LIVE UPDATES
Aktualitet

Verfikimi i fakteve/ UNESCO ofron mbështetje për mediat në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut

Pas trajnimit, u ofrua një mentorim për mbi 50 gazetarë të ardhur nga 12 media pjesëmarrëse në këtë aktivitet të projektit. 

5 Korrik 2022, 09:14 Nga A.B
Verfikimi i fakteve/ UNESCO ofron mbështetje për mediat në
Gazetare

TIRANË- Mediat në Shqipëri dhe në Maqedoninë e Veriut do të bashkëpunojnë me UNESCO mbi gazetarinë dixhitale me fokus kontrollin dhe verifikimin e fakteve.

"Që gazetarët të përmbushin rolin e tyre për të dhënë informacion të verifikuar dhe për t'i mbajtur zyrtarët publikë përgjegjës për pretendimet e tyre, njësitë e kontrollit të fakteve duhet të jenë pjesë integrale e redaksive," tha Adeline Hulin, Koordinatore e Projektit në Zyrën e UNESCO-s në Bruksel. "Përforcimi i Kapaciteti i organeve të lajmeve për të verifikuar faktet është kyç për rritjen e besimit të qytetarëve në media.”

Si pjesë e projektit të saj të financuar nga BE " Ndërtimi i besimit në media në Evropën Juglindore dhe Turqi - Faza 2 ", UNESCO bashkëpunoi me organizata të pavarura të kontrollit të fakteve në të gjithë rajonin për të kryer trajnime të brendshme mbi gazetarinë dixhitale me fokus të veçantë në verifikimi i fakteve, siguria kibernetike, gazetaria e të dhënave dhe vizualizimi. 

Trajnuesit ishin nga Istinomer nga Serbia, Metamorphosis nga Maqedonia e Veriut dhe Faktoje nga Shqipëria – të gjithë nënshkrues të Rrjetit Ndërkombëtar të Kontrollit të Fakteve (IFCN) – një degë e organizatës kërkimore të gazetarisë Poynter Institute, e cila u mundësoi atyre të bashkëpunojnë me Metën për të rishikuar përmbajtjen ndahet nga përdoruesit në platforma.

Pas trajnimit, u ofrua një mentorim për mbi 50 gazetarë të ardhur nga 12 media pjesëmarrëse në këtë aktivitet të projektit. 

Ishte mahnitëse të shihje se si gazetarët e përfshirë i njohën përfitimet e mentorimit dhe ishin të etur për të përdorur njohuritë e reja në punën e tyre, duke kuptuar se sakrifikimi i kohës për të zhvilluar raportim cilësor forcon besimin e lexuesve në punën e tyre”, tha Vladimir Petreski, kryeredaktori i Truthmeter.mk dhe CriThink.mk i cili ishte një nga mentorët e gazetarëve në Maqedoninë e Veriut.

unesco gazetaret

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind