LIVE UPDATES
Bota

Shkencëtari britanik paralajmëron për një pandemi të re: Nuk jemi gati, duhet të përgatitemi!

Shkencëtari britanik paralajmëroi se "nuk jemi ende gati" dhe theksoi se qeveria e ardhshme në Angli do të duhet të përmirësojë mbikëqyrjen që të jetë në gjendje t'i zbulojë këto gjëra.

26 Maj 2024, 17:12 Nga N.F
Shkencëtari britanik paralajmëron për një pandemi të
Foto ilustruese

BRITANI- Shkencëtari më i mirë britanik po i bie "këmbanës së alarmit" për pandeminë e re të ardhshme, të cilën ai e konsideron absolutisht të pashmangshme por nuk e ka përcaktuar se . Sir Vallance, ish-këshilltari kryesor shkencor i qeverisë, duke folur në një panel në festivalin Hay, tha se një tjetër pandemi ishte "absolutisht e pashmangshme" ndërsa i kërkoi qeverisë së ardhshme të Mbretërisë së Bashkuar të përqëndrohet në përgatitjen për të.

Shkencëtari britanik paralajmëroi se "nuk jemi ende gati" dhe theksoi se qeveria e ardhshme në Angli do të duhet të përmirësojë mbikëqyrjen që të jetë në gjendje t'i zbulojë këto gjëra. Sir Vallance përsëriti atë që u kishte thënë udhëheqësve të G7 në 2021, se "ne duhet të jemi shumë më të shpejtë, shumë më të linjës dhe ka mënyra për ta bërë këtë".


Në veçanti, ai iu referua rëndësisë së gjetjes së testeve të shpejta diagnostikuese, vaksinave dhe trajtimeve, “në mënyrë që të mos kemi nevojë të marrim masat ekstreme që kemi marrë gjatë pandemisë Covid-19”. Masat e rekomanduara nga shkencëtari mund të zbatohen, por "kërkojnë njëfarë koordinimi". Shkencëtari tha gjithashtu se deri në vitin 2023 G7 kishte "harruar disi" pikat që ai kishte bërë në 2021.

"Nuk mund ta harroni këtë," tha Vallance, duke rekomanduar që përgatitjet për pandeminë të trajtohen në të njëjtën mënyrë si forcat e armatosura.

"Ne e dimë se duhet të kemi një ushtri, jo sepse do të ketë një luftë këtë vit, por sepse është një pjesë e rëndësishme e asaj që ne kemi nevojë si komb," tha ai. “Ne duhet ta trajtojmë këtë gatishmëri në të njëjtën mënyrë dhe jo si diçka të lehtë dhe të vazhdojmë të bëjmë shkurtime kur nuk ka shenja të një pandemie – sepse nuk do të ketë shenja të një pandemie”, theksoi ai.


Ai përmendi gjithashtu përpjekjen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të avancuar marrëveshjen e pandemisë si një nga "hapat në drejtimin e duhur" që po bëhet. Megjithatë, ai mendon se nuk fokusohen sa duhet në këtë çështje.Siç raporton New York Times, vendet në mbarë botën nuk kanë arritur të arrijnë konsensus mbi kushtet e një traktati që do të bashkonte botën në një strategji të vetme kundër pandemisë së ardhshme të pashmangshme.


Debatet, të cilat ishin planifikuar të ishin qendrore në takimin njëjavor të Asamblesë Botërore të Shëndetit të OBSH-së që fillon të hënën (27/05) në Gjenevë, synonin të korrigjonin pabarazitë në aksesin ndaj vaksinave dhe trajtimeve midis kombeve më të pasura dhe më të varfra të dukshme gjatë pandemisë Covid-19. Negociatorët planifikojnë të kërkojnë më shumë kohë. Ndër mosmarrëveshjet janë aksesi i drejtë ndaj vaksinave dhe financimi për ngritjen e sistemeve të mbikëqyrjes.

pandemi covid-19 vallance

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh