LIVE UPDATES
Ekonomi

ISHTI gjoba 31 subjekteve në janar-korrik, 10.2 milionë lekë

Referuar tabelës përmbledhëse të ISHTI rezulton se masat janë marrë ndaj subjekteve që kanë aktivitete të ndryshme nga pika karburanti, tek depozita gazi, kompani që kanë marrëveshje koncesioni me shtetin shqiptar për kërkim zbulim nafte.

18 Gusht 2022, 07:38 Nga A.B

ISHTI gjoba 31 subjekteve në janar-korrik, 10.2 milionë lekë

Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial ka konstatuar disa dhjetëra shkelje nga subjekte të ndryshme në treg gjatë këtij viti duke vendosur kështu të paktën 31 masa administrative. Subjektet të cilat janë gjendur me mangësi të ndryshme gjatë inspektimeve janë ndëshkuar dhe vlera totale e masave të marra nga janari në korrik është 10.2 milionë lekë. Janari dhe maji janë muajt kur ka pasur edhe më shumë gjoba ndaj subjekteve ndërkohë shkurti është i vetmi që rezulton me vetëm një masë ndaj një subjekti.

Referuar tabelës përmbledhëse të ISHTI rezulton se masat janë marrë ndaj subjekteve që kanë aktivitete të ndryshme nga pika karburanti, tek depozita gazi, kompani që kanë marrëveshje koncesioni me shtetin shqiptar për kërkim zbulim nafte.

Kështu në disa raste nga ana e inspektorëve janë konstatuar mungesë të masave të sigurisë në punë për pajisjet që disponohen, në të tjera nuk është i plotë dokumentacioni tekniko-ligjor që duhet të ketë subjekti për të ushtruar aktivitetin apo kur instalimi i pajisjeve nuk është bërë konform rregullave ligjore. Në të tjera nuk ka pasur reflektim nga ana e subjekteve për paralajmërime të dhëna më herët ashtu sikurse ka pasur edhe raste që subjektet kanë kundërshtuar kontrollet e ushtruara.

Subjektet janë gjendur gjithashtu pa projekte teknike për instalimet e bëra si dhe kanë shfaqur mungesë të vlerësimit të konformitetit. Në listë nuk mungojnë as subjekte që kanë pasur të punësuar staf që nuk ka certifikimin e nevojshëm për të ushtruar detyrën që i është ngarkuar.

Inspektorati përmes disa prej drejtorive të veta ushtron shërbime ndaj subjekteve duke nisur nga Drejtoria e Inspektimit të Naftës dhe Gazit dhe Nënprodukteve të tyre(DINGN) që ushtron veprimtarinë në kontrollin në fushën e përpunimit, transportit dhe tregtimit të naftës dhe gazit dhe nënprodukteve të tyre, për zbatimin e kushteve të parashikuara në lejet apo autorizimet përkatëse që u janë dhënë personave juridik.

Po kështu Drejtoria e Inspektimit të Pajisjeve nën Presion (DIPNP) ushtron aktivitetin inspektues ne subjektet qe kane ne përdorim te gjitha llojet e pajisjeve te cilat konsiderohen pajisje nen presion.

ISHTI ka pjesë përbërëse edhe Drejtorinë e Inspektimit të Pajisjeve dhe Instalimeve Elektrike dhe Makinerive Ngritëse(DIPIEMN) e Inspektoratit Shtetëror Teknik dhe Industrial ka në fokus të aktivitetit të saj, garantimin e sigurisë së njerëzve dhe vlerave materiale nga rreziku elektrik./MONITOR

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE