LIVE UPDATES
Aktualitet

Donald Trump po bëhet edhe më i pasur

6 Prill 2022, 09:22 Nga DOSJA
Donald Trump po bëhet edhe më i pasur

Nga Chris Cillizza, redaktor i CNN

Më shumë se 14 muaj pas largimit nga detyra ish-presidenti Donald Trump ka parë që pasuria e tij neto të rritet në 3 miliardë dollarë, sipas shifrave të reja nga Forbes. Kur Trump kandidoi për president në vitin 2016, pasuria e tij neto ishte 4.5 miliardë dollarë. Ky numër ra në mënyrë të vazhdueshme gjatë kohës së tij në detyrë, deri në 2.1 miliardë dollarë në vitin 2020. Pasuria e tij u rrit pak, në 2.4 miliardë dollarë, në vitin 2021, viti i tij i parë jashtë detyrës.

Çfarë e arsyeton rritjen e pasurisë së Trump? Sipas Forbes, ishte lansimi i Truth Social, kompania e mediave sociale duke u hedhur si një alternativë konservatore ndaj Twitter. Ajo që është mbresëlënëse për këtë fakt është se, pothuajse në çdo masë të pavarur, Truth Social po lufton ndaj rrjeteve të tjera sociale. 

Trump e ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij dhe presidencës duke rritur pasurinë e tij. Në 30 qershor 2014 Trump pretendoi se kishte 8.7 miliardë dollarë pasuri.

“Unë jam vërtet i pasur. Unë kam një pasuri totale neto prej 8.73 miliardë dollarësh. Nuk po e them për t’u mburrur. Unë po e them për të treguar se ky është lloji i të menduarit që i duhet vendit tonë,”-tha Trump.

Një muaj pas atij vlerësimi fillestar, fushata e Trump nxorri një njoftim duke pretenduar se vlera e tij neto tashmë ishte rritur ndjeshëm.

“Vlerat e pasurive të paluajtshme në New York City, San Francisko, Miami dhe shumë vende të tjera ku ai zotëron prona janë rritur ndjeshëm gjatë kësaj periudhe kohore,”-thuhet në njoftim.

Pasuria aktuale neto e Trump në 2015 ishte 4.1 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Trump gjithashtu e kaloi presidencën e tij duke u ankuar për faktin se të qenit president po i kushtonte para.

“I thashë njërit prej miqve të mi, një miku shumë të pasur, i thashë: E di, do të vë bast që më kushtoi 2 ose 3 miliardë dollarë dhe vlen çdo qindarkë prej tyre,”- tha Trump për Fox News në 2018 .

“Nuk kam nevojë për para dhe ia vlen çdo qindarkë sepse po bëj shumë për vendin”.

Përcaktimi i saktë i pasurisë së Trump-it është jashtëzakonisht i vështirë, kryesisht për faktin se ai refuzoi të lëshonte ndonjë nga deklaratat e tij tatimore, qoftë gjatë garës për president ose gjatë katër viteve të tij në detyrë. Trump këmbënguli se deklaratat tatimore bënë një punë të dobët në katalogimin e pasurisë së një personi, gjë që nuk është e vërtetë.

Fitimet e fundit financiare të Trump vijnë në një kohë të rastësishme për të. New York Times raportoi në vitin 2020 se Trump ishte personalisht përgjegjës për 421 milionë dollarë kredi. Muajin e kaluar, Trump rifinancoi hipotekën e tij në Trump Tower me një hua prej 100 milionë dollarësh. Sipas Forbes, Trump tani është personi i 1012-të më i pasur në botë.

Marrë nga CNN

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike chris cillizza donald trump pasuria e donald trump chris cillizza donald trump pasuria e donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra