mikrobirrarive Shqiptare kanë ankimuar në Gjykatën Kushtetuese shfuqizimin e ligjit “Për akcizat” që unifikoi akcizën te prodhuesit vendas nga 1 janari 2023. Seanca e parë në Gjykatën Kushtetuese u zhvillua më 16 Maj dhe një tjetër për dëgjimin e konkluzioneve më 28 Maj. Ndërsa pritet dhënia e vendimit brenda këtij muaji. / Monitor

euro 2024

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta