LIVE UPDATES
Bota

Rrëfehet ish-truproja e Princeshë Diana: Kishte frikë se do vritej, nëse do isha me të ajo do ishte akoma gjallë

Një nga truprojat e Princeshës Diana, të cilën ajo e quajti Rambo, beson se ajo mund t'i kishte mbijetuar aksidentit me makinë nëse ai do të ishte në detyrë atë natë fatale.  

16 Gusht 2022, 08:44 Nga s.s
Rrëfehet ish-truproja e Princeshë Diana: Kishte frikë se do
Princeshë Diana dhe tuproja e saj Lee Sansum

BRITANI- Një nga truprojat e Princeshës Diana, Lee Sansum, të cilën ajo e quajti Rambo, beson se ajo mund t'i kishte mbijetuar aksidentit me makinë nëse ai do të ishte në detyrë atë natë fatale. Lee Sansum thotë se ai gjithmonë insistonte që ajo të vinte rripin e sigurimit. Por natën e vitit 1997 kur Princesha e Popullit 36-vjeçare vdiq pas një përplasjeje me makinë me shpejtësi të lartë në një tunel në Paris, asnjë nga pasagjerët, përfshirë të dashurin e saj, Dodi Fayed, nuk kishte vendosur rripat e sigurimit.

Në një intervistë për The Sun ai tha: “Mund të isha unë në atë makinë. Ne tërhoqëm kashtë për të parë se kush do të shoqëronte Trevor Rees-Jones, i cili ishte një tjetër nga truprojat e Dianës atë fundjavë. Kur mësova se ata nuk kishin vendosur rripa sigurie në përplasjen e kuptova pse nuk mbijetuan. Unë gjithmonë kam insistuar për të”, raporton news24.com.

Lee, i cili tani shpesh bën fjalime publike, ka një letër që ka marrë nga princesha 25 vite më parë pas asaj arratisjeje verore, të cilën ai thotë se do ta vlerësojë gjithmonë. Letra thotë: “I dashur Lee. William, Harry dhe unë dëshironim shumë të shkruanim për t’ju falënderuar për kujdesin kaq të mirë për ne gjatë qëndrimit tonë në St Tropez. E kuptojmë se prania jonë, së bashku me atë të medias, e vështirësoi jashtëzakonisht punën tuaj dhe për këtë ju kërkojmë ndjesë! Megjithatë, të gjithë kemi pasur dhjetë ditë magjike dhe kjo nuk do të ishte e mundur pa kontributin tuaj të paçmuar dhe për këtë, ne të gjithë dërgojmë falënderimet tona më të ngrohta të mundshme”.

Lee, ish-polic ushtarak mbretëror, kampion i arteve marciale, dhe ekspert në mbrojtje, shtoi se ishte praktikë standarde që familja të vendoste rripat e sigurimit, një urdhër i dërguar nga Mohamed Al-Fayed. “Ishte praktikë standarde që familja të vinte rripat e sigurimit. Ishte një urdhër i dërguar nga shefi, Mohamed Fayed. Veçanërisht Dodi e urrente vendosjen e rripave të sigurimit dhe unë gjithmonë kam insistuar për të". Ai i bëri komentet teksa diskutonte për librin e tij të ri, “The Bodyguard”, për jetën e tij si ekspert në mbrojtje, duke e quajtur atë “histori e truprojës së vërtetë”. Gjatë karrierës së tij, Lee punoi me të pasurit dhe të famshmit, si yjet e Hollivudit, Tom dhe Nicole, Pele dhe Sylvester Stallone, dhe në libër ai jep një përshkrim të sinqertë se si është të punosh në një punë ku ka fjalë për fjalë jetë në rrezik. Në kohën e vdekjes së Dianës, ai ishte pjesë e ekipit të mbrojtjes së Mohamed Al-Fayed, pronar i Hôtel Ritz Paris. Ai ishte caktuar të kujdesej për Dianën dhe djemtë e saj William dhe Harry, gjatë qëndrimit të tyre në vilën me 30 dhoma gjumi të Al-Fayad në St Tropez atë verë të vitit 1997.

Në librin e tij, ai thotë se ka krijuar një lidhje të ngushtë me Dianën dhe princat e rinj, veçanërisht me Harry-n. Lee i lindur në Burnley tha se Diana zgjohej në 7 të mëngjesit çdo ditë dhe bisedonte me të. Ai tha se ajo ishte e shqetësuar për jetën e saj pas vrasjes së mikut të saj stilistit Gianni Versace, i cili ishte qëlluar për vdekje jashtë rezidencës së tij në Miami Beach në korrik 1997. “Ajo ishte e lumtur në atë festë. Por edhe unë e kisha parë me lot, ajo më besoi frikën e saj se një ditë mund të vritet. Ajo tha diçka që më ka mbetur gjithmonë me mua. A mendon se do ta bëjnë këtë me mua?”, shtoi ai.

princesh diana britani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE