LIVE UPDATES
Aktualitet

TRAFIKANTËT E TIKTOK–Shqiptarët përdorin çdo rrjet për reklamë, ofrojnë avokat dhe këshilla

Gazetari shkruan se zbuloi llogari të shumta nga shqiptarët që shisnin kalim “të sigurt” me varkë të vogël apo edhe jahte luksoze, plus këshilla se si të veprohet me azilin.

9 Gusht 2022, 09:44 Nga k.m.
TRAFIKANTËT E TIKTOK–Shqiptarët përdorin çdo rrjet
Pamje nga varka

BRITANI E MADHE- Kontrabandistët e njerëzve po përdorin TikTok për të reklamuar kalimet e Kanalit të "La Manche" – dhe mburren se si francezët do t'i lejojnë emigrantët të kalojnë. Këto i ka zbuluar një hetim i ri i "Sun". 

Gazetari shkruan se zbuloi llogari të shumta nga shqiptarët që shisnin kalim “të sigurt” me varkë të vogël apo edhe jahte luksoze, plus këshilla se si të veprohet me azilin. Duke i ofruar hetuesit një vend prej 4,500 £, trafikanti u mburr: Francezët nuk do t'ju ndalojnë. Përkundrazi, ata do t'ju shoqërojnë të sigurt derisa të arrini në kufirin ujor të Mbretërisë së Bashkuar.

Gazetarit tonë – i paraqitur si një emigrant shqiptar – iu tha më pas të kontaktonte një avokat pas mbërritjes në Britani, i cili “mund t’ju ​​ndihmojë të formuloni një histori të mirë”.

Kontrabandisti shtoi në bisedën TikTok: Mund t'ju jap një numër avokatësh që kam përdorur për të afërmit e mi. Ata kanë arritur të sigurojnë dokumentacion (leje qëndrimi) për gjysmën e shqiptarëve në Londër. I pyetur për fatin e të ardhurve të fundit, ai tha: Tre muaj më parë një djalë u mbajt në paraburgim për një muaj, pastaj u lirua nga avokati i tij.

Dhe ish-shefi i Forcave Kufitare Tony Smith këmbënguli se kishte prova që shqiptarët këshilloheshin nga kontrabandistët të pretendonin se ishin viktima të trafikimit dhe jo azilkërkues, duke e bërë përpjekjen e tyre për të qëndruar më shumë gjasa për të pasur sukses.

“Kjo është një tjetër pengesë për heqjen që do të thotë se ata nuk mund të kthehen menjëherë në Shqipëri. Është e domosdoshme që ky sistem të rregullohet shpejt dhe për mirë."

Një kontrabandist - i cili e quajti veten Gent dhe pretendonte se ishte një "zot" i biznesit të kontrabandës së njerëzve - ofroi një shërbim "më të sigurt" të jahteve luksoze për në Angli me 15,000 £ për person. Një tjetër kontrabandist - i cili tha se jetonte në Birmingham - kishte çmime më të ulëta, 8,000 £ për dy persona. Llogaria @franc_gomone_angli1 – ka 1,819 ndjekës të TikTok dhe 6,937 pëlqime. Ajo promovon biznesin e saj me një sërë videosh që tregojnë emigrantë të ngjeshur në gomone.

Një tjetër, që tregon emigrantët në një gomone, shkruan: Suksesi flet vetë. Djemtë arritën mirë në Londër sonte.

Hetuesi ynë e pyeti kontrabandistin në bisedën TikTok nëse përpjekja e qeverisë për të dëbuar emigrantët në Ruandë, në Afrikën Qendrore, do të përbënte një problem.

“Jo, jo, mos u shqetëso. Ata nuk ju dërgojnë atje. Kjo është anuluar. Ata do t'ju dërgojnë në një hotel. Pastaj prej andej ke mundësinë të shkosh ku të duash.”/TheSun

britani e madhe trafikantet shqiptare

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE