LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Aksident gjatë xhirimeve të “Fast & Furious”, 1 milionë dollarë gjobë për producentët

Dublanti Joe Watts, i cili ka punuar në projekte të tilla si "Solo, A Star Wars Story" dhe "Pokemon, Detective Pikachu", u plagos rëndë në vitin 2019 kur një skenë shkoi keq dhe ai u hodh më shumë se 7 metra në dyshemenë e betonit.

27 Nëntor 2023, 20:48 Nga A.TH
Aksident gjatë xhirimeve të “Fast & Furious”, 1
Fast and Furious

SHBA- Producentët e "Fast & Furious 9", janë gjobitur më shumë se 1 milion dollarë nga një gjykatë në Mbretërinë e Bashkuar pasi një dublant i FF9 Pictures Limited, një degë e Universal Pictures, mori gjobën pasi u deklarua fajtor për shkeljen e Ligjit për Shëndetin dhe Sigurinë në Punë të Mbretërisë së Bashkuar javën e kaluar në Gjykatën e Magjistraturës Luton jashtë Londrës. Dublanti Joe Watts, i cili ka punuar në projekte të tilla si "Solo: A Star Wars Story" dhe "Pokemon: Detective Pikachu", u plagos rëndë në vitin 2019 kur një skenë shkoi keq dhe ai u hodh më shumë se 7 metra në dyshemenë e betonit.

Watts pësoi një thyerje të kafkës dhe lëndim traumatik të trurit, i cili pati efekte afatgjata. Një hetim më vonë zbuloi se litari në jelekun e tij ishte shkëputur. Autoriteti i Shëndetit dhe Sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ndoqi penalisht, tha se FF9 Pictures kishte dështuar të merrte në konsideratë mundësinë e këputjes së litarit ose dështimit të lidhjes gjatë vlerësimit fillestar të rrezikut dhe përmendi dështime të tjera si mungesa e inspektimit të rripit të orës brenda gjashtë muajve të fundit

"Lëndimet e zotit Watts i ndryshuan jetën dhe ai lehtë mund të vritej. Nën skena ku krijohen marifete, çështja nuk është të parandaloni një rënie, por të minimizoni rrezikun e lëndimit,” tha inspektorja e HSE Roxanne Barker.

Duke dëgjuar rastin, gjykatësi i qarkut Talwinter Buttar e gjobiti kompaninë me 800,000 £ (1 milion dollarë) dhe tha se Watts ishte me fat që ishte gjallë pas aksidentit në studiot e Warner Brothers në Leavesden. FF9 u urdhërua gjithashtu të paguante 18,600 dollarë në shpenzimet gjyqësore. Watts gjithashtu po padit kompaninë për 1.2 milion dollarë për dëmtim personal.

talwinter buttar fast & furious 9 universal pictures warner brothers

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni