LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e flakëve, vetëvritet një i moshuar, Britania arrin temperatura rekord

• Europa vijon të jetë prej ditësh nën pushtetin e flakëve, ku mijëra hektarë pyje janë djegur si dhe shumë banesa në afërsi të zonave afër vatrave të zjarrit u shkrumbuan • Britania shënoi temperaturën rekord prej 40 gradësh ditën e sotme duke shkatuar zjarre masive të cilët të ndihmuar dhe nga era u përhapen me shpejtësi • Greqia paraqet një situatë serioze dy ditët e fundit ku zjarret tashmë kanë përfshirë dhe banesa duke i lënë njerëzit në qiell të hapur dhe duke u rrezikuar jetën • Një i moshuar grek i dha fund jetës duke përdorur një pistoletë pasi shtëpia e tij u shkrumbua nga flakët, ai u gjet i shtrirë mes rrënojave në zonën mes Pallinit dhe Anthousa-s • 95 zjarrfikëse me tre grupe njësish këmbësore, 34 automjete, 7 avionë dhe pesë helikopterë janë në betejë me flakët në rajonet e  Zachoulit, Alepochori dhe Zahouli ku janë evakuuar dhe banorët

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Maqedonia e Veriut i vjen në ndihmë Greqisë për shuarjen e zjarreve masive

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e
Zjarr në Greqi

MAQEDONIA E VERIUT- Zjarret masive ditët e fundit kanë pushtuar Greqinë. Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjank Petrovska ditën e sotme njoftoi se do të solidarizohen me fqinjin dhe aleatin e tyre, Greqinë, në luftën kundër zjarreve.

Në një deklaratë nga Ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, tha se Maqedonia e Veriut do të dërgojë në Greqi një helikopter për të ndihmuar në fikjen e zjarreve.

“Maqedonia e Veriut do të dërgojë në Greqi një helikopter për të ndihmuar në fikjen e zjarreve, ndërsa 30 ushtarakë janë të gatshëm të ndihmojnë nëse paraqitet nevoja. Së bashku jemi më të fortë, së bashku mund të dalim fitimtarë në luftën kundër këtyre fatkeqësive natyrore!”, njoftoi ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska.

2 MUAJ ME PARE

Vijon të jetë problematike situata në Greqi, rrezikohen disa banesa, avionë dhe helikopterë po punojnë për shuarjen e flakëve

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e
Pamje nga zjarret

GREQI- Vazhdon të jetë jashtë kontrollit zjarri i rënë rreth orës 14:00 në Megarë, konkretisht në zonën e Venizës, pranë Alepochorit. Zjarrfikësit po bëjnë një betejë të madhe për të frenuar zjarrin dhe për të parandaluar përhapjen e tij. Në fshatin Zachouli, i cili u evakuua më herët, raportohet për dëme në shtëpi. Zjarri është përhapur në Pefkineas Megaron.

Megjithatë, përpjekjet për shuarjen e zjarrit janë të vështira, si për shkak të erërave tw forta dhe tymit të dendur, i cili vështirëson dukshmërinë, gjë që krijon probleme edhe për mjetet ajrore, të cilat nuk mund të operojnë, pasi nuk kanë akses, shkruajnë mediat.

Zjarri po përparon në jug, në rrugën për në Alepochori, ndërsa zjarrfikësit po luftojnë për të ndalur përparimin e tij dhe për të mos kërcënuar banesat atje. Në vendngjarje është bërë rregullimi i qarkullimit, ndërsa nuk mungojnë edhe forcat e policisë, si dhe një ambulancë e EKAB-it për arsye parandalimi.

Pak pas orës 17:00 të pasdites, në vendngjarje po operonin 95 zjarrfikëse me tre grupe njësish këmbësore, 34 automjete, 7 avionë dhe pesë helikopterë, nga të cilët njëri ishte koordinator. Operacioni mbështetet nga zjarrfikësit vullnetarë, pushteti vendor dhe ELAS. 

Situata paraqitet e vështirë, pasi tymi i zi është përhapur në zonë, ndërsa flakët kanë mbërritur edhe në banesat e fshatit Zahouli. Për shkak të ngarkesës së nxehtësisë dhe tymit, ka vështirësi në funksionimin e mjeteve ajrore. Në të njëjtën kohë, zjarrfikësit dhe vullnetarët po luftojnë për të mos ikur zjarrit në Megara. 

  

2 MUAJ ME PARE

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e flakëve, vetëvritet një i moshuar, Britania arrin temperatura rekord

 

 

2 MUAJ ME PARE

Temperaturat në Britani mbi 40 gradë, shpërthejnë zjarret masive

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e
Zjarrfikësit në Wennington

BRITANI- Në Britaninë e Madhe temperaturat këtë javë kanë shënuar më shumë se 40 gradë Celsius për herë të parë. Shërbimet e zjarrëfikësve kanë raportuar se në disa qytete kanë shpërthyer zjarre masive. Në qytetin lindor të Londrës, Wennington një zjarr masiv ka djegur shumë shtëpi.

Sipas raportimeve të banorëve për BBC, thanë se 8 shtëpi dhe një kishë janë shkrumbuar nga zjarri, ndërsa një zjarrëfikës e ka përshkruar këtë ngjarje si një “ferr”. Një qytetar, Tim Stark, i cili lajmëroi zjarrëfikësit në momentin kur shtëpia e tij u rrethua nga flakët, tha për BBC se në fillim kishte parë se kopshti i fqinjit të tij kishte marrë flakë, por pavarësisht përpjekjeve të tyre më të mira me një zorrëuji nuk kishin mundur të ndaloni përhapjen e tij, raporton BBC.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se ajo ishte informuar për "zjarret" dhe i kërkoi publikut të ndiqnin këshillat e sigurisë nga shërbimi i tyre lokal i zjarrfikësve. Në kryeqytet u bënë thirrje qytetarëve që të mos bëjnë barbekju dhe të kenë kujdes në hedhjen e cigareve. Aeroporti Heathroë ishte vendi i parë që shënoi temperaturën më shumë se 40 gradë Celsius, por disa vende të tjera kaluan gjithashtu 40 gradë Celsius gjatë pasdites, duke përfshirë Gringley në Hill në Nottinghamshire dhe St James's Park, Keë Gardens dhe Northolt.

Një pjesë e madhe e Anglisë lindore, nga Surrey në South Yorkshire, temperaturat ishin midis 39 gradë Celsius dhe 40 gradë Celsius. Skocia për herë të parë regjistroi tempëraturën më të lartë ndobnjëherë që nga viti 2003, e cila sipas shifrave të meterologëve ishte 34.8 gradë Celsius.

2 MUAJ ME PARE

Zjarri i dogji 3 herë shtëpinë, i moshuari në Greqi s'përballon dot situatën, i jep fund jetës

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e
Shtëpia e të moshuarit

GREQI- Një qytet i Greqisë është përfshirë nga flakët e një zjarri masiv, ku ka humbur jetën një 80-vjeçar. Ai është gjetur nga autoritetet policore i pajetë në shtëpinë e tij.

Sipas raportimit policor, 80-vjeçari që u gjet i rrethuar nga flakët në zonën mes Pallinit dhe Anthousa-s i ka dhënë fund jetës duke përdorur një pistoletë. Shtëpia e tij ishte djegur tre herë në të kaluarën nga zjarret. Zjarrëfikësit po bëjnë të pamundur për shuarjen e zjarrit masiv.

VD+FOTO/ 'Pamje apokaliptike' nga Europa, Greqia nën pushtetin e
Shtëpia e të moshuarit në Greqi

greqi zjarret ne greqi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra