LIVE UPDATES
Aktualitet

“Të paralajmëroj, thjesht nënshkruaj”! Zbardhet shkresa e Arjan Ndojit, deklarata për biznesmenin

Në sqarimet e tij, prokurori Ndoji ka mohuar të ketë lidhje të afërta me biznesmenin Enver Shaba, duke thënë madje se nuk e njihte vajzën e tij, që ishte e përshirë në çështjen e ndërtesës.

21 Qershor 2022, 16:39 Nga F.M

 

“Të paralajmëroj, thjesht nënshkruaj”! Zbardhet
Arjan Ndoja

 

TIRANË- Të tjera abuzime zbardhen nga vendimi i KPK për prokurorin Arjan Ndoji. “BalkanWeb” sjell një tjetër pjesë të vendimit, ku tregohet se si prokurori Ndoji ka pushuar çështjen për një ndërtesë shumëkatëshe në pronësi të shtetasit Enver Shaba, ku palë ishte dhe vajza e këtij të fundit, me të cilin prokurori kishte miqësi dhe kishin udhëtuar disa herë jashtë vendit bashkë. Në sqarimet e tij, prokurori Ndoji ka mohuar të ketë lidhje të afërta me biznesmenin Enver Shaba, duke thënë madje se nuk e njihte vajzën e tij, që ishte e përshirë në çështjen e ndërtesës.

“Sa i takon pretendimit se me shtetasin E. Sh. nuk ka njohje të afërta, Komisioni çmon se përkundër sa pretendon subjekti, udhëtimet në dy raste të këtij shtetasi me subjektin në vitet 2013 dhe 2015, si dhe fakti që ata kanë drekuar së bashku një ditë përpara ngjarjes së nëntorit të vitit 2019, tregojnë marrëdhënie të afërta dhe në vazhdimësi të tyre”, thuhet në vendimin e KPK.

Më tej, pas gjithë sqarimit që KPK jep për këtë çështje, ku thekson edhe faktin se Arjan Ndoji kishte drektuar me Shabën pak para atentatit te mbikalimi i Shkozetit, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zbardh edhe një bisedë me shkrim dore të Ndojit drejtuar drejtueses së Prokurorisë së Rrethit Durrës.

“Në fund të këtij udhëzimi është shkruar me shkrim dore nga prokurori Arian Ndoja dhe nënshkruar prej tij, si vijon: “Respekto ligjin. Thjesht nënshkruaj shkresën. Punën time e vlerëson gjykata jo ju. Po të paralajmëroj se do të të bëj kallëzim penal apo sepse po shkel ligjin. Arian Ndoja. Datë 30.9.2019””, thuhet më tej në vendimin e KPK, e cila e përmbyll këtë pjesë me argumentin se “Në përfundim, Komisioni çmoi se mangësitë profesionale të evidentuara në trajtimin e çështjes në ngarkim të shtetases Z. Sh., ndërthurur me veprimet e subjektit në kushtet e konfliktit të interesit në çështjen në ngarkim të kësaj shtetaseje dhe babait të saj E. Sh., cenojnë etikën e prokurorit dhe besimin e publikut si pjesë përbërëse e sistemit të drejtësisë”.

Marrë nga Balkanweb

arjan ndoja

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre