LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mariah Carey nuk është "Mbretëresha e Krishtlindjeve", këngëtarja nuk e fiton të drejtën e autorit për titullin

Kërkesa e yllit amerikan u refuzua pasi kompania e saj nuk iu përgjigj kundërshtimit të një këngëtari tjetër mbi të drejtën e përdorimit të titullit.

16 Nëntor 2022, 14:32 Nga d.a.
Mariah Carey nuk është "Mbretëresha e Krishtlindjeve",
Mariah Carey

SHBA- Kërkesa e këngëtares Mariah Carey për markën tregtare "Mbretëresha e Krishtlindjeve" është refuzuar nga Zyra e Patentave dhe Markave të SHBA-së. Carey gjithashtu dështoi në përpjekjet për të markuar shkurtesën "QOC" dhe "Princess Christmas".

Sipas BBC, Kërkesa e yllit amerikan u refuzua pasi kompania e saj nuk iu përgjigj kundërshtimit të një këngëtari tjetër mbi të drejtën e përdorimit të titullit. Marka tregtare do t'i kishte dhënë asaj të drejtën ligjore për të ndaluar të tjerët nga përdorimi i titullit në muzikë dhe mallra.

Ylli i popit është bërë sinonim i periudhës festive që nga publikimi i këngës së saj të vitit 1994, 'All I Want for Christmas Is You'. Duke përfunduar një rrugëtim prej 26 vitesh, klasikja festive e kudogjendur më në fund arriti në vendin e parë në tabelën e këngëve solo në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2020.

Kompania e Carey-t, Lotion LLC aplikoi për markën vitin e kaluar, duke çuar në një tjetër këngëtare, Elizabeth Chan, e cila u përball me një sfidë ligjore në gusht, në një përpjekje për ta bllokuar atë nga marrja e autorësisë.

Chan, e quajtur "Mbretëresha e Krishtlindjeve" nga The New Yorker në 2018, për shkak se kishte nxjerrë rekorde origjinale festive çdo vit për një dekadë, kritikoi Carey-n për përpjekjen për të fituar para nga Krishtlindjet.

"Ndjehem shumë fort se askush nuk duhet të mbajë asgjë rreth Krishtlindjeve ose ta monopolizojë atë në mënyrën që Mariah kërkon të përjetojë. Kjo thjesht nuk është gjëja e duhur për të bërë. Krishtlindjet janë për të gjithë. Është menduar të ndahet; nuk është menduar të zotërohet.", tha Chan në një intervistë me Variety në gusht.

Kompania e Carey nuk iu përgjigj kundërshtimit të Chan në kohë, kështu që marka tregtare nuk iu dha, që do të thotë se thurjet në mbarë botën mund të vazhdojnë pa frikën e shkeljes së të drejtave të autorit për Krishtlindje.

Një tjetër këngëtare, Darlene Love, më parë shkoi në Facebook për të thënë se ajo kishte qenë "Mbretëresha e Krishtlindjeve" që para se Carey të fitonte famë. Love njihet për Krishtlindjet e saj klasike të Krishtlindjeve (Baby Please Come Home) dhe kopertinat e hiteve si Winter Wonderland dhe White Christmas.

Në fillim të këtij muaji, u zbulua se Carey nuk po paditet më për shkelje të të drejtave të autorit për hitin e saj të Krishtlindjeve, pasi këngëtari i country Andy Stone hoqi dorë nga veprimi i tij ligjor.

mariah carey elizabeth chan

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 16 Nëntor 2022, 09:01 k.m.

Ndahet Demi Moore, partneri punonte shumë

Demi Moore SHBA- Demi Moore u nda me të dashurin e saj Daniel Hamm pas më pak se një viti lidhje. Sipas Us Weekly, ...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha