LIVE UPDATES
Bota

Shpërthimet në Nord Sream/ Suedia dërgon anije zhytjeje për të hetuar rrjedhjen e tubacioneve

Evropa po heton se çfarë shkaktoi shërthimin e tre tubacioneve në rrjetin Nord Stream në një akt të dyshuar sabotimi pranë ujërave suedeze dhe daneze.

5 Tetor 2022, 20:59 Nga e.k
Shpërthimet në Nord Sream/ Suedia dërgon anije zhytjeje për
Anije zhytëse suedeze

NORVEGJI- Suedia dërgoi një anije zhytjeje të hënën (3 tetor) në vendin e tubacioneve të gazit rus në Detin Baltik që u ça javën e kaluar pas shpërthimeve në zonë, për të hetuar një incident që ka shtuar tension të ri në krizën energjetike të Evropës.

Evropa po heton se çfarë shkaktoi shërthimin e tre tubacioneve në rrjetin Nord Stream në një akt të dyshuar sabotimi pranë ujërave suedeze dhe daneze.

Nord Stream, i cili shkon nga Rusia në Gjermani, ka qenë në qendër të një krize në rritje të furnizimit me gaz në Evropë, e cila deri vonë mbështetej shumë në karburantin rus, duke çuar çmimet në rritje.

“Roja bregdetare është përgjegjëse për misionin, por ne po i mbështesim me njësi”, tha për Reuters një zëdhënës i marinës suedeze, Jimmie Adamsson. 

Autoriteti i prokurorisë suedeze tha në një deklaratë për shtyp se e kishte caktuar zonën si skenë krimi. Një zëdhënës i rojes bregdetare suedeze konfirmoi në një email se tani kishte një zonë perimetri prej pesë milje detare rreth rrjedhjeve. Më herët, roja bregdetare suedeze tha se Nord Stream 1 kishte ndalur rrjedhjen, por sugjeroi që gazi po derdhej ende nga Nord Stream 2 dhe po flluskonte në sipërfaqe mbi një rreze prej 30 metrash.

Kremlini dyfishoi akuzat se Perëndimi ishte fajtor për prishjet të hënën, duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin në gjendje të rrisnin shitjet dhe çmimet e gazit të saj natyror të lëngshëm (LNG) si rezultat i shpërthimeve në Nord Sttream.

Uashingtoni ka mohuar me forcë çdo përfshirje. Vendet evropiane dyshojnë për sabotim, por nuk kanë pranuar të thonë se kush mund të qëndrojë pas tij. Gazprom i kontrolluar nga Kremlini tha gjithashtu se flukset mund të rifillojnë në tubacionin e fundit të paprekur në rrjetin Nord Stream 2, një sugjerim që ka të ngjarë të refuzohet duke qenë se Evropa bllokoi Nord Stream 2 në prag të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

“Nëse merret një vendim për të filluar furnizimet përmes linjës B të Nord Stream 2, gazi natyror do të pompohet në tubacion pasi integriteti i sistemit të jetë kontrolluar dhe verifikuar nga autoritetet mbikëqyrëse,” tha Gazprom.

Sugjerimi vjen pas vërejtjeve të zëvendëskryeministrit rus të dielën se rrjeti Nord Stream mund të riparohet, duke pasur kohë dhe fonde të mjaftueshme.

Norvegjia dërgon ushtarë
Nord Stream ka qenë një pikë e ndezur në përplasjen e energjisë midis Perëndimit dhe Moskës që ka goditur ekonomitë perëndimore dhe ka nxitur një krizë të kostos së jetesës. Rusia reduktoi vazhdimisht rrjedhat e gazit përmes Nord Stream 1 këtë vit përpara se t'i ndalte ato krejtësisht në fund të gushtit, duke fajësuar vështirësitë teknike të shkaktuara nga sanksionet perëndimore. Vendet evropiane thanë se Moska po përdorte energjinë si armë.

Nord Stream 2 nuk ishte kurrë funksional dhe vendet perëndimore i kanë rezistuar thirrjeve nga Rusia për të hequr dorë nga kundërshtimi i tyre ndaj projektit. Të tronditur nga shpërthimet e Nord Stream, vendet evropiane kanë filluar të forcojnë sigurinë dhe mbikëqyrjen rreth infrastrukturës kritike që mund të jetë e ndjeshme ndaj sulmeve. Norvegjia, furnizuesi kryesor i gazit në Evropë dhe një eksportues i madh i naftës, tha se kishte vendosur ushtarë për të ruajtur impiantet kryesore të përpunimit të naftës dhe gazit në tokë.

Italia ka forcuar mbikëqyrjen dhe kontrollet mbi kabllot nënujore të energjisë dhe telekomunikacionit, tha një burim për Reuters. Fokusi është kthyer edhe tek siguria e linjave të tjera të furnizimit me gaz. Eni, importuesi më i madh i gazit rus në Itali, në fundjavë tha se Rusia kishte ndaluar të gjitha flukset e gazit përmes pikës hyrëse të Tarvisio, megjithëse shefi ekzekutiv i saj të hënën fajësoi ndërprerjen për çështje teknike afatshkurtra.

Ndalimi i flukseve përmes pikës hyrëse të Tarvisio “nuk ka të bëjë absolutisht me faktorë gjeopolitikë. Kjo për faktin se Gazprom do të duhet të paguajë një garanci monetare për transportin e gazit nga Austria në Itali”, tha Claudio Descalzi.

Vendet e Bashkimit Evropian ndërkohë po përpiqen të krijojnë një konsensus mbi një kufi të çmimit të gazit, gjë që kundërshtohet nga disa vende, përfshirë Gjermaninë, fuqinë ekonomike. Udhëheqësit e vendeve të BE-së do t'i kërkojnë Komisionit Evropian të propozojë një kufi duke përdorur "zgjidhje të zbatueshme", sipas një draft deklarate. Hungaria, e cila ka qenë në mosmarrëveshje me Brukselin dhe ka kritikuar sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, të hënën siguroi një shtyrje të pagesave për furnizimin e saj dimëror me gaz.

Marrë nga Euractiv

nord stream norvegji suedi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS