LIVE UPDATES
Bota

Sulmi në Kapitol/Biden akuzon Trump: Gënjeu gjatë zgjedhjeve presidenciale

6 Janar 2022, 16:38 Nga DOSJA
Sulmi në Kapitol/Biden akuzon Trump: Gënjeu gjatë zgjedhjeve

SHBA – Në një nga fjalimet më të forta të karrierës së tij politike, presidenti i SHBA Joe Biden sulmoi ashpër ish- presidentin Donald Trump, duke e akuzuar atë për nxitjen e sulmit vdekjeprurës të 6 janarit në Kapitolin e SHBA-së vitin e kaluar.

Sipas NBC news, ai tha se Trump sajoi një “rrjet gënjeshtrash” në lidhje me zgjedhjet e 2020 sepse ai nuk mund ta pranonte humbjen e tij legjitime. Duke folur nga Statuary Hall në Kapitolin e SHBA-së në përvjetorin e asaj trazire, Biden tha se ish-presidenti dhe ndjekësit e tij kishin mbajtur një kamë në fyt të demokracisë. Ai hodhi poshtë gënjeshtrat që Trump dhe republikanët e tjerë kanë përhapur për zgjedhjet e 2020, duke kritikuar paraardhësin e tij pa përmendur kurrë emrin.

“Ata nuk erdhën këtu nga patriotizmi apo parimi. Ata erdhën këtu të zemëruar. Ne duhet të jemi absolutisht të qartë se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është gënjeshtër. Një ish-president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka krijuar dhe përhapur një rrjet gënjeshtrash për zgjedhjet e 2020. Ai e ka bërë këtë sepse e vlerëson pushtetin mbi parimin, sepse e sheh interesin e tij më të rëndësishëm se interesin e vendit të tij dhe interesin e Amerikës. Ai nuk mund të pranojë se humbi,” tha Biden.

Biden ka shqyrtuar gënjeshtrat e ndryshme që Trump dhe aleatët e tij kanë përhapur në lidhje me zgjedhjet e 2020, duke theksuar se ata kurrë nuk kanë qenë në gjendje të ofrojnë ndonjë provë për pretendimet e tyre dhe duke e portretizuar Trumpin si një president që kishte frikë të humbiste.

“Edhe përpara se të hidhej votimi i parë, ish-presidenti mbolli paraprakisht dyshime për rezultatet e zgjedhjeve. Ai nuk është thjesht një ish-president. Ai është një ish-president i mundur”, tha Biden. 

Biden, i cili ka thënë vazhdimisht se 6 janari ishte një nga ditët më të errëta në historinë e SHBA-së, u kërkoi dëgjuesve të mbyllnin sytë ndërsa ai rrëfente ngjarjet e dhunshme të ditës, nga sulmet kundër ofertave të policisë deri te kërcënimet me vdekje ndaj zëvendëspresidentit dhe kryetarit të Shtëpisw sw Bardhqw,  të gjitha kwto ndërkohë që Trump shikonte në TV nga Shtëpia e Bardhë.

Ata nuk po kërkonin të mbështesnin vullnetin e popullit, ata po kërkonin të mohonin vullnetin e popullit. Ata kërkonin të përmbysnin Kushtetutën”, tha Biden për rebelët. 

Biden ka hezituar gjatë gjithë presidencës së tij për të kritikuar Trumpin me emër edhe pse paraardhësi i tij dhe republikanët e tjerë vazhdojnë të përcjellin gënjeshtra në lidhje me vlefshmërinë e rezultateve të zgjedhjeve të vitit 2020 . Përpara fjalimit të Bidenit, Psaki tha se ai ishte i qartë për kërcënimin që ish-presidenti përfaqëson për demokracinë dhe sesi ai punon vazhdimisht për të minuar vlerat bazë amerikane dhe sundimin e ligjit.

Kishte disa mosmarrëveshje midis demokratëve përpara përvjetorit të 6 janarit nëse do të përdoret momenti për të vënë një fokus të ri në miratimin e legjislacionit për të drejtat e votës. Komiteti i 6 janarit shqyrtoi dokumentet e brendshme të FBI për përgjigjet mbi dështimin e inteligjencës. Disa anëtarë të partisë, duke përfshirë udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer, e kishin inkurajuar Shtëpinë e Bardhë të theksonte të drejtat e votës ndërsa disa aleatë të Biden kishin argumentuar për mbajtjen e dy çështjeve të ndara , duke thënë se e drejta e votës ka të bëjë me ndalimin e heqjes së të drejtës së votuesve me ngjyrë, ndërsa 6 janari ka të bëjë me një përpjekje të dhunshme për të përmbysur procesin zgjedhor demokratik të vendit.

Edhe pse Biden përmendi pak votimin në fjalimin e tij, zëvendëspresidentja Kamala Harris, e cila ka për detyrë të udhëheqë punën e administratës për të drejtat e votës, përdori vërejtjet e saj të shkurtra hyrëse për t’i kërkuar Kongresit të miratojë legjislacionin për të drejtat e votës. Presidenti do të mbajë një fjalim të veçantë mbi legjislacionin për të drejtat e votës të martën në Atlanta.

Trump kishte planifikuar të organizonte një konferencë shtypi të enjten për përvjetorin e sulmit të 6 janarit , por e anuloi papritur të martën, duke fajësuar komitetin e përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte trazirat. Më shumë se 700 persona janë akuzuar për krime federale në lidhje me trazirat e Kapitolit dhe komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve ka intervistuar një numër njerëzish të afërt me Trump. Komiteti pritet të publikojë një raport mbi gjetjet e tij përpara zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022, kur republikanët mund të fitojnë kontrollin e Kongresit dhe të mbyllin atë hetim.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota donald trump joe biden sulmi ne kapitol donald trump joe biden sulmi ne kapitol

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra