LIVE UPDATES
Bota

Skandali në Shtëpinë e Bardhë/ Publikohen 9 mijë foto nga Hunter Biden, prostituta, nuditet dhe drogë

Fotot përfshijnë 7,032 kryesisht nga aplikacioni i Hunter's MacBook Pro iPhoto, 1,832 nga një kopje rezervë e iPhone XS të tij, 428 'foto të drejtpërdrejta' (video të shkurtra të marra në një iPhone), 674 imazhe të dërguara në mesazhe me tekst, 579 selfie, 40 të dërguara përmes WhatsApp, dhe 111 të tjerë.

9 Qershor 2023, 07:55 Nga I.A

Skandali në Shtëpinë e Bardhë/ Publikohen 9 mijë foto

SHBA- Pothuajse 9,000 foto nga laptopi i Hunter Biden janë publikuar në internet nga organizata jofitimprurëse e krahut të djathtë Marco Polo. 8,864 fotografitë e postuara në bidenlaptopmedia.com përfshijnë qindra imazhe të djalit të parë duke marrë drogë dhe duke bërë seks me prostitutat, si dhe foto familjare dhe foto të përditshme. Fotot përfshijnë 7,032 kryesisht nga aplikacioni i Hunter's MacBook Pro iPhoto, 1,832 nga një kopje rezervë e iPhone XS të tij, 428 'foto të drejtpërdrejta' (video të shkurtra të marra në një iPhone), 674 imazhe të dërguara në mesazhe me tekst, 579 selfie, 40 të dërguara përmes WhatsApp, dhe 111 të tjerë.

Imazhet datojnë midis viteve 2008 dhe 2019. Disa kanë koordinata gjeografike të bashkangjitura, duke treguar Hunter bëri foto në Hawaii , Cabo San Lucas, Kosovë, Republikën Domenikane, Kinën perëndimore, Londër, Paris, Romë, Beograd dhe në të gjithë SHBA-në. Fotot përfshijnë 7,032 kryesisht nga aplikacioni i Hunter's MacBook Pro iPhoto, 1,832 nga një kopje rezervë e iPhone XS të tij, 428 'foto të drejtpërdrejta' (video të shkurtra të marra në një iPhone), 674 imazhe të dërguara në mesazhe me tekst, 579 pamje nga ekrani, 40 të dërguara përmes WhatsApp, dhe 111 të tjera.

Një foto tjetër tregon Hunterin në plan të parë, ndërsa një grua shtrihet në shtrat në sfond dhe një tjetër qëndron në këmbë. Disa nga fotot nga laptopi kanë bashkëngjitur koordinatat gjeografike, duke treguar Hunter bëri foto në Hawaii, Cabo San Lucas, Kosovë, Republikën Domenikane, Kinën perëndimore, Londër, Paris, Romë, Beograd dhe në të gjithë SHBA-në.
 Fotot erdhën nga laptopi i braktisur i Hunter dhe së bashku me imazhet e turpshme përfshijnë foto të ëmbla familjare të Hunterit me babanë e tij Joe dhe pjesën tjetër të klanit Biden. 

Marco Polo redaktoi nuditetin në fotot tronditëse, si dhe numrat e llogarive në pasqyrat bankare, kartat e kreditit dhe numrat e sigurimeve shoqërore dhe informacione të tjera të ndjeshme. Por gropa e fotografive mund të jetë ende një tronditje për Bidenët, pasi ato përfshijnë foto të anëtarëve të familjes si të mitur dhe të tjerëve në momente intime.

Marco Polo u themelua nga ish-punonjësi i Shtëpisë së Bardhë të Trump, Garrett Ziegler dhe e përshkruan veten si një grup kërkimor jofitimprurës që ekspozon korrupsionin dhe shantazhin.

“Nëse populli amerikan dëshiron të dijë se si është familja e tyre e parë, ata do ta marrin atë. Dhe ne nuk do të nxjerrim foto që tregojnë Bidens në një dritë të mirë, "tha Ziegler.

Publikimet provokuese të ish-punonjësit të Trump kanë përfshirë gjithashtu një raport prej 645 faqesh mbi hetimin e Marco Polo-s mbi përmbajtjen e laptopit të Hunter-it, të publikuar vjeshtën e kaluar. Raporti nxitës akuzoi Hunterin për 459 krime, duke përfshirë shkeljet e prostitucionit, shpërndarjen dhe posedimin e drogës, mashtrimin e agjencive qeveritare, lobimin e jashtëligjshëm të huaj dhe pastrimin e parave. Ai përdori gjithashtu email dhe dokumente të tjera nga laptopi për të pretenduar se Presidenti Joe Biden ishte bashkëpunëtor në evazionin fiskal, shkeli Aktin e të dhënave presidenciale dhe përdori informacione jopublike për përfitime financiare në gjashtë incidente nga qershori 2010 deri në dhjetor 2016.

Ziegler ka publikuar gjithashtu më shumë se 120,000 emaile nga laptopi në faqen e tij të internetit, BidenLaptopEmails.com, si dhe ka transkriptuar dhe publikuar faqe nga ditari i motrës së Hunter, Ashley Biden.

joe biden marco polo

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN