LIVE UPDATES
Bota

Ditën kur po varrosej Adem Demaçi, në Prishtinë u diskutua ndryshimi i kufijve, flasin protagonistët

Vera e vitit 2018 ishte koha kur konferencat për media të presidentit të atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi ishin bërë gjëja më e zakonshme.

18 Shtator 2022, 12:23 Nga d.a.
Ditën kur po varrosej Adem Demaçi, në Prishtinë u diskutua
Vucic dhe Thaci

KOSOVË- Ndryshimi i kufijve përmes shkëmbimit të disa territoreve mes Kosovës dhe Serbisë tani është hedhur larg si temë nga tavolina e bisedimeve, aq sa protagonistët kanë vendosur të flasin më me zë për atë ide. Kjo ide që ishte shndërruar gati në një plan konkret, ishte diskutuar edhe në varrimin e veprimtarit Adem Demaçi, si një çështje pothuajse e kryer. Kjo temë bërë edhe çështje e përplasjeve të brendshme në Kosovë.

Gazeta Express

Vera e vitit 2018 ishte koha kur konferencat për media të presidentit të atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi ishin bërë gjëja më e zakonshme. Në to, Thaçi promovonte idenë e ndryshimit të kufijve me Serbinë përmes ndryshimit të kufijve. Por ai s’e thoshte kaq qartë. Publikisht vendosi të shkonte vetëm deri aty, sa të kërkonte që Presheva, Medvegja dhe Bujanoci t’i bashkoheshin Kosovës.

Tani kur kjo ide ka vdekur, me gjasë përfundimisht, disa nga protagonistët kanë zgjedhur të flasin më tepër për prapaskenat. Se sa e rëndësishme ishte bërë ajo ide në verën e vitit 2018, tregoi së fundmi edhe ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Ai, atëherë si shef i shtetit shqiptar kishte ardhur në Prishtinë për varrimin e veprimtarit politik, Adem Demaçi. Në ditën e varrimit të Demaçit, më 28 korrik, ishte njoftuar për këtë ide nga gazetari Baton Haxhiu.

Haxhiu tha se atë ditë e kishte “informuar saktësisht” Metën për korrigjimin e kufijve për shkak se, siç tha, kishte “sinqeritet miqësor me Ilirin për një kohë të gjatë”.

“Po pse ça i bëra unë sinqeritetit tënd?”, pyeti Meta. “Çfarë i ke bërë? E bëre rrëmujë”, ia ktheu Haxhiu.

“Unë kam bërë rrëmujë? Pse? Por e vërteta është kështu. T’i themi gjërat me etikë dhe me kujdes, për hir të së vërtetës, se ka edhe Zot lart, Baton. Të lutem. Për hir të së vërtetës, atë ditë, pasi kemi përcjellë të ndjerin Adem Demaçi, kemi qëndru në një ambient diku dhe kemi folë me njëri-tjetrin, edhe me personalitete tjera. Dhe Batoni me një anë më ka thënë se ekziston një ide. Është e kryeme bile më ke thënë”, tha Meta.

Haxhiu tha se ish-presidenti “po e thjeshtëson shumë”.

“Ne kemi qenë në një takim, i cili u hap, le të themi, kalimthi, dhe mund ta themi, ka qenë Z. Ramush Haradinaj, Z. Hashim Thaçi”.

Më pas ndërhyu Meta: “Ne kemi bërë bisedë më vete bashkë, me një koleg tonin të përbashkët veç e veç, nuk kemi bërë bisedë në grup për këtë. Dhe të dyve ju kam thënë: ju lutem, këtë çështjen e ndryshimit të kufijve nuk e besoj që e mbështet Amerika, që e mbështet Gjermania, nuk duhet të nxitohemi”.

Ish-presidenti Hashim Thaçi, kishte vazhduar me këtë ide. Konferencat e shpeshta për media ku thoshte se ajo ide “nuk nënkupton ndarje të Kosovës”. Edhe pse Thaçi nuk ishte kurrë shumë i drejtpërdrejtë në lidhje me këtë ide, retorika e tij u zbut disi pas kundërshtimit të ashpër nga kryeministri i atëhershëm, Ramush Haradinaj.

“Kjo nënkupton jo ndarje të Kosovës, jo shkëmbim territori, dhe jo autonomi për serbët, por korrigjim të kufirit dhe njohje e anëtarësim të Kosovës në të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë. Synimi im nuk është ndryshim i kufijve është korrigjim i tyre. Kemi diku 400 kilometra kufi, që duhet të ndodhë si demarkim mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë”, shprehej Thaçi në njërën nga këto konferencat.

Haradinaj në anën tjetër, theksonte se kjo do të sillte luftë të re.

“Luftërat kanë qenë tragjike në të kaluarën dhe realiteti i sotëm është krejt rezultat i atyre epilogëve të atyre luftërave. Ne duhet të konsolidojmë të arriturat tona, pra Shqipëria, Kosova e kudo që jemi shqiptar, por hapja e temës së kufijve është e papranuar për mua. Ajo është një retorikë politike. Beogradi bën një retorikë, Prishtina bën. Është një kundër retorikë, kundërpërgjigje. Në fund kufijtë ju e dini nuk lëvizin me fjalë”, thoshte Haradinaj në një rast.

adem demaçi aleksander vucic hashim thaci

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN