LIVE UPDATES
Bota

E rëndë/ India kalon 20 milion të infektuar teksa thirrjet për Lockdown total po shtohen në vend

4 Maj 2021, 10:34 Nga DOSJA
E rëndë/ India kalon 20 milion të infektuar teksa thirrjet

INDI– India ka kaluar një moment historik të zymtë prej 20 milion rastesh Covid-19 mes thirrjeve në rritje që vendi të shkojë në një bllokim kombëtar.

Të martën, India raportoi 357,229 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me 3,449 pasi një vale vdekjeprurëse të virusit nuk tregoi shenja të ripërtëritjes. Shumë ekspertë shëndetësorë besojnë se numri i vërtetë i të vdekurve në Indi është pesë deri në 10 herë më i lartë se të dhënat zyrtare.

Sipas Guardian, vendi vazhdoi të ndeshej me mungesat e oksigjenit dhe mungesën e shtretërve spitalorë dhe lehtësirave të ICU për pacientët me koronavirus, si dhe krematoriumeve të mbingarkuara me trupa, lideri i opozitës indiane Rahul Gandhi bëri thirrje për një bllokim mbarëkombëtar.

“Mënyra e vetme për të ndaluar përhapjen e kurorës tani është një bllokim i plotë”,- tha Gandhi në Twitter. Ai tha se “mosveprimi i qeverisë po vret shumë njerëz të pafajshëm”.

Ai u bëri jehonë thirrjeve nga Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, i cili rekomandoi një bllokim mbarëkombëtar dhe një amplifikim të vaksinimit të vendit për të vënë nën kontroll infeksionet. “Situata në Indi është jashtëzakonisht serioze”, tha Fauci.

Shumë nga shtetet dhe qytetet më të goditura në Indi janë nën bllokime rajonale, përfshirë Delhi dhe Mumbai, por kryeministri, Narendra Modi, ka rezistuar në vendosjen e një bllokimi në të gjithë vendin për shkak të dëmit të madh ekonomik që do të merrte.

Bllokimi i parë në mbarë vendin i Indisë, i vendosur në Mars 2020, shkaktoi një krizë katastrofike humanitare midis punëtorëve me pagë ditore dhe shtyu rreth 75 milion njerëz në varfëri.

Sidoqoftë, vërshimi i pamëshirshëm i rasteve Covid-19 po gjunjëzon sistemin shëndetësor të Indisë. Të hënën, rreth 23 pacientë vdiqën në një spital në shtetin e Karnataka kur furnizimet me oksigjen mbaruan.

(D.A/DOSJA.AL)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota anthony fauci narendra modi rahul gandhi anthony fauci narendra modi rahul gandhi

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë