LIVE UPDATES
Aktualitet

Efektet e karantinës/ Gruaja s’i dha lekë për kafe e raki, burri në Farkë nuk duron dot më, nxjerr thikën e kërcënon

13 Prill 2020, 16:34 Nga DOSJA
Efektet e karantinës/ Gruaja s’i dha lekë për kafe e raki,

TIRANË- Disa e pinë kafen fshehtas, duke e marrë në gota plastike dhe duke vrapuar. Të tjerë janë bindur me masat e forta anti-Covid ndaj dhe mjaftohen me kafe e raki në shtëpi. Por në karantinë mund të bëhet sherr me familjen për të dalë nga shtëpia, për t’i patur lekët gati që sa të zbardhë dita që me to të blihet raki e kafe. Kjo është historia e një burri që u arrestua në darkë sepse mezi po priste mëngjesin për t’u drejtuar drejt lokalit. Me këtë plan ndër mend, ai nuk ka hezituar të dhunojë gruan me të cilën ka dy fëmijë të vegjël dhe vjehrrën, pasi asnjëra nuk i dha para.

M.Gj. është nga fshati Zaranikë, pohon për Gazetën “Si” një burim policor në Farkë, që ka treguar se si 43-vjecari u prangos nga policia pas dhunës së ushtruar ndaj bashkëshortes, e cila kishte refuzuar t’i jepte para për kafe dhe raki. Burri i dhunshëm rezulton të ketë qenë edhe më parë i dënuar për të njëjtën akuzë dhe ka bërë një vit burg.

Policia nënvizon për Gazetën “Si” se kallëzimi u dorëzua në policinë e Farkës nga shtetasja B.I., bashkëjetuese me 43-vjeçarin.

B.I. rrëfen: “Me M. bashkëjetoj dhe kam dhe fëmijë të vegjël, por ai më ka rrahur edhe herë tjetër. Është dënuar me një vit burg më herët për dhunën e ushtruar ndaj meje në prani të sime meje”.

Gruaja shton para policisë se u gjend nën sulmet e partnerit rreth orës 20.00 të mbrëmjes. “Ishim të gjithë në banesë, dy fëmijët dhe nëna ime dhe M. Ai kërkoi para për të pirë kafe dhe raki ditën tjetër në mëngjes. I thashë që nuk kam lekë se jemi pa punë dhe se kafe e raki ka në shtëpi. Më pas M. i kërkoi lekë nënës. Për ta qetësuar i thashë që lekët që kishim do blija vitamina për nënën dhe se kur ajo të merrte pensionin do i jepnim lekë”, thotë B.

Siç përmendet më tej nga burimi i Gazetës “Si”, familjarët dëshmojnë në polici se në këtë çast dhunuesi ka dalë nga kontrolli. “Nuk jam lodra juaj, këtu bëhet çfarë them unë, se unë jam burri”, ka bërtitur ai duke sharë më tej e ofenduar dy gratë. Në këtë çast, 43-vjeçari ka qëlluar me shkelma, ka marrë thikën dhe ia ka vendosur në fyt partneres. Policia shpjegon për Gazetën “Si” se M.Gj. ka goditur menjëherë me shkelma e grushte në fytyrë edhe vjehrrën. Gruaja shton se nuk ka bërë celebrim dhe lidhje martese me të akuzuarin, pavarësisht se ka dy fëmijë me të. Menjëherë pas denoncimit, policia ka asistuar me psikologë edhe në pyetjen e vajzave të vogla dhe dy grave të dëmtuara, nënë e bijë me njëra-tjetrën. Vetë dhunuesi pasi ka parë se përfundoi sërish në burg ka deklaruar vetëm kaq: “Do flas në një moment tjetër”. Një qëndrim i tillë është kuptuar nga efektivët si pendesë, për sa kohë ai – në vend të kafes e rakisë – në komisariat ka kërkuar diçka tjetër më të rëndësishëme: një avokat mbrojtës.

(Marrë nga Gazeta Si)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet burri rreh gruan dhuna ne familje burri rreh gruan dhuna ne familje

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!