LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet data e kurorëzimit të Mbretit Charles III

Sipas traditës, monarku i ardhshëm do të ulet në fronin e quajtur ‘Karrigia e Kurorëzimit’ duke mbajtur skeptrin dhe shkopin e sovranit, që përfaqëson kontrollin e tij kushtetues të kombit dhe rruzullin e sovranit, që përfaqëson botën e krishterë.

6 Tetor 2022, 19:57 Nga e.k
Zbulohet data e kurorëzimit të Mbretit Charles III
Mbreti Charles III

BRITANI- Ceremonia e kurorëzimit të Mbretit Charles III është caktuar të zhvillohet më 3 qershor 2023, në Westminster Abbey, MB, sipas ‘Bloomberg’. Burime nga pallati i thanë gazetës se ata shpresojnë që ceremonia të zhvillohet në atë ditë specifike, por ende nuk është vendosur. Ndryshe nga ajo e nënës së tij, ceremonia e Charles thuhet se do të jetë shumë më e vogël dhe më modeste se ato të mëparshme.

Edhe pse Charles u ngjit në fron dy ditë pasi mbretëresha Elizabeth II vdiq në moshën 96-vjeçare, ceremonia e qershorit do të shënojë fillimin e mbretërimit të tij si monark. Krah tij do të kurorëzohet edhe bashkëshortja e Mbretëreshës Camilla Parker-Bowles. Charles i cili do të jetë 74 vjeç në kohën e ceremonisë do të bëhet më pas personi më i vjetër që do të kurorëzohet mbret në historinë britanike.

Sipas traditës, monarku i ardhshëm do të ulet në fronin e quajtur ‘Karrigia e Kurorëzimit’ duke mbajtur skeptrin dhe shkopin e sovranit, që përfaqëson kontrollin e tij kushtetues të kombit dhe rruzullin e sovranit, që përfaqëson botën e krishterë. Pasi të jetë vajosur me vaj, bekuar dhe shenjtëruar nga klerikët e lartë, Charles do t’i vendoset mbi kokë kurora e Shën Eduardit, duke e bërë zyrtarisht Mbret. Ai, si dhe bashkëshortja, më pas do t’i drejtohet kombit nga ballkoni i Pallatit Buckingham.

Më 10 shtator, Charles u shpall si monarku në fuqi i Mbretërisë së Bashkuar dhe Commonwealth përpara se ai t’i drejtohej këshillit të fshehtë. Ai tha: “Mbretërimi i nënës sime ishte i pakrahasueshëm në kohëzgjatjen dhe përkushtimin e tij. Edhe kur jemi të pikëlluar, ne falënderojmë për këtë jetë më besnike. Jam thellësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi të madhe dhe për detyrat dhe përgjegjësitë e rënda të sovranitetit që më kanë kaluar tani.”

Charles shtoi se ai do të “përpiqet të ndjekë shembullin frymëzues që i është dhënë në mbështetjen e qeverisjes kushtetuese dhe të kërkojë paqen, harmoninë dhe prosperitetin e popujve të këtyre ishujve dhe të mbretërive dhe territoreve të bashkësisë në mbarë botën”. 

“Shfrytëzoj këtë rast për të konfirmuar vullnetin dhe synimin tim për të vazhduar traditën e dorëzimit të të ardhurave trashëgimore, duke përfshirë pasurinë e kurorës qeverisë për të mirën e të gjithëve në këmbim të grantit sovran që mbështet detyrat e mia zyrtare si kreu i shtetit dhe kreu. e kombit”, përfundoi ai.

mbreti charles iii

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN