LIVE UPDATES
Aktualitet

Satelitët, FMTK sfidon Ramën: Oligarku pranë jush shkatërroi zonën e mbrojtur

Sipas Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, ky ndërtim brenda një zone të konsideruar e Mbrojtur tregon shumë qartë se satelitët nuk do të kenë asnjë rol për sa kohë nuk do të dënohet as oligarku i ndërtimeve pa leje dhe as ministrat përgjegjës.

29 Shtator 2022, 12:27 Nga F.M
Satelitët, FMTK sfidon Ramën: Oligarku pranë jush shkatërroi
Arameras

TIRANË- Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka risjellë rastin e ndërtimeve pa kriter në zonën e mbrojtur të Parkut të Butrintit, në ditën që kryeministri Edi Rama firmosi kontratën 6 milionë euroshe me kompaninë e satelitëve për të parandaluar ndërtimet pa leje. Bashkëngjitur me videon e reklamës për fshatin turistik Arameras, FMTK shkruan se asnjë satelit nuk do të bënte dot asgjë kundër këtyre ndërtimeve që shkatërrojnë vijën bregdetare. Në postim shkruhet se oligarku i këtij fshati turistik kuptohet vetëm nga reklama dhe se investimet i ka bërë me bekimin e vetë ministers Mirela Kumbaro. Sipas Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, ky ndërtim brenda një zone të konsideruar e Mbrojtur tregon shumë qartë se satelitët nuk do të kenë asnjë rol për sa kohë nuk do të dënohet as oligarku i ndërtimeve pa leje dhe as ministrat përgjegjës.

VIDEOJA: 

POSTIMI:

SATELITET DHE KRIMET NDAJ TRASHEGIMISE ME FIRME ZYRTARE

Duke pershendetur Kryeministrin per ngritjen e sateliteve ne hapesire me synim parandalimin e ndertimeve pa leje, Forumi deshiron kujtoje se fenomeni i ndertimeve pa leje eshte shumefishuar keto 10 vitet e fundit duke zaptuar jo vetem hapesira publike, por edhe pjese te trashegimise kulturore.  Shume shtepi historike ne Tirane jane shkaterruar deri me sot naten me firmen e ish-ministres Kumbaro. As Sat 1 dhe as Sat 2 nuk kane cfare ti bejne firmave te ministrave qe firmosin per zhdukjen e tyre. Kjo foto e botuar disa here prej nesh si dhe e reklamuar ne media eshte nje ndertim pa leje qe eshte bere ne territorin e parkut Kombetar te Butrintit. Zone e Mbrojtur jo vetem nga ligji shqiptar, por edhe nga Konventa e UNESCO-s ku Shqiperia ka aderuar.  

Ky shkaterrim i vijes bregdetare eshte bere ne periudhen e qeverisjes Rama dhe nen bekimin e ministres Kumbaro, e cila ne cdo media ka premtuar se do beje verifikimin e ketij ndertimi dhe deri me sot vazhdon te genjeje pa ju dridhur qerpiku se nuk di asgje.  Nese doni ta dini z.Kryeminister se cili eshte ndertuesi pa leje mjafton te shikoni reklamen televizive per fshatin turistik Arameras per te kuptuar se cili oligark prane Jush ka shkaterruar nje zone te mbrojtur brenda Parkut te Butrintit me mbeshtetjen e Qeverise Tuaj.  Ky ndertim brenda nje zone te konsideruar e Mbrojtur tregon shume qarte se satelitet nuk do te kene asnje rol per sa kohe nuk do te denohet as oligarku i ndertimeve pa leje dhe as ministrat pergjegjes, qe genjejne ne cdo studio televizive se nuk kane dijeni per kete shkaterrim te dhunshem te zonave te Mbrojtura.

edi rama parku i butrintit mirela kumbaro

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE