LIVE UPDATES
Bota

Elon Musk lë pas rivalët, i afrohet pasurisë prej 300 miliardë dollarësh

27 Tetor 2021, 08:15 Nga DOSJA
Elon Musk lë pas rivalët, i afrohet pasurisë prej 300

SHBA– Elon Musk po i afrohet me shpejtësi një pasurie neto prej 300 miliardë dollarësh, ndërsa kapitali i tregut të Tesla-s shkon në mbi 1 trilion dollarë. Kjo është e mjaftueshme për të kaluar një nga rivalët e tij më të mëdhenj, ExxonMobil.

Prej të hënës, pasuria neto e Musk ishte 289 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, i cili tejkalon vlerën e tregut prej 272 miliardë dollarësh të ExxonMobil (XOM), kompania e lidhur me industrinë e karburanteve fosile që ai kërkon të shkatërrojë. Musk gjithashtu vlen më shumë se mega-miliarderët Bill Gates dhe Mark Zuckerberg së bashku.

Suksesi i CEO-s së Tesla-s mund t’i atribuohet dy gjërave, pasi aksionet e Tesla-s u rritën më shumë se 12% të hënën: Hertz (HTZ) njoftoi një porosi rekord prej 100,000 Tesla-sh për flotën e saj dhe analisti me ndikim i ‘Morgan Stanley’, Adam Jonas, së fundmi ngriti çmimin e tij për Teslan në 1200 dollarë për aksion. Ky fitim i madh njëditor e ngriti Tesla-n (TSLA) pak më shumë se 1 trilion dollarë.

Musk është një avokat kryesor i ndërrimit të shoferëve në mbarë botën nga automjetet me gaz dhe naftë në elektrike, duke rrezikuar potencialisht të ardhmen afatgjatë të Exxon. Kompania më e madhe e naftës në Amerikë është kritikuar ashpër për strategjinë e saj të klimës. Për Tesla-n, në të kundërt, entuziazmi i Wall Street-it për të ardhmen e automjeteve elektrike e ka shtyrë vlerën e tregut të kompanisë në më shumë se 11 prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve globale së bashku. Tesla vlen tre herë më shumë se Toyota (TM), prodhuesi i dytë më i vlefshëm i automjeteve, i cili ka një kapital tregu prej rreth 280 miliardë dollarësh. Musk eklipsoi për pak kohë vlerën e ExxonMobil një herë më parë, në fillim të vitit 2021. Aksionet e Exxon janë rritur gati 60% këtë vit pasi çmimet e naftës janë rritur.

Burimi: CNN

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota elon musk exxonmobil tesla elon musk exxonmobil tesla

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra