LIVE UPDATES
Bota

2 të vdekur nga përmbytjet në Itali, 11 ende të zhdukur, qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Ischia

Viktima e parë ishte Eleonora Sirabella, një grua 31-vjeçare nga qyteti i afërt Ischia i Lacco Ameno dhe që jetonte në Casamicciola. Zbulimi ndodhi në Piazza Maio, një nga zonat e goditura menjëherë nga ekipet e shpëtimit. Në atë kohë, rreth pesëdhjetë veta tashmë vepronin, duke përfshirë karabinierë, zjarrfikës dhe vullnetarë, para se të vinte personeli i Mbrojtjes Civile. Nën pikat e ftohta të shiut me gjemba si kunjat e akullit, ata kërkojnë trupa të tjerë.

27 Nëntor 2022, 14:24 Nga d.a.
2 të vdekur nga përmbytjet në Itali, 11 ende të zhdukur,
Permbytjet ne Itali

ITALI- Është rënduar bilanci i viktimave pas përmbytjeve dhe rëshqitjes së dherave në ishullin e Ischias në Itali ku pak minuta më parë është gjendur trupi i pajetë i një vajze 6-vjeçare. Trupi i pajetë i vajzës së vogël është gjetur në pjesën e sipërme të Casamicciola, zona më e prekur nga rrëshqitja e dheut e ndodhur në agimin e djeshëm dhe ku janë përqendruar operacionet e shpëtimit dhe kërkimi i të zhdukurve. 

Sipas mediave italiane, viktima e parë ishte Eleonora Sirabella, një grua 31-vjeçare nga qyteti i afërt Ischia i Lacco Ameno dhe që jetonte në Casamicciola. Zbulimi ndodhi në Piazza Maio, një nga zonat e goditura menjëherë nga ekipet e shpëtimit. Në atë kohë, rreth pesëdhjetë veta tashmë vepronin, duke përfshirë karabinierë, zjarrfikës dhe vullnetarë, para se të vinte personeli i Mbrojtjes Civile. Nën pikat e ftohta të shiut me gjemba si kunjat e akullit, ata kërkojnë trupa të tjerë.

Ndërkohë Këshilli i jashtëzakonshëm i Ministrave u mblodh me urgjencë në Palazzo Chigi pas rrëshqitjeve të djeshme në Casamicciola. Takimi zgjati rreth një orë dhe në rendin e ditës ishte shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme për ishullin.

“Këshilli i Ministrave, me propozim të ministrit të Mbrojtjes Civile, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme që do të pasohet me urdhër të kreut të Mbrojtjes Civile dhe ka bërë ndarjen fillestare prej 2 milionë eurosh”- ka bërë të ditur ministri për jugun, Nello Musumeci, i cili kryeson delegacionin për mbrojtje në fund të Këshillit të Ministrave në Ischia.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë gjithë natës në përpjekje për të gjetur personat e zhdukur nga rrëshqitja e dheut që goditi Casamicciola, në ishullin Ischia, në agim të ditës së djeshme. Sipas asaj që u raportua nga prefekti i Napolit Carlo Palomba mbrëmjen e djeshme, 11 persona rezultojnë të zhdukur, 13 të plagosur, vetëm njëri prej të cilëve është në gjendje të rëndë dhe i cili u transportua në spitalin Cardarelli të Napolit, ku shtrohet në Qendrën e Traumës me një prognozë të rezervuar.

Për momentin janë rreth 130 persona të zhvendosur për shkak të rrëshqitjes së dheut që goditi Casamicciola, në ishullin Ischia. Shifra u raportua nga prefekti i Napolit, Claudio Palomba, gjatë shtypit të fundit të ditës, duke raportuar për situatën e 'ishulli. Prefekti njoftoi se “për të gjithë do të ketë akomodim në hotel deri në mbrëmje”.

moti i keq ne itali permbytjet ne itali eleonora sirabella claudio palomba

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN