LIVE UPDATES
Bota

OBSH paralajmëron: Jini vigjilent ndaj COVID-19, mund të krijojë një tjetër virus vdekjeprurës

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nëse nuk respektohen masat që evitojnë këtë virus, do t'i lemë derën hapur një varianti të ri të virusit që do të pasojë Omicron-in dominues global.

4 Dhjetor 2022, 13:02 Nga a.l
OBSH paralajmëron: Jini vigjilent ndaj COVID-19, mund të krijojë
COVID-19

SHBA- Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 90% e popullsisë botërore tani ka rezistencë ndaj Covid-19, por paralajmëroi se një variant i ri shqetësues mund të shfaqet nëse nuk jemi vigjilentë ndaj virusit vdekjeprurës. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nëse nuk respektohen masat që evitojnë këtë virus, do t'i lemë derën hapur një varianti të ri të virusit që do të pasojë Omicron-in dominues global.

"Ne jemi shumë më afër që të jemi në gjendje të themi se faza e urgjencës së pandemisë ka përfunduar - por ne nuk jemi ende atje. Boshllëqet në mbikëqyrje, testim, sekuencë dhe vaksinim po vazhdojnë të krijojnë kushtet perfekte për të shfaqur një variant të ri shqetësimi që mund të shkaktojë vdekshmëri të konsiderueshme", u tha ai gazetarëve.

Fundjavën e kaluar shënoi një vit që kur organizata njoftoi Omicron si një variant të ri shqetësimi në pandeminë Covid-19, vuri në dukje Tedros. Që atëherë, ai ka përfshirë botën, i cili dëshmoi dukshëm se mund të transmetohej më lehtë se paraardhësi i tij, Delta.

Javën e kaluar, studimi më i fundit i përditësuar për Covid tregoi se vaksinat e reja nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna ka të ngjarë të ofrojnë mbrojtje më të mirë krahasuar me vaksinat origjinale. Studimi i më shumë se 360,000 njerëzve tregoi se përforcuesit ofrojnë mbrojtje shtesë kundër varianteve të reja te njerëzit që kanë marrë më parë deri në katër doza të vaksinës së vjetër, shkruan The Guardian.

Që nga prezantimi i tyre në SHBA në shtator, përforcuesit e vaksinës, të cilët përmbajnë shtamin e koronavirusit origjinal dhe Omicron BA.4/5, ofruan përfitime më të mëdha për të rriturit më të rinj të moshës 18-49 vjeç sesa ata të grupmoshës më të vjetër. Tedros tha se tani qarkullojnë më shumë se 500 nën-linja Omicron shumë të transmetueshme – të gjitha në gjendje të kapërcejnë më lehtë imunitetin e ndërtuar, edhe nëse priren të jenë më pak të rënda se variantet e mëparshme.

Në të gjithë botën, 6.6 milionë vdekje nga Covid janë raportuar në OBSH, nga afro 640 milionë raste të regjistruara. Por agjencia shëndetësore e OKB-së thotë se kjo do të jetë një nënvlerësim masiv dhe jo reflektues i numrit të vërtetë. Tedros tha se më shumë se 8,500 njerëz u regjistruan se kishin humbur jetën nga Covid javën e kaluar./Dosja.al

obsh covid-19

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…