LIVE UPDATES
Bota

BE merr masa për Serbinë, nga nëntori nuk do të ketë më naftë përmes JANAF-it

Kjo praktikisht do të thotë se, siç thuhet në paketën e 6-të të sanksioneve të BE-së, nga 1 nëntori Serbia nuk do të mund të furnizohet me gazsjellësin e Adriatikut, gjë që vë në pikëpyetje çmimin në tregun vendas, si dhe zgjedhjen e rrugë alternative të furnizimit.

5 Tetor 2022, 14:57 Nga I.A
BE merr masa për Serbinë, nga nëntori nuk do të ketë
Foto Ilustruese

BRUKSEL- Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë, e përgatitur nga Bashkimi Evropian, do të përfshijë dhe Serbinë, për shkak të qëndrimit të Beogradit ndaj Moskës zyrtare. Kjo praktikisht do të thotë se, siç thuhet në paketën e 6-të të sanksioneve të BE-së, nga 1 nëntori Serbia nuk do të mund të furnizohet me gazsjellësin e Adriatikut, gjë që vë në pikëpyetje çmimin në tregun vendas, si dhe zgjedhjen e rrugë alternative të furnizimit.

"Serbia nuk vendos sanksione ndaj Rusisë, prandaj nuk duhet të përfitojë nga derogimi. Me këtë qëndrim u pajtuan edhe vendet e tjera anëtare (BE), tha një burim diplomatik i cili ishte i përfshirë në diskutimet për pakon e re të sanksioneve", transmeton Radio Evropa e Lirë.

Kujtojmë se në draftin e parë të propozimit për këtë paketë sanksionesh, Ballkani Perëndimor ishte i përjashtuar nga kufizimet lidhur me importin e naftës bruto ruse. Në atë propozim thuhej se është e nevojshme të parashikohet një derogim për vendet e Ballkanit Perëndimor, për të mbrojtur sigurinë energjetike të rajonit. Fillimisht është dashur të mundësojë kalimin e naftës bruto ruse përmes tubacionit përmes Kroacisë, me kusht që ky tranzit të mbetet brenda kufijve të niveleve mesatare të viteve të mëparshme.

Pas një diskutimi në nivel të ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, paragrafi për derogimin është hequr për shkak të mosrespektimit të sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë nga Serbia, të cilat janë përgjigje ndaj agresionit rus ndaj Ukrainës. Gjithashtu, siç raporton Hrat Index, arsyeja e dytë është se ekspertët e BE-së, pas analizave të thelluara, kanë arritur në përfundimin se ka një diversifikim të mjaftueshëm të burimeve të naftës bruto, në mënyrë që të mos ketë nevojë për derogim as nga ajo anë.

Pikërisht çmimi i saj, por edhe frika nga sanksionet e mundshme, ishin arsyeja që në periudhën paraprake Serbia e rriti ndjeshëm importin e naftës bruto nga Moska, nga 16 e vitit të kaluar në 60 për qind. Për këtë arsye, importet nga Iraku, ku vitin e kaluar ka ardhur 47 për qind e naftës bruto, si dhe nga Kazakistani, i cili ishte i përfaqësuar në tregun serb me 10 për qind, janë ulur ndjeshëm.

Me këtë masë të BE-së, janë të detyruar të marrim naftë nga tregjet e tjera, që do të thotë se si për importuesit ashtu edhe për konsumatorët e vegjël, kostoja e naftës dhe e derivateve të saj do të jetë më e lartë. Se kjo është kështu, tregon fakti se nafta irakiane ishte mbi 30 dollarë më e shtrenjtë se nafta ruse për fuçi në periudhën e mëparshme. Megjithatë, është gjithashtu fakt që nafta është një mall dhe se çmimi varet ekskluzivisht nga oferta dhe kërkesa.

Ndalimi i importit zakonisht zbatohet për naftën e dorëzuar nga anijet dhe vendet pa dalje në det si Hungaria, Bullgaria, Republika Çeke dhe Polonia janë të përjashtuara përkohësisht nga kjo masë. Serbisë do t'i duhet të gjejë një mënyrë për të kontaktuar vendet e tjera të OPEC-ut, organizatës së vendeve eksportuese të naftës që u themelua. Përveç Irakut, janë edhe Algjeria, Indonezia, Irani, Kuvajti, Libia, Nigeria, Katari, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Venezuela.

Çfarë është JANAF?

Tubacioni i Adriatikut u ndërtua në vitin 1979, kur cisterna e parë e naftës bruto mbërriti në terminalin Omišalj në ishullin Krk. Në atë kohë ishte pjesë e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë. JANAF shpërndan naftë për nevojat e rafinerive në Kroaci, Slloveni, Bosnje dhe Hercegovinë, Serbi, Hungari, Sllovaki dhe Republikën Çeke.

be sanksionet e be ndaj serb

Sondazh

Poll
Bota 5 Tetor 2022, 11:59 k.m.

Shpallen fituesit e Nobelit për kiminë

Foto ilustruese SUEDI- Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal dhe K. Barry Sharpless kanë fituar çmimin Nobel për kiminë, për krijim...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN