LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Duke kërkuar për të ardhmen e Evropës në një cep të anashkaluar të kontinentit

21 Prill 2022, 11:09 Nga DOSJA
Duke kërkuar për të ardhmen e Evropës në një cep

Nga New York Times

Libri “Adriatiku” i Robert D. Kaplan i çon lexuesit në një turne politik, intelektual dhe personal nga Italia në Shqipëri.

Dikush mund të mësojë shumë nga ky libër, megjithëse vetëm pak për Adriatikun. Siç thotë Robert D. Kaplan, autori i disa librave mbi çështjet ndërkombëtare, “Adriatiku” nuk është “strategji ushtarake, shkenca politike, histori origjinale arkivore, gazetari konvencionale afatgjatë, shkrime tradicionale udhëtimesh, kujtime apo kritikë letrare. Në fund të fundit, çfarë lidhje ka poezia e Ezra Pound me pozicionin aktual të Perëndimit dhe Rusisë në Mal të Zi?”. Një pyetje e mirë, edhe pse një e mbetur pa përgjigje. Në vend të kësaj, Kaplan i ofron lexuesit një koleksion të larmishëm vëzhgimesh, përsiatjesh, rrëfimesh dhe inkriminimesh të herëpashershme të grumbulluara rreth një udhëtimi nëpër qytete në ose pranë detit me të njëjtin emër.

Udhëtimi fillon në Rimini, ku një shesh dhe një kishë i ofrojnë Kaplanit një mundësi për të medituar mbi Sigismondo Pandolfo Malatesta, Pound, T.S. Eliot, Henri Pirenne dhe të tjerë. Më pas kalon në Ravena dhe Venecia. Kapitujt italianë kanë një ndjenjë krejtësisht të ndryshme nga ato që pasojnë në Sllovaki, Kroaci, Mal të Zi, Shqipëri dhe Greqi. Kaplan e portretizon veten si një udhëtar i moshuar, duke lëvizur midis vendeve turistike italiane me një ngarkesë librash të veshur mirë.

Vërtet, unë udhëtoj për të lexuar. Nuk mund ta bëj njërën pa tjetrën. Pesha e rrobave në pajisjet e mia është shtrënguese, pesha e librave çliruese.”-shkruan ai.

Moti, peizazhet, shëtitjet me tren, të gjitha janë një ftesë për Kaplanin për të analizuar bibliografinë e tij të gjerë të poezisë, letërsisë dhe historisë. Këto ekspozita zbulojnë një urtësi dhe pasiguri të prodhuar nga një jetë e të mësuarit praktik dhe libri. Është për t’u çuditur të ndjekësh trenin e mendimit gjithnjë në lëvizje të Kaplanit ndërsa lëviz nga, të themi, Boccaccio te Claudio Magris te James Joyce te “The Arabian Nights” në një sfond plepash, monumentesh dhe kafenesh. Ai gjithashtu thekson të vizitojë varret italiane – filozofin bizantin Gemistos Plethon në Rimini, Theodoric dhe Dante në Ravena, Pound dhe Joseph Brodsky në Venecia dhe vendin e një kampi nazist të vdekjes në Trieste.

Pikërisht në Trieste libri ndryshon drejtim. “Vendos në heshtje se nuk mjafton të jesh një turist i lexuar dhe inteligjent; Duhet të flas me njerëzit.” Në praktikë, kjo do të thotë që Kaplan interviston një sërë gazetarësh, politikanësh, autorësh, akademikësh dhe të tjerëve në të gjithë Ballkanin Adriatik. “Unë jam duke u bërë më pak një udhëtar dhe më shumë një gazetar ndërsa shkoj në jug.” Anët letrare nuk janë dëbuar në tokat e ish-Jugosllavisë, por ato i hapin rrugë zërave të kësaj zone të kontestuar, ende të përhumbur nga fantazmat e Titos, Habsburgëve dhe Sovjetikëve.The Grand Canal in VeniceCredit

Duke folur për fantazmat, gjysma e dytë e kësaj vepre ngjall frymën e veprës së famshme të Kaplanit “Fantazmat e Ballkanit: Një Udhëtim Përmes Historisë” (1993), i cili mbulonte një pjesë të madhe të së njëjtës gjeografi. “Balkan Ghosts” mori një vlerësim të madh në mbarë botën, por u prit më pak ngrohtësisht nga historianët profesionistë. Midis këtyre të fundit, Kaplan veçon Noel Malcolm-in, i cili “shkruan një përmbledhje të ashpër shkatërruese” sepse “Fantazmat e Ballkanit” “nuk iu afruan shumë afër përmbushjes së standardeve të objektivitetit dhe kërkimit të Malcolm”. Por “zemërimi im fillestar mbi rishikimin i la vendin me kalimin e kohës një vendosmërie të qëllimshme për të mësuar nga kritika të tilla”.

Diku tjetër, ai shkruan: “Unë në heshtje kam vendosur që tani e tutje të eksploroj edhe veprat më të mira të akademisë, si në histori ashtu edhe në shkencat politike.” Në përputhje me fjalën e tij, Kaplan punëson Malc.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kulture kulture robert d. kaplan robert d. kaplan

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM