LIVE UPDATES
Bota

Dëshmitarët: Vrasësit e Khashoggit po jetojnë në vila luksoze në Arabinë Saudite

30 Dhjetor 2021, 14:44 Nga DOSJA
Dëshmitarët: Vrasësit e Khashoggit po jetojnë në vila

ARABIA SAUDITE – Sipas një burimi të lidhur me anëtarët e lartë të inteligjencës saudite, tre anëtarë të një skuadre sulmi saudit të dënuar nga mbretëria për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi po jetojnë dhe punojnë “në njw strehim me shtatë yje” brenda një kompleksi sigurie të drejtuar nga qeveria në Riad. 

Sipas The Guardian, vrasësit besohet se qëndrojnë në vila dhe ndërtesa të drejtuara nga agjencia e Sigurimit të Shtetit të Arabisë Saudite, larg mureve të burgjeve të saj famëkeqe. Burimi ka folur me dy dëshmitarë që pretendojnë se i kanë parë burrat. Ata thanë se anëtarët e familjes i vizitojnë shpesh dhe ata janë në gjendje të përdorin një palestër dhe hapësirat e punës në vend.

Të gjithë u dënuan para një gjykate saudite, në një gjyq të dënuar gjerësisht si mashtrim, megjithëse vetëm njëri prej tyre, Salah al-Tubaigy u barros me krimin. Disa morën dënime me vdekje, të cilat më vonë u ndryshuan në burgim të përjetshëm. Raporti ngre dyshime të mëtejshme mbi pretendimet e Riadit për t’i mbajtur vrasësit tw dwnuar në përgjegjësi dhe vijnë pasi këshilltari më i besueshëm i Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, Saud al-Qahtani është rishfaqur në oborrin mbretëror pas tre vitesh i fshehur. Qahtani u lirua nga çdo përfshirje, pavarësisht një vlerësimi të inteligjencës perëndimore se ai kishte organizuar vrasjen me urdhër të Princit Mohammed.

Burimi konfirmoi se Tubaigy, shkencëtari mjeko-ligjor që copëtoi Khashoggi brenda konsullatës saudite në Stamboll , ishte një nga ata që u panë brenda objektit. Mustafa al-Madani, trupi i dyfishtë i dërguar nga skuadra e goditjes për të krijuar mashtrimin se Khashoggi u largua i gjallë nga konsullata, është parë gjithashtu, siç është parë edhe Mansour Abahussein, i cili akuzohet se drejtoi operacionin. Të dy dëshmitarët e kanë vizituar kompleksin në disa raste gjatë dy viteve të fundit. Ata thonë se burrat ishin të qetë dhe dukej se po kryenin detyra normale. Sipas burimit të inteligjencës, vizitorët, duke përfshirë furnizues ushqimesh, kopshtarë, teknikë dhe anëtarë të familjes, shkojnë shpesh në kompleks.

Khashoggi u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018, siç supozohet nga rreth 15 ekzekutorë sauditë që kanë copëtuar trupin e tij. Arabia Saudite ka dënuar pesë njerëz me vdekje vitin që shkoi por ka dyshime të gjera se vrasja është urdhëruar nga princi i kurorës dhe regjimi.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota arabia saudite jamal khashoggi vrasja e jamal khashoggit arabia saudite jamal khashoggi vrasja e jamal khashoggit

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni