LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mendoni të martoheni? Mos e bëni pa iu përgjigjur këtyre 10 pyetjeve

Njohja e historisë mjekësore të partnerit tuaj, si dhe çdo përplasje që mund të ketë pasur me ligjin, është e rëndësishme.

23 Nëntor 2022, 19:25 Nga k.m.
Mendoni të martoheni? Mos e bëni pa iu përgjigjur këtyre 10
Foto ilustruese

Të thuash "po" për një martesë është një vendim shumë i madh. Kjo është arsyeja pse si ju ashtu edhe partneri juaj duhet t'i përgjigjeni sinqerisht disa pyetjeve përpara se të hidhni këtë hap. Njohja e historisë mjekësore të partnerit tuaj, si dhe çdo përplasje që mund të ketë pasur me ligjin, është e rëndësishme. Po aq e rëndësishme është edhe mënyra se si do t'i menaxhoni skenarët dhe situatat e ardhshme në mënyrë që ato të mos bëhen shkak dhe rast për ndarje.

Lexoni më poshtë 10 pyetjet që të dy duhet t'u përgjigjeni dhe ndoshta, ato do t'ju ndihmojnë të merrni vendimin tuaj në rast se po mendonit për martesë.

Si do ta trajtojmë një problem serioz shëndetësor – tonin apo të afërmit tanë?

A do të kujdesen për njëri-tjetrin apo do të kërkoni ndihmë? Nëse është një pjesëtar i familjes suaj, do të qëndrojë në shtëpinë tuaj apo do të preferonit që kujdesi i tij të bëhet në një vend të veçantë?

A ka ndonjë sëmundje të trashëgueshme në familjen tuaj për të cilën duhet të di?

Fatkeqësisht, shumë sëmundje serioze trashëgohen nga prindërit te fëmijët apo edhe nga paraardhësit e largët te pasardhësit. Njohja e nivelit tuaj të rrezikut do t'ju ndihmojë të planifikoni se si të vazhdoni nëse fëmija juaj lind me një problem serioz.

Prindërit që vizitojnë...

Fundjavat dhe pushimet mund të jenë një burim grindjesh, pasi të gjithë do të duan të kalojnë kohë me familjen e tyre. Megjithatë, a jeni të gatshëm të gjeni raportin e artë që do ta bëjë lidhjen tuaj të funksionojë?

Cilat janë gjërat që ju shqetësojnë te personi tjetër dhe a jeni të gatshëm t'i korrigjoni ato nëse është e mundur?

Pse prisni një grindje për të folur për atë që ju shqetëson? Pyetni partnerin tuaj se çfarë nuk i pëlqen në sjelljen tuaj dhe flisni për elementët e tyre që ju acarojnë. Diskutoni gjithashtu mundësitë e përpjekjes për t'i përmirësuar ato. Mos harroni se ky nuk është një konkurs. Nuk ka rëndësi kush thotë më shumë, por zgjidhjen e gjeni së bashku.

Si do ta menaxhoni një ndryshim të madh në të ardhmen që do të ndikojë në familjen tuaj?

Një ofertë për të punuar jashtë vendit ose një promovim në një pozicion që kërkon dyfishin e kohës së punës do të ishte ideale nëse kjo është ajo që dëshironi profesionalisht. Por çfarë të bëni nëse keni krijuar një familje me një person që nuk shkon me të?

Sa rehat jeni me njëri-tjetrin dhe sa e lehtë është për njëri-tjetrin?

E qeshura është një ilaç për shumë situata stresuese. Sigurohuni që ta bëni njëri-tjetrin të qeshni, edhe gjatë një krize.

Si mund ta bëjmë pasionin tonë të zgjasë?

“Flaka” që kanë marrëdhëniet, sidomos në fazat e hershme, shuhet pas pak. Si do të arrini ta bëni atë të qëndrojë kur të kalojnë vitet? Sa do të thotë kjo për ju dhe sa të përkushtuar do të qëndroni në qëllimin tuaj?

Nëse ka një problem serioz që nuk mund ta zgjidhni, a do të shihni një psikolog apo këshilltar marrëdhëniesh?

Zakonisht sipas hulumtimeve, femrat janë ato që më lehtë do të kërkojnë ndihmën e një eksperti për marrëdhënien e tyre. Megjithatë, është e rëndësishme që të ketë vullnet nga të dyja palët për të zgjidhur problemet në dukje të bllokuara.

Cilat janë synimet tuaja financiare dhe profesionale?

A po mendoni të lini punën tuaj? Keni detyrime financiare të papaguara? Keni ndërmend të investoni në diçka të përbashkët për të ardhmen tuaj? Si do të arrini të plotësoni nevojat emergjente financiare që mund të lindin?

A ndiheni plotësisht të sigurt se mund t'i besoni njëri-tjetrit në marrëdhënien tuaj?

Besimi është themeli i marrëdhënieve. Aq më tepër për një martesë që kërkon përkushtim dhe siguri. Prandaj pyesni veten nëse jeni gati të tregoni besim të plotë tek personi tjetër dhe nëse ai do të bëjë të njëjtën gjë për ju.

martesa

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 23 Nëntor 2022, 16:02 k.m.

Jeta e Silvio Berlusconit bëhet një muzikal

  Silvio Berlusconi   ITALI- Një muzikal i frymëzuar nga jeta e Silvio Berlusconit, i shkruar nga dy ish-yjet e serialit britanik p&e...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE