LIVE UPDATES
Aktualitet

Elon Musk dhe 8 pyetjet që ‘lindën’ pasi manjati bleu Twitter

2 Maj 2022, 07:57 Nga DOSJA
Elon Musk dhe 8 pyetjet që ‘lindën’ pasi manjati bleu

SHBA- Me një ofertë nga “askush nuk mund të refuzojë”, siç do të thoshte “Kumbari” i Francis Ford Coppola, njeriu më i pasur në botë bleu aksionet e Twitter-it. Lëvizja e fundit i ka lënë rreth 300 milionë përdoruesit e mediumit të turbullt për atë që do të pasojë, pasi Elon Musk flet në mënyrë abstrakte për “lirinë e fjalës” dhe “potencialin e jashtëzakonshëm” që ka ai si rrjet social. Më në fund kanë marrë përgjigje disa pyetje.

1. Pse Elon Musk bleu Tëitter?

E vetmja përgjigje e sinqertë për këtë pyetje parësore është se askush përveç tij nuk është në gjendje të dijë se çfarë synon realisht dhe thellësisht blerja e Twitter. Dikush mund të thotë se çdo parashikim për të ardhmen e mediumit varet nga mënyra se si Musk e identifikon veten – ose, me fjalë të tjera, çfarë mund të mendojë dikush për të. Teoricienët e konspiracionit shohin automatikisht në fytyrën e Musk një “Big Brother” aspirues në mishërimin postmodern të fiksionit Orwellian, dikë që punon për të manipuluar njerëzimin përmes mediave sociale, etj.

Të tjerët, në formën dhe veprimin e Musk, e shohin si vizionarin e fundit, një njeri jashtëzakonisht karizmatik, i cili, pasi ka grumbulluar pasuri të pallogaritura përmes një sërë sipërmarrjesh të arta biznesi, është në gjendje t’i japë vetes të drejtën për të investuar një pjesë të respektueshme (afërsisht 10%) nga pasuria e tij personale për të çliruar Twitter nga censura.

Nga ky këndvështrim, Musk vazhdon me instinktin e një ideologu të pastër dhe, natyrisht, për të mirën e njerëzimit. Nga ato që Twitter raportoi lidhur me rezultatet financiare për tremujorin e parë të vitit 2022, vihet re një normë rritjeje prej 16% në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar – edhe pse më e ulët se objektivat e vendosura nga bordi.

Por nëse dikush i beson Musk-ut, numrat nuk kanë rëndësi, pasi ai nuk donte të blinte Twitter për të rritur pasurinë e tij. Ja çfarë thotë Elon Musk për arritjen e tij të fundit: Liria e fjalës është themeli i çdo demokracie dhe Twitter është sheshi qendror dixhital, “ku zhvillohet dialogu për çështje kritike për njerëzimin. Twitter ka potencial të tmerrshëm dhe mezi pres të punoj me kompaninë së cilës i përket, në mënyrë që të shpalos potencialin e saj të tmerrshëm”.

2. Çfarë do të ndryshojë për përdoruesit?

Peizazhi për momentin është i turbullt, pasi Musk nuk ka paraqitur një plan gjithëpërfshirës për ndryshimet që do të donte të impononte në Twitter. Ai ka folur herë pas here për nevojën për t’u çliruar nga reklamat – edhe pse 90% e të ardhurave vijnë nga lajmërimet me pagesë. Sërish pa shumë sqarime specifike, Musk ka folur edhe për dhënien e të drejtës së aksesit në këmbim të një abonimi, futjen e një butoni “edit”, i cili do të lejojë modifikimin e mesazheve tashmë të postuara, etj. Në këtë fazë, ai preferon të përqendrohet në pastrimin e Twitter-it nga robotët me qëllim të keq, publikimin e infrastrukturës algoritmike dhe identifikimin e qenieve njerëzore reale.

3. A është e sigurt që ai do të ketë sukses?

Njoftimi i blerjes së Twitter shkaktoi një humbje prej 125 miliardë dollarësh për Tesla-n në vetëm një ditë. Ky ishte reagimi i parë i Bursës, nga frika se Elon Musk po rrezikon ekuilibrin e një prej bizneseve të tij për hir të një sipërmarrjeje të guximshme në rrjetet sociale. Por ky është një fenomen që e tremb pak Musk-un. Sepse, pa dyshim, shanset janë në favor të tij. Pavarësisht nëse qëllimi i tij përfundimtar nuk është aspak i qartë për momentin, në fund ai gjithmonë arrin të realizojë ëndrrat e tij. Si rregull, në fazën e parë duket se dështon dhe zvarritet – ashtu siç bëri në fillimin e PayPal, Tesla me probleme serioze në besueshmëri dhe vonesa të mëdha në dorëzimin e makinave.

Në secilin nga prototipet e tij, ndonjëherë novator, Musk ka dëshmuar se dështimet janë vetëm një pjesë e lojës – një fazë e nevojshme, ndoshta. Aq më tepër kur “Starlink” lavdërohet në Ukrainë; ushtria që shpreh mirënjohje ndaj Musk për internetin satelitor, pasi sipas tyre ka ndryshuar rrjedhën e luftës. Pra, nëse Musk mund të ndikojë në rezultatin e një lufte, arritja e qëllimeve të tij në Twitter mund të jetë pjesërisht e paracaktuar. Dhe, në mënyrë ideale, për të mirën e përbashkët.

4. A do të bëhet një “kalë Troje” i ndikimit kinez?

Jeff Bezos ishte i pari që hapi debatin mbi interesat e mundshme të hapura të lidhura me blerjen e Twitter nga planet ekspansioniste të regjimit kinez. Themeluesi i Amazon dhe njeriu i dytë më i pasur në botë (pas Musk), thuajse menjëherë pas shpalljes së njoftimit, shprehu – dhe në fakt me një stil të mprehtë sarkastik – teorinë për sfondin kinez në këtë rast.

“A e shkeli lehtë qeveria kineze ‘sheshin tonë qendror’?,”- ishte komenti i Bezos. Me sa duket, reagimi i Jeff Bezos është pjesë e kontekstit të përgjithshëm të konkurrencës së ashpër në të cilën janë përfshirë të dy në vitet e fundit. Megjithatë, përveç çdo dimensioni personal të polemikave dhe reagimit të tij të nxehtë, aludimi i Bezos mund të jetë më shumë se një përpjekje për të “prishur festën e Musk”.

Në kuptimin që janë zhvilluar vërtet marrëdhënie të veçanta midis kompanive të kësaj të fundit – kryesisht Tesla – me qeverinë kineze. Kina është furnizuesi kryesor i baterive të Tesla-s, ndërsa në të njëjtën kohë është tregu më dinamik në zhvillim për automjetet elektrike në botë, por duhet shtuar se për regjimi komunist që nga viti 2009 i ka ndaluar qytetarët kinezë të përdorin Twitter.

Në vend të kësaj, ekziston aplikacioni lokal i Weibo-s.

5. A do të kthehet Trump?

Heqja e ndalimit të pacaktuar të Donald Trump nga Twitter është aspekti kryesor politik i gjithë çështjes. Musk konsiderohet si mik i ish-presidentit, ndonëse përfshirja në politikë nuk është në interesin e tij, ndërkohë që propozon neutralitetin si kusht për suksesin e Twitter.

Trump u përjashtua nga rrjeti social dhe që atëherë ai ka krijuar platformën e tij, të cilën e pagëzoi “Truth Social”, dhe supozohet se, edhe nëse i hiqej “block-u”, ai sërish nuk do të kthehej në Twitter. Ndërsa Musk po luan me nervat e atyre që e urrejnë Trump-in, por nga pikëpamja e biznesit, kthimi i Trump me rreth 80 milionë ndjekës do të rriste interesin për Twitter. Gjithashtu do të përcillte qartë dhe me zë të lartë sloganin qendror të Elon Musk për lirinë fjalë për fjalë të pakufizuar të fjalës në platformë. Në SHBA, rikthimi i Trump në Twitter konsiderohet çështje kohe dhe tani po publikohen analiza mbi analizat se si media do të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme.

6. A mund të anulohet blerja?

Në thelb po, por jo ende. Nëpërmjet një firme misterioze, të vogël dhe famëkeqe konsulence biznesi në Austin, Teksas të quajtur “Excession”, Musk bëri blerjen më të madhe të një kompanie ndonjëherë nga një person i vetëm. Ajo mblodhi rreth 44 miliardë dollarë, të mjaftueshme për të blerë çdo llogari në Twitter për 54.2 dollarë secila. Praktikisht është vendosur një afat deri në 24 tetor 2022 për kalimin e plotë në pronësi, deri atëherë nëse del një ofertë më e mirë dhe Musk nuk ka mundësi ta tejkalojë atë, atëherë Twitter do t’i kalojë pronarit të tretë. Dhe nëse marrëveshja aktuale dështon për fajin e secilës palë, atëherë kushdo që do të gjendet përgjegjës për dështimin e shitjes do t’i kërkohet të paguajë 1 miliard dollarë palës tjetër.

7. Pikëpamjet mbi “lirinë e fjalës”

Ai e përshkruan veten si një “ndjekës fanatik të lirisë absolute të fjalës” dhe vendosja e një regjimi të mungesës universale të kufizimeve mbi atë që qarkullon në media ishte arsyeja kryesore. Musk beson se dënimi i dëbimit nuk duhet të vendoset ndaj përdoruesve të platformës për mesazhet e tyre. Në vend të kësaj, dënimi ideal do të ishte një ngrirje e përkohshme. Sipas statistikave të Twitter, vetëm për gjysmën e parë të vitit 2021, mekanizmi i kontrollit të brendshëm hoqi 5.2 milionë postime me përshkrimet e dhunës fizike, ngacmimeve, gjuhës së urrejtjes, nxitjes për vetëlëndim apo edhe vetëvrasje.

8. A do të zbresë nga Wall Street?

Jo menjëherë, megjithëse tërheqja nga bursa e Nju Jorkut është vendosur si kusht nga Elon Musk për ristrukturimin thelbësor të Twitter-it. Në fund të fundit, ka një precedent të keq në marrëdhëniet e Musk pasi në vitin 2018, ai u akuzua për mashtrim nga aksionerët e tjerë të Tesla-s. Elon Musk u detyrua të paguante një gjobë të rëndë dhe të jepte dorëheqjen nga posti i kryetarit të kompanisë së tij, e njohur ndryshe si ‘CEO’. Natyrisht, Musk do të ishte “budalla” nëse do të ishte i gatshëm të përballej përsëri me Komisionin e pamëshirshëm të Letrave me Vlerë të Wall Street, që kësaj here do e detyronin të paguante rreth 40 milionë dollarë gjobë.

Marrë nga Protothema

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

kryesore kryesore elon musk elon musk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra