LIVE UPDATES
Ekonomi

Fermerët përllogarisin se kosto për 1 ha grurë është 7 herë më shumë se subvencioni i qeverisë

Sipas përllogaritjeve të fermerëve të Samaticës ne Berat kosto e një hektari grurë arrin 230,000 mijë lekë ose 7 herë më të larta se, subvencioni qe do të akordojë qeveria. Fermerët pohojnë se, prodhimi i grurit do të nxitej më shumë nëse subvencioni do të ishte së paku 50 mijë lekë për hektarë.

4 Gusht 2022, 08:09 Nga A.B
Fermerët përllogarisin se kosto për 1 ha grurë
Fermer

Fermerët pohojnë se kostot e mbjelljes se një hektari me grurë janë shumë më të larta se, subvencioni i qeverisë 30 mijë lekë, por gjithsesi çdo ndihmë financiare do të ndihmonte në shtimin e sipërfaqes së mbjellë.

Sipas përllogaritjeve të fermerëve të Samaticës ne Berat kosto e një hektari grurë arrin 230,000 mijë lekë ose 7 herë më të larta se, subvencioni qe do të akordojë qeveria. Fermerët pohojnë se, prodhimi i grurit do të nxitej më shumë nëse subvencioni do të ishte së paku 50 mijë lekë për hektarë.

Sipas fermerëve kostot për 1 dynym grurë shpërndahen në 1500 lekë për plugimin, 1500 lekë për frezën, 700 lekë për mbjelljen, Dapi-i 4,500 lekë, ureja 6000 lekë, fara 3000 lekë, korrje 1500 lekë, qira 3,000 lekë, transporti 2,000 lekë. Kostot totale për një dynim arrijnë në 23,700 ndërsa për një hektar arrijnë në 237 mijë lekë.

Fermerët pohojnë se, masa e qeverisë për të subvencionuar është e vonuar, pasi ky konsiderohet si sezoni më i vështirë edhe në tregjet globale për shkak luftës në Ukrainë. Gruri mbillet në mbarim të vjeshtës dhe masa e qeverisë në rastin më të mirë i shërben vitit të ardhshëm.

Nëse subvencioni i qeverisë për grurin shpërndahet në mënyrë efikase sërish ajo është më e ulët se, mbështetja që japin vendet e Rajonit. Për shembull në Kosovë një hektarë grurë subvencionet me 450 euro, gati dyfishi i Shqipërisë.

Statistikat zyrtare që tregojnë se prodhimi i drithërave në vitin 2021 arriti në 134 mijë tonë nga të cilat rreth 58 mije tonë ishin grurë dhe të tjerat misër, tërshërë dhe thekër. Të dhënat e vitit 2021 ju afruan disi realitetit, pasi INSTAT referoi se në vitin 2020 ishin prodhuar rreth 684 mijë tonë drithëra.

Kultivimi i drithërave në vend shënoi ulje gjatë periudhës së tranzicionit, për shkak të kostove të larta të prodhimit që krijoi copëzimi i tokës dhe mekanizimi i ulët. Pas viteve 1990 mielli i importuar vinte me kosto me të ulët, duke bërë që shumë fusha të mbetura djerrë të mos mbilleshin më, ndërsa zonat me prodhuese në vend nisën të kultivonin perime në sera për shkak të fitimeve më të larta që kishin për fermerët.

Analizat e Ministrisë së Bujqësie tregojnë se, gruri është një kultivar që kërkon pak shpenzime dhe nuk varet shumë nga kushtet e motit.

Agronomët pohojnë se, çdo kulturë bujqësore mund të ketë leverdi nëse ka çmim të mirë në treg dhe kërkesë. Lufta ndërmjet dy prodhuesve më të mëdhenj të grurit Rusisë dhe Ukrainës, ka rritur më shumë se dyfishi çmimin e grurit për tonë në tregun ndërkombëtar. Një tonë grurë aktualisht shitet në rreth 781 dollarë në bursa nga 591 dollarë që ishte në marsin e vitit 2020.

Rritja e çmimeve të grurit nisi që gjatë vitit 2020, ku çmimi gjatë pandemisë kaloi në mbi 600 dollarë për tonë nga rreth 450 USD për tonë që ishte në vitin 2019. Kjo rritje ka nxitur mbjellje më të mëdha me grurë në vjeshtën e vitit 2021 në rajonet e Korçës dhe Fierit, por nuk pritet një rendimet i lartë për shkak se çmimet e plehrave kimike janë rritur shumëfish.

Historikisht, prodhimi i grurit në Shqipëri arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 637 mijë tonë në 1988.

Shqipëria është renditur në vendin e 71-të në grupin e 120 vendeve të FAO për sa i përket normës së interesit për prodhimin e grurit.

Në Shqipëri gruri mbillet gjatë vjeshtës dhe korret gjatë muajit korrik. Por nëse çmimet e larta vijojnë të jenë prezentë, atëherë interesi do të nxisë fermerët të shtojnë sipërfaqet e mbjella me drithëra sidomos grurë gjatë vjeshtës së këtij viti./MONITOR

fermer

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive