LIVE UPDATES
Ekonomi

Projektligji/ Pagat e përmbaruesve shtetërore do arrijnë sa 60% e pagës bruto të gjyqtarit

Ministria e Drejtësisë ka publikuar në konsultimet publike projektligjin “Për organizimin dhe funksionimin e shërbimit përmbarimor gjyqësor shtetëror”. Ndryshimet e propozuara prekin më shumë se 70% të ligjit ekzistues, duke përfshirë edhe pagat e përmbaruesve shtetërore.

21 Qershor 2022, 07:34 Nga A.B

Projektligji/ Pagat e përmbaruesve shtetërore do arrijnë sa 60% e

Paga e përmbaruesit gjyqësor shtetëror do të jetë e barabartë me 60% të pagës bruto fillestare të gjyqtarit që ushtron funksionet në gjykatat e shkallës së parë.

Ministria e Drejtësisë ka publikuar në konsultimet publike projektligjin “Për organizimin dhe funksionimin e shërbimit përmbarimor gjyqësor shtetëror”. Ndryshimet e propozuara prekin më shumë se 70% të ligjit ekzistues, duke përfshirë edhe pagat e përmbaruesve shtetërore.

Në draftin e ri gjithashtu përcaktohet se pas 3 vjetësh në shërbimin përmbarimor gjyqësor shtetëror, për çdo vit vjetërsi, deri në 25 vjet shërbim, kjo pagë shtohet me 2% në vit, sipas legjislacionit në fuqi për statusin e gjyqtarëve. Kryetarët e zyrave përmbarimore përfitojnë shtesë page 10 % të pagës së përmbaruesit gjyqësor shtetëror.  Në relacion theksohet se propozimi i një ligji të ri synon rritjen e cilësisë së ekzekutimit nga shërbimi përmbarimor gjyqësor shtetëror; rritja e performancës profesionale të përmbaruesit gjyqësor shtetëror dhe garantimin e një kuadri të drejtash dhe llogaridhënie që synon një shërbim përmbarimor gjyqësor shtetëror të përgjegjshëm, profesional, të besueshëm dhe të orientuar drejt shërbimit ndaj qytetarit.

Sipas përcaktimeve në projektligj mbi ndryshimin e pagës së përmbaruesit gjyqësor shtetëror, shpenzimet e personelit (paga dhe sigurime shoqërore) rriten në masën rreth 85 milionë lekë, krahasuar me fondet e planifikuara të vitit 2022. Efektet financiare të përllogaritura nga ndryshimi i ligjit nr. 8730, datë 18.01.2001, “Për organizimin dhe funksionimin e shërbimit përmbarimor gjyqësor”, i ndryshuar, nuk janë parashikuar në PBA.

Në këto kushte, Drejtoria e Përgjithshme e Përmbarimit do të realizojë kërkesën për fonde shtesë në fazën e dytë të PBA-së 2023-2025, duke kryer ndërhyrjet respektive. Në rast se nisma ligjore hyn në fuqi në fillim të vitit 2023, fondet do të miratohen me ligjin e buxhetit për vitin 2023. Për vitin 2023 dhe 2024, fondet financiare për shpenzimet e personelit janë përllogaritur 174,2 milionë lekë në vit.

Përmbaruesit gjyqësorë shtetërorë, me propozim të Drejtorit të Përgjithshëm të Përmbarimit dhe me miratim nga Ministri i Drejtësisë, në varësi të rezultateve të punës, mund të përfitojnë shpërblime për merita profesionale. Shpërblimet përballohen nga të ardhurat që realizohen sipas nenit 14 të këtij ligji. Kriteret për shpërblim për merita profesionale për përmbaruesit gjyqësorë shtetërorë përcaktohen me udhëzim të ministrit.

Edhe masa e tarifës fikse të veprimit përmbarimor, llojet e veprimeve përmbarimore të tarifuara dhe rastet e përjashtimit nga parapagimi i tarifës për kategori të caktuara përcaktohen me udhëzim të përbashkët të ministrit të Drejtësisë dhe ministrit përgjegjës për Financat./MONITOR

pagat e permbaruesve paga

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra