LIVE UPDATES
Bota

Analiza e VOA: Fjalimet e Trumpit dhe Pence shfaqin ndarjen e thellë të republikanëve

Megjithëse ka gjasa të jenë rivalë të mundshëm për të kërkuar kandidaturën e partisë republikane në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 - asnjë prej tyre nuk ishte gati të shpallte fushatën. Por fjalimet e tyre nënvizuan ndasitë në parti midis besnikëve të Trumpit dhe atyre republikanë, të cilëve mund t'i pëlqejnë ende idetë e Trump, por që janë më se të gatshëm për të ecur përpara.

27 Korrik 2022, 07:54 Nga d.a.
Analiza e VOA: Fjalimet e Trumpit dhe Pence shfaqin ndarjen e thellë
Pence dhe Trump

WASHINGTON- Në fjalime duel jo shumë larg nga Kongresi amerikan të martën, ish-presidenti Donald Trump përsëriti pretendimet e rreme për zgjedhjet që shkaktuan sulmin e 6 janarit, ndërsa ish-nënpresidenti i tij, Mike Pence, i bëri thirrje Partisë Republikane të mos hidhte më vështrimin nga e shkuara.

Megjithëse ka gjasa të jenë rivalë të mundshëm për të kërkuar kandidaturën e partisë republikane në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 - asnjë prej tyre nuk ishte gati të shpallte fushatën. Por fjalimet e tyre nënvizuan ndasitë në parti midis besnikëve të Trumpit dhe atyre republikanë, të cilëve mund t'i pëlqejnë ende idetë e Trump, por që janë më se të gatshëm për të ecur përpara.

Ish presidenti nuk ishte i gatshëm të vazhdonte më tej.

"Ato zgjedhje ishin një katastrofë. Një turp për vendin tonë," tha zoti Trump, duke këmbëngulur pavarësisht të gjitha provave se ai kishte fituar në vitin 2020. Dhe ai vazhdoi të ngacmonte idenë e planeve të tij për të ardhmen, duke i thënë turmës së tij brohoritëse: "Ne thjesht mund të duhet të hyjmë përsëri.”

Zyrtarët e zgjedhjeve federale dhe shtetërore nga të dyja partitë dhe vetë prokurori i përgjithshëm i Trumpit kanë thënë se nuk ka asnjë provë të besueshme se zgjedhjet e vitit 2020 ishin të manipuluara. Akuzat e ish-presidentit për mashtrim u refuzuan gjithashtu nga gjykatat, duke përfshirë gjyqtarët e emëruar nga Trumpi.

Në një qasje të kundërt nga Trumpi, ish nënpresidenti Pence tha: "Disa njerëz mund të zgjedhin të fokusohen në të kaluarën, por zgjedhjet kanë të bëjnë me të ardhmen."

Duke iu drejtuar Fondacionit të Amerikës së Re, një grup studentor konservator, zoti Pence tha: “Unë besoj se konservatorët duhet të përqëndrohen tek e ardhmja për të rifituar Amerikën. Ne nuk mund të lejojmë t'i heqim sytë nga rruga përpara nesh, sepse vetë mbijetesa e mënyrës sonë të jetesës është në rrezik".

Donald Trumpi gjithashtu tha se mbijetesa e Amerikës ishte në rrezik. Në një fjalim të përqendruar në sigurinë publike, ai tha se vendi ishte në rrezik të menjëhershëm nga krimi. Ai bëri thirrje për ekzekutimin e tregtarëve të drogës, dërgimin e të pastrehëve në qytetet që i mbrojnë ata dhe zgjerimin e murit të tij kufitar jugperëndimor për të mbajtur jashtë Amerikës mijëra kriminelë të dhunshëm që ai tha se rifilluan të derdheshin në vend pasi Joe Biden erdhi në Shtëpinë e Bardhë.

Donald Trumpi iu drejtua një takimi të nivelit të lartë të organizuar nga një grup ish-zyrtarësh të Shtëpisë së Bardhë dhe anëtarësh të kabinetit, të cilët kanë hartuar një axhendë për një administratë të dytë të mundshme të zotit Trump.

Por ai kaloi shumë kohë duke përsëritur ankesat e tij të zakonshme.

“Nëse do të hiqja dorë nga besimet e mia, nëse do të pranoja të heshtja, nëse do të qëndroja në shtëpi dhe do ta merrja me lehtësi, persekutimi i Donald Trump do të ndalej menjëherë”, tha ai. "Por kjo nuk është ajo që do të bëj".

Ishte udhëtimi i tij i parë në Uashington që nga 20 janari 2021, kur zoti Biden u betua në detyrë, pavarësisht përpjekjeve të furishme të Trumpit për të mbetur në pushtet.
Ai foli pasi disa nga rivalët e tij të mundshëm të vitit 2024 janë bërë gjithnjë e më të zëshëm në gatishmërinë e tyre për ta sfiduar atë. Ata përfshijnë ish nënpresidentin Pence, i cili përshkroi "Axhendën e tij të Lirisë" në një fjalim aty pranë.

Ish-partnerët e Shtëpisë së Bardhë po bënin sërish paraqitje në duel pas fushatës për kandidatët rivalë që mbështetën në Arizona të premten. Fjalimet e tyre të veçanta vijnë mes njoftimeve se ish-shefi i personelit të zotit Pence, Marc Short, dëshmoi para një jurie të madhe federale që po heton sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA.
Zoti Short ishte në Kapitol atë ditë ndërsa zoti Pence u largua nga një turmë e zemëruar rebelësh që kërkuan varjen e tij pasi Trumpi këmbënguli në mënyrë të gabuar se ish nënpresidenti Pence kishte fuqinë për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve.

Zoti Pence i ka mbrojtur vazhdimisht veprimet e tij atë ditë, edhe pse vendimi i tij për t'iu kundërvënë shefit të tij ktheu kundër tij një pjesë të madhe të bazës besnike të Trumpit. Sondazhet tregojnë se Trumpi mbetet, deri tani, zgjedhja kryesore e votuesve partisë republikane me zotin Pence shumë prapa tij.

Ky kontrast u shfaq të martën teksa Trumpi foli përpara një audience prej qindra mbështetësish brohoritës të mbledhur për takimin dy ditor të Institutit Politik Amerika e Para (AFIP). I përbërë nga ish-zyrtarë dhe aleatë të administratës Trump, grupi shihet gjerësisht si një "administratë në pritje" që mund të lëvizë shpejt në Shtëpinë e Bardhë nëse Trumpi do të kandidojë përsëri dhe do të fitojë.

Ndërkohë, zoti Pence mori një mikëpritje miqësore - por jo entuziaste - nga studentët, të cilët u përpoqën të brohorisnin "SHBA!".

Në fjalimin e tij, ai vazhdimisht reklamoi "administratën Trump-Pence." Por pyetja e parë që mori gjatë një sesioni të shkurtër pyetje-përgjigjesh ishte në lidhje me ndarjen e tij në rritje nga zoti Trump, që është veçanërisht e prerë duke pasur parasysh vitet që ai kaloi si ish ndihmësi më besnik i presidentit.

Mike Pence mohoi që të dy "ndryshojnë për çështjet", por pranoi se "ne mund të ndryshojmë në fokus".

"Unë me të vërtetë besoj se zgjedhjet kanë të bëjnë me të ardhmen dhe se janë absolutisht thelbësore, në një kohë kur kaq shumë amerikanë po vuajnë dhe kaq shumë familje po luftojnë, ndërsa ne hedhim vështrimin për të parë nga e shkuara," tha ai.

Gjithashtu të martën, shtëpia botuese Simon & Schuster njoftoi titullin e librit të ardhshëm të zotit Pence, "So Help Me God", i cili do të botohet në nëntor. Shtçpia botuese tha se libri, do të përshkruajë pjesërisht "ndërprerjen e marrëdhënies së tij nga Presidenti Trump më 6 janar 2021, kur zoti Pence mbajti betimin e bërë ndaj Kushtetutës.”

Donald Trumpi ka shpenzuar shumë kohë që nga largimi nga detyra duke përhapur gënjeshtra për humbjen e tij në zgjedhje për të mbjellë dyshime për fitoren e zotit Biden. Në të vërtetë, edhe pse komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve të 6 janarit ka nxjerrë në pah përpjekjet e tij për të qëndruar në pushtet dhe refuzimin e tij për të ndalur një turmë të dhunshme të mbështetësve të tij ndërsa ata përpiqeshin të ndalonin tranzicionin paqësor të pushtetit, Trumpi ka vazhduar të përpiqet t'u bëjë presion zyrtarët për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit, pavarësisht se nuk ka mjete ligjore për ta vërtetuar këtë./VOA/

mike pence donald trump zgjedhjet ne shba 2024

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra