LIVE UPDATES
Bota

Dita Botërore e Shëndetit, OBSH: Së bashku mund të arrijmë një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme

7 Prill 2021, 09:52 Nga DOSJA
Dita Botërore e Shëndetit, OBSH: Së bashku mund të

BOTË– 7 Prilli çdo vit shënon festimin e Ditës Botërore të Shëndetit. Që nga fillimi i tij në Asamblenë e Parë Shëndetësore në 1948 dhe që nga hyrja në fuqi në 1950, kremtimi ka për qëllim krijimin e vetëdijes për një temë specifike shëndetësore për të nxjerrë në pah një fushë me përparësi shqetësimi për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Gjatë 50 viteve të kaluara kjo ka nxjerrë në dritë çështje të rëndësishme shëndetësore të tilla si shëndeti mendor, kujdesi për nënat dhe fëmijët dhe ndryshimet klimatike. Kremtimi shënohet nga aktivitete që shtrihen përtej vetë ditës dhe shërben si një mundësi për të përqendruar vëmendjen në të gjithë botën në këto aspekte të rëndësishme të shëndetit global.

Në vitet e fundit, vendet në Paqësorin Perëndimor kanë përjetuar rritje të shpejtë ekonomike, migrim dhe urbanizim. Kjo krijoi mundësi për jetë më të mirë për shumë, por i la të tjerët pas. Pandemia COVID-19 ka zvogëluar përfitimet e fundit shëndetësore, ka shtyrë më shumë njerëz në varfëri dhe pasiguri ushqimore, dhe ka amplifikuar pabarazitë gjinore, sociale dhe shëndetësore.

‘Këtë Ditë Botërore të Shëndetit, OBSH-ja bën thirrje për veprim për të eleminuar pabarazitë shëndetësore, si pjesë e një fushate globale njëvjeçare për të sjellë njerëzit së bashku për të ndërtuar një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme. Fushata nxjerr në pah parimin kushtetues të OBSH-së se gëzimi i standardit më të lartë të arritshëm të shëndetit është një nga të drejtat themelore të çdo qenie njerëzore pa dallim race, feje, besimi politik, gjendje ekonomike ose shoqërore.

Bota është ende një botë e pabarabartë. Vendet ku jetojmë, punojmë dhe luajmë mund ta bëjnë më të vështirë për disa që të arrijnë potencialin e tyre të plotë shëndetësor, ndërsa të tjerët lulëzojnë. Pabarazitë në shëndet nuk janë vetëm të padrejta dhe të padrejta, por ato gjithashtu kërcënojnë përparimet e bëra deri më tani, dhe kanë potencialin për të zgjeruar dhe jo boshllëqet e ngushta të kapitalit.

Sidoqoftë, pabarazitë shëndetësore janë të parandalueshme me strategji që i kushtojnë vëmendje më të madhe përmirësimit të barazisë shëndetësore, veçanërisht për grupet më të prekshme dhe të margjinalizuara. COVID-19 ka goditur rëndë të gjitha vendet, por ndikimi i tij ka qenë më i ashpër në ato komunitete që ishin tashmë të prekshme, të cilët janë më të ekspozuar ndaj sëmundjes, më pak të ngjarë të kenë qasje në shërbime cilësore të kujdesit shëndetësor dhe më shumë të ngjarë të përjetojnë pasoja të pafavorshme si një rezultat i masave të zbatuara për të përmbajtur pandeminë.

‘Kjo është arsyeja pse ne po u bëjmë thirrje udhëheqësve të sigurojnë që komunitetet të jenë në ballë në proceset e vendimmarrjes ndërsa shkojmë përpara drejt një të ardhmeje të re, dhe që të gjithë të kenë kushte jetese dhe pune të favorshme për shëndet të mirë. Në të njëjtën kohë, ne i nxisim udhëheqësit të monitorojnë pabarazitë shëndetësore dhe të sigurojnë që të gjithë njerëzit të jenë në gjendje të kenë shërbime cilësore shëndetësore në varësi të nevojave dhe vlerave të tyre brenda komuniteteve të tyre.’- thueht në deklaratën e OBSH.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota dita boterore e shendetit obsh dita boterore e shendetit obsh

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh