LIVE UPDATES
Bota

E PLOTË- Paralele me BE, ky është blloku ku futen vendet që duan integrim, Rama: Vizionare!

Situata në rajon por dhe kandidatura e Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë për integrim të përshpejtuar në Bashkimin Europian ka bërë që rreth një muaj më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka propozuar krijimin e një organizate të re politike që mund t’i bëjë bashkë shtetet e kontinentit që i ndajnë vlerat evropiane.

22 Qershor 2022, 13:01 Nga d.a.
E PLOTË- Paralele me BE, ky është blloku ku futen vendet që
Emmanuel Macron

FRANCË- 24 orë para nisjes së Samitit të Brukselit në të cilin do të diskutohet përkushtimi i BE-së për perspektivën e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Situata është ende e paqartë në rajon përsa i takon hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas vetos së Bullgarisë në nëntor të 2020. Kjo ka sjellë edhe një krizë politike në Bullgari pasi Partia populiste 'Ka një popull të tillë' (ITN) ka njoftuar largimin nga koalicioni qeverisës me katër parti duke hequr katër ministrat e saj nga kabineti pasi pretendojnë se qeveria bullgare do të heqë veton ndaj Maqedonisë. Koalicioni bullgar do të përballet me një votë mosbesimi ditën e sotme ku kreu i partisë opozitare Boris Borissov ka propozuar pikërisht heqjen e vetos.

Situata në rajon por dhe kandidatura e Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë për integrim të përshpejtuar në Bashkimin Europian ka bërë që rreth një muaj më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron të propozojë krijimin e një organizate të re politike që mund t’i bëjë bashkë shtetet e kontinentit që i ndajnë vlerat evropiane.

Gjatë një fjalimi të tij në Strasburg për nder të Ditës së Evropës, Macroni tha se e dinë shumë mirë që procesi i lejimit të tyre [në BE] merr disa vite, në fakt me shumë gjasë edhe dekada.

Ukraina, për shkak të luftës, tashmë është anëtare e Evropës, e familjes sonë, e bashkimit tonë. Por edhe nëse ia japim statusin e kandidatit nesër, procesi ka filluar dhe shpresoj që të lëvizë përpara drejt një pranimi të shpejtë. Por të gjithë e dimë shumë mirë që procesi për futje në BE merr shumë vite, në fakt mund të marrë dekada. Dhe kjo është e vërteta. Përpos nëse vendosim që t’i ulim standardet për qasje dhe ta rimendojmë bashkimin e Evropës sonë, dhe po ashtu pjesërisht, parimet që i kemi. Le të jemi të qartë. Bashkimi Evropian, marrë parasysh nivelin e integrimit dhe ambicies, nuk mund të jetë në afat të shkurtë mënyra e vetme përmes së cilës kontinenti evropian mund të strukturohet”.-tha Macron.

Macroni po ashtu ka thënë që ideja e përshpejtimit të anëtarësimit i ul standardet e BE-së, gjë të cilën ai e refuzon. Kështu, Macroni propozoi themelimin e Komunitetit Politik Evropian që do të ishte i hapur për shtetet që nuk janë pjesë e BE-së, apo edhe për Mbretërinë e Bashkuar që e kishte lënë atë.

“Është obligim i yni historik që t’u përgjigjemi sfidave të reja dhe ta krijojmë atë që sot do të kualifikohej si komunitet politik evropian. Kjo organizatë e re evropiane do t’ua mundësonte shteteve evropiane që i ndajnë vlerat tona që të gjejnë hapësirë të re për bashkëpunim politik, për siguri, për bashkëpunim në energji, në transport, për të investuar në infrastrukturë ku njerëzit mund të qarkullojnë, posaçërisht të rinjtë”, ka thënë Macron.

Pas këtyre deklaratave Kryeministri Edi Rama mbështeti idenë e presidentit francez, Emmanuel Macron për një Komunitet Politik Evropian, një organizatë që do të ishte e hapur si për anëtarët ashtu edhe për joanëtarët e BE-së.

Unë mendoj se ai ka të drejtë. Kjo duhet të ishte bërë shumë kohë më parë… sepse kjo është vizionare”, tha Rama, ndërsa nuk pranon të hyjë në detaje për formën që duhet të marrë komuniteti.

Ndërkohë një tjetër mbështetës i kësaj ideje ishte dhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili përqafoi propozimin e Macron për të krijuar një komunitet politik evropian. Qëllimi, shpjegoi Michel, është të thellohet bashkëpunimi për çështjet e paqes, stabilitetit, sigurisë dhe politikës së jashtme. Bashkëpunimi ndërmjet shteteve të BE-së dhe shteteve joanëtare do të fokusohej në zbatimin e programeve socio-ekonomike që nuk kërkojnë domosdoshmërisht harmonizim rregullator. Pas seancës plenare, Michel vizitoi rajonin e Ballkanit për të paraqitur propozimin e ri, ku Serbia dhe Shqipëria deklaruan mbështetjen e tyre për nismën.

Gjatë vizitës së tij në Shqipëri, Presidenti i Këshillit Evropian deklaroi se Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit dhe bëri thirrje për rinisjen e procesit të zgjerimit.

Ndërkohë presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, ka kritikuar sugjerimet e homologut të tij francez, Emmanuel Macron, duke theksuar se ai është në favor të formimit të komuniteteve politike paralele me Bashkimin Evropian (BE), por gjithashtu theksoi se idenë e themelimit të një komuniteti politik evropian ai e sheh si një përpjekje për të mbuluar mungesën e dukshme të vullnetit politik ndaj dhënies së statusit kandidat Ukrainës.

Të 27 shtetet e BE-së kanë qenë të bashkuara në përkrahjen e rezistencës së Ukrainës ndaj invazionit rus, mirëpo liderët e këtyre shteteve janë të ndarë sa i përket shpejtësisë së Brukselit në pranimin e Ukrainës si shtet anëtar.

 

emmanuel macron komuniteti politik evropian

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha