LIVE UPDATES
Aktualitet

"Ujë i kristaltë dhe çmime fantastike"/ TikTok "udhëzon" ndjekësit për pushime në Shqipëri

Britanikja e nis artikullin duke përshkruar ujërat e pastër dhe vendet historike të cilat janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe thekson se Shqipëria po ul repitacionin e saj për krimin e organizuar dhe po "sfidon" Greqinë dhe Kroacinë për turizmin.

13 Gusht 2022, 09:09 Nga d.a.
"Ujë i kristaltë dhe çmime fantastike"/ TikTok
Plazhet ne Shqiperi

TIRANË- E përditshmja britanike The Times i ka kushtuar një artikull turizmit dhe rivierës në vendin tonë e cila po promovohet shumë kohët e fundit në rrjetin social të TIK Tok-ut.

Britanikja e nis artikullin duke përshkruar ujërat e pastër dhe vendet historike të cilat janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe thekson se Shqipëria po ul repitacionin e saj për krimin e organizuar dhe po "sfidon" Greqinë dhe Kroacinë për turizmin.

Shkrimi i plotë:

Ujëra të pastër kristal, vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe vetëm zëri britanik shumë i rastësishëm në dëgjim. Shqipëria po lëkundet reputacionin e saj për krimin e organizuar dhe po përballet me Greqinë dhe Kroacinë, ndërsa turizmi po rikthehet nga pandemia.

E tillë është kërkesa, linjat ajrore po rrisin frekuencat e fluturimeve, kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja dhe grupet kryesore të hoteleve po shpallin prona të reja në vend. Ekspertët e udhëtimit thonë se media sociale është një forcë e fortë shtytëse pas rritjes së interesit.

"Ata janë përdorues të mëdhenj të mediave sociale atje dhe kanë përfituar nga kjo. Në të kaluarën shumë interes ishte nga njerëzit që do të zbulonin Shqipërinë si një destinacion nën radar me një të kaluar komuniste. Tani është rasti që njerëzit e kanë parë në foto, kanë dëgjuar për të dhe e kuptojnë se është një vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë e tij natyrore. Mediat sociale kanë pasur një efekt të madh.”- tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

Videot e TikTok që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra bruz, janë parë më shumë se 60 milionë herë. Marr, e cila sapo është kthyer nga pushimet e saj familjare në vend, tha se ishte diversiteti i peizazheve, duke përfshirë vijën e bukur bregdetare, që e tërhoqi atë.

Për sa i përket peizazhit, është një kombinim i Greqisë, Kroacisë dhe Malit të Zi. Plus ka një histori vërtet magjepsëse që, me të kaluarën e afërt komuniste, e bën atë tepër intriguese."-tha ajo.

Skyscanner, platforma më e madhe e prenotimeve të fluturimeve në botë, tha se rezervimet nga viti në ditë për në Shqipëri janë rritur 96 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës, viti i fundit i udhëtimeve para pandemisë.

EasyJet kishte planifikuar të nisë fluturime direkte tre herë në javë nga Gatwick në Tiranë, kryeqytet, në maj 2020, por kjo u vonua për shkak të pandemisë. Linja ajrore tani fluturon direkt gjashtë herë në javë. Në të gjitha linjat ajrore numri i fluturimeve drejt vendit është rritur. Në korrik 2019, 76 fluturime, me 14,000 ulëse, u nisën nga Britania e Madhe për në Shqipëri, sipas Cirium, një kompani analitike fluturimi. Ky numër u rrit në 207 muajin e kaluar, me 39,600 vende.

Original Travel ka disa vite që i shet pushimet vendit dhe po parashikon një bum turistik.

"Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia kanë qenë të gjithë jashtëzakonisht të zënë këtë verë me disponueshmërinë në fund. Jemi të sigurt se do të fillojë të ketë një vërshim në Shqipëri. Sigurisht që ne po e shtyjmë atë si një alternativë ndaj këtyre destinacioneve si një opsion i shkëlqyeshëm për një pushim me makinë me shumë aventura të buta." tha Tom Barber, bashkëthemeluesi i kompanisë.

ToursByLocals, e cila operon në vende të Evropës, ka dëshmuar një rritje të britanikëve që rezervojnë turne gjatë pushimeve në vend gjatë muajve të fundit. Ka shtuar një turne të ri në qytetin e Korçës, si dhe një udhëtim shumëditor në “Rivierën Shqiptare” që përfshin plazhet e Durrësit, qytetit të Vlorës, Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe qendrës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Butrint.

Celia Silvani, 31 vjeç, e cila ka rezervuar një udhëtim për fundin e muajit, tha: “Jam frymëzuar nga numri i TikToks që kam parë në faqen time 'For You' në lidhje me rivierën shqiptare. Duket absolutisht mahnitëse dhe pak më ndryshe nga ndoshta disa nga pjesët më të njohura të turizmit masiv të Evropës, ku nuk më pëlqen të shkoj.”

Silvani nga jugu i Londrës dhe bashkëshorti i saj po shkojnë në Ksamil dhe Sarandë.

 “Ne po fluturojmë për në Korfuz dhe po marrim tragetin nga atje, kështu që do të arrijmë të kombinojmë dy vende në një udhëtim. Jam shumë i emocionuar dhe shpresoj që realiteti të përmbushë pritshmërinë time shumë të madhe të bazuar në TikTok.”-shtoi ajo.

Një tjetër faktor nxitës i kërkesës, veçanërisht me çmimet e festave që do të rriten vitin e ardhshëm, janë çmimet e ulëta të Shqipërisë.

"Është me të vërtetë një nga destinacionet e fundit me të vërtetë buxhetore në Evropë. Ju mund të gjeni një vakt me tre pjata për 10 € në disa vende. Plus, ju jeni duke marrë ende gota verë për 2 € dhe një birrë për 1,50 €. Nuk duket se kjo ndodh askund më.”-tha ajo.

EasyJet ka tarifa Gatwick-Tiranë në tetor nga 34,99 £. Wizzair gjithashtu fluturon atje. Albawings po shet fluturime nga Stansted nga 50,99 € (43,50 £), ndërsa British Airways fluturon nga Heathrow nga 60 £ - të gjitha tarifat janë të njëanshme. Nga Tirana, është rreth 45 minuta me makinë deri në qytetin e plazhit të Durrësit, ose një udhëtim 5-orësh  deri në Sarandë, në skajin jugor të rivierës shqiptare.

Pushuesit që duan të shmangin fluturimin nga Londra mund të fluturojnë për në Korfuz. Ryanair ka fluturime nga Birmingham, Manchester, Edinburgh dhe East Midlands për më pak se 30 £ në çdo drejtim. Nga qyteti i Korfuzit ka pesë nisje tragetesh çdo ditë për në Sarandë nga 38 € për një periudhë kthimi. Varkat e shpejta zgjasin 30 minuta.

Qëndrimet me stil në Shqipëri nuk janë tepër të shtrenjta, thonë kompanitë e pushimeve. Në veri të Sarandës, Illyrian Boutique Hotel, me skenën e tij në çati, kushton 415 £ për shtatë netë në Booking.com. Për 876 £ në javë, pushuesit mund të qëndrojnë në dhomat e stilistëve bardhë mbi të bardhë të Yacht Hotel, në qytetin tërheqës të plazhit të Vlorës, me shëtitoren e saj të veshur me palma.

Ushqimi sillet rreth ushqimeve të detit, ushqimeve të detit dhe më shumë ushqime deti, Liqeni i Butrintit është një burim kryesor i midhjeve. Pica është kudo, së bashku me pjatat me makarona që i drejtohen Italisë fqinje. Shijet greke dhe ballkanike janë gjithashtu të njohura. Karbohidratet janë një ide e mirë, pasi shqiptarëve u pëlqejnë, turistët këshillohen të kujdesen për rakinë me frymë kombëtare, por sigurohuni që ta bëjnë me lehtësi.

Krahasimi i çmimeve:

Shqipëri
Vakti me tre pjata për dy në restorant të nivelit të mesëm: 22 £ (3,000 lekë)
Birrë vendase (0,5 litër): 1,10 £ (150 lekë)
Shishe verë në supermarket (mesatarja): 5,30 £ (728 lekë)

Spanjë
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 42,32 £ (50 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 2,12 £ (2,50 €)
Shishe verë në supermarket: 4,23 £ (4,99 €)

Greqi
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 33,86 £ (40 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 3,39 £ (4 €)
Shishe verë në supermarket: 5,08 £ (6 €)

turizmi ne shqiperi ellie marr

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta