LIVE UPDATES
Art&Argëtim

FOTO/ Kisha ortodokse, strehë për qindra gjarpërinj çdo datë 15 Gusht

Kur grekët kaluan në kalendarin e ri, i cili u zhvendos trembëdhjetë ditë përpara gjarpërinjtë vendosën të ndiqnin kalendarin e vjetër dhe u shfaqën më 15 gusht.

22 Qershor 2022, 10:08 Nga j.c

 

FOTO/ Kisha ortodokse, strehë për qindra gjarpërinj çdo
Foto nga kisha

 

GREQI- Një fenomen misterioz ndodh çdo datë 15 gusht në kishën e fshatit në Kefaloni të Greqisë. Ishulli i Kefalonisë është ishulli më i madh në detin Jon, i cili përveç plazheve të tij të bukura është i veçantë për fenomenin e tij të rrallë, i cili pa përjashtim zhvillohet çdo 15 gusht në kishën e fshatit Markopula.

Çdo vit, në festën e “Fjetjes së Shën Mërisë”, qindra gjarpërinj mbërrijnë në Kishën e Zojës së Fidusës. Sipas vendasve, ata zakonisht vijnë këtu një ose dy ditë para festës dhe qëndrojnë në të derisa të përfundoj. 

Sipas kishës ortodokse, nuk dihet se kur janë shfaqur për herë të parë gjarpërinjtë në kishë, por banorët e këtij ishulli tregojnë histori që shkojnë thellë në të kaluarën.

Sipas tyre, kur grekët kaluan në kalendarin e ri, i cili u zhvendos trembëdhjetë ditë përpara gjarpërinjtë vendosën të ndiqnin kalendarin e vjetër dhe u shfaqën më 15 gusht.

Përveç kësaj historie, ekziston një legjendë lokale që përshkruan pse ndodhi ky fenomen. Legjenda thotë se piratët pushtuan ishullin në shekullin e 13-të dhe u përpoqën të hynin në një manastir plot me murgesha. Ndërsa historia vazhdon, në atë moment u shfaqën gjarpërinjtë që ndërthurën trupat dhe formuan një mur midis piratëve dhe manastirit. Menjëherë pas kësaj, të frikësuar nga kjo pamje, piratët ngritën velat dhe u larguan.

Madje, një version thotë se murgeshat, nga frika e pushtimit të piratëve dhe krimeve të tyre, i kërkuan Zotit t'i kthente në gjarpërinj. Sipas legjendës, lutjet e tyre u përgjigjën dhe në atë mënyrë ata shpëtuan. Që nga ajo kohë, ata kanë ardhur këtu për të shënuar festën pas së cilës e ka marrë emrin kisha. Besimtarët vendas dëshmojnë gjithashtu se gjarpërinjtë janë gjaknxehtë, gjë që nuk dihet askund tjetër apo në çdo kohë tjetër në botë.

kisha ortodokse greqi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra