LIVE UPDATES
Bota

Analiza e VOA: Debati republikan nën hijen e një simboli konservator

Këtu, ku konsiderohet "tokë e shenjtë" për shumë republikanë, kandidatët kryesorë republikanë do të përballen sërish për një herë të dytë.

26 Shtator 2023, 17:18 Nga a.l
Analiza e VOA: Debati republikan nën hijen e një simboli konservator
Ronald Regan

Të mërkurën, kandidatët republikanë për president përballen në debatin e tyre të dytë. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carolyn Presutti, vendi i zgjedhur për debatin rikthen në vëmendje pikëpamjet e një ish-presidenti që ende shërben si model konservator për Partinë Republikane.

Këtu, ku konsiderohet "tokë e shenjtë" për shumë republikanë, kandidatët kryesorë republikanë do të përballen sërish për një herë të dytë.

Kjo është biblioteka e presidentit të 40-të të Shteteve të Bashkuara, Ronald Regan, i cili mbetet një simbol i republikanëve konservatorë.

Ai e filloi jetën e tij publike si aktor dhe demokrat liberal, përpara se t'i bashkohej Partisë Republikane. Si një president popullor me dy mandate në vitet 1980, ai ruajti vlerat konservatore, duke kërkuar qeverisje të kufizuar, taksa të ulëta, dhe më shumë buxhet për mbrojtjen.

I njohur si "komunikuesi i madh", disa nga fjalët e tij të thjeshta dhe të drejtpërdrejta ndryshuan historinë.

"Gorbaçov, prisheni këtë mur", deklaroi ai në vitin 1987.
"Regani i zuri vendin Abraham Linkolnit, si republikani më popullor në historinë amerikane", thotë Craig Shirley, autor i botimeve për ish-Presidentin Regan.

Shirley punoi në ekipin e fushatës elektorale të zotit Regan, si dhe në Shtëpinë e Bardhë gjatë presidencës së tij dhe ka shkruar gjashtë libra për të. Ai thotë se kandidatët e tanishëm republikanë do ta krahasojnë veten me Reganin gjatë debatit.

Ndër kandidatët do të jetë ish-Guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie, Guvernatori i Floridas Ron DeSantis, Senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott, ish-Guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, investitori Vivek Ramaswamy dhe ish-Nënpresidenti Mike Pence.

"Mike Pence qartësisht risjell qëndrime të Reganit për politikat dhe po kështu edhe Nikki Haley. Si dhe Ramaswamy", thotë zoti Shirley.

Ramaswamy tha në debatin e parë se çështja e Kinës është më shqetësuese se sa sulmi i Rusisë në Ukrainë. Ish-ambasadorja në OKB, Nikki Haley, vuri në dukje mungesën e eksperiencës së tij në politikën e jashtme. Vetë Regani, i cili ishte presidenti më i moshuar në historinë e deriatëhershme amerikane, e përmendte çështjen e moshës gjatë debateve.

"Nuk do të shfrytëzoj për qëllime politike, rininë dhe mungesën e eksperiencës së kundërshtarit tim", u shpreh ai me humorin e njohur gjatë një debati.

Sërish, kandidati kryesues republikan, ish-Presidenti Donald Trump, nuk do të marrë pjesë në debat. Në gusht, zonja Haley e quajti atë politikanin më të papëlqyer në Amerikë dhe zoti Christie dhe ish-Nënpresidenti Pence bënë thirrje për skualifikimin e tij. Por, zoti Ramaswamy e quajti ish-Presidentin Trump, "presidentin më të mirë të shekullit të 21-të".

Autori Iwan Morgan thotë se Regani nuk do të ndjehej mirë me këto lloj mosmarrëveshjesh dhe tonin e tanishëm të politikës...

"Ai ishte një njeri shumë modest, shumë i afrueshëm dhe mburrja nuk i vinte natyrshëm. Dhe kjo është diçka që nuk shihet në skenën e tanishme republikane", thotë ai.
Por, citatet e tij të shkurtra ende mbahen mend.

"A jeni më mirë tani se katër vite më parë?", thoshte ai.

Kjo pyetje vazhdon të mbizotërojë fushatat elektorale sot. Mbrëmjen e së mërkurës, kandidatët presidencialë do të përpiqen t'i bindin votuesit se mund ta rikthejnë Partinë Republikane në Shtëpinë e Bardhë./VOA

ronald regan

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren