LIVE UPDATES
Bota

Ëndrrat e varrosura të vrapueses afgane

19 Shtator 2021, 11:17 Nga DOSJA
Ëndrrat e varrosura të vrapueses afgane

AFGANISTAN- Një vrapuese në Afganistan thotë se uniformat që ajo dhe gratë e tjera sportiste kanë veshur në garat vendore dhe ndërkombëtare, kanë mbuluar plotësisht trupin e tyre dhe nuk kanë shkelur normat islamike të hixhabit, siç pretendojnë talibanët. Me këto komente, atletja profesioniste, 24 vjeçe – emri i së cilës nuk do të publikohet për shkak të sigurisë së saj – i përgjigjet një zyrtari të lartë taliban, i cili, javën e kaluar, ka thënë se gratë afgane nuk do të lejohen të luajnë “sporte ku ekspozohen”. Grupi islamik taliban kontrollon pjesën më të madhe të Afganistanit qysh më 15 gusht.

“Gjatë stërvitjeve dhe garave, kemi vënë shalle koke, kemi veshur bluza me mëngë të gjata dhe pantallona të gjata. Mbi pantallona kemi veshur funde”, thotë vrapuesja nga Kabuli.

Sipas saj, ajo dhe shoqet e saj të skuadrës gjithmonë janë siguruar që trupat e tyre të mos ekspozohen gjatë stërvitjeve dhe garave.

“Unë kurrë nuk e kam hequr shallin tim në asnjë garë, kudo në botë, dhe organizatorët e ngjarjeve të huaja kurrë nuk kanë kundërshtuar. Ata e kanë respektuar atë si zgjedhjen tonë”, thotë ajo për Radion Evropa e Lirë.

Qeveria talibane, që është formuar në fillim të këtij muaji, nuk e ka shpallur publikisht politikën e saj ndaj sportit të grave. Më 14 shtator, Bashir Ahmad Rustamzai, drejtor i ri i përgjithshëm për sportin, ka thënë se udhëheqësit e lartë talibanë janë ende duke vendosur për këtë çështje. Por, nënkryetari i Komisionit kulturor të talibanëve, Ahmadullah Wasiq, ka thënë së voni se gratë afgane mund të mos lejohen të luajnë sporte, sepse trupat e tyre do të ekspozohen gjatë garave.

“Në kriket dhe sporte të tjera, gratë nuk mund ta respektojnë kodin islamik të veshjes. Është e qartë se ato do të ekspozohen dhe nuk do ta ndjekin kodin e veshjes. Islami nuk e lejon këtë”, ka thënë Wasiq.

Këto komente sugjerojnë se talibanët do të ndjekin një interpretim të ashpër të ligjit islamik, duke kufizuar shumë të drejta.

Vrapuesja nga Kabuli, e cila ka filluar të merret me sport kur babai i saj e ka çuar në një qendër sportive në moshën 10-vjeçare, thotë se i ka “varrosur” ëndrrat e saj dhe se nuk ka shpresë se do të lejohet të kthehet përsëri në sport.

“Ajo çfarë shoh përpara, është errësirë. Kam frikë për sigurinë time dhe të familjes sime. Nuk dua t’i vë në rrezik duke u përpjekur të vazhdoj karrierën time”, shton ajo.

Komentet e Wasiqit gjithashtu rrisin shqetësimet për qëndrimin e përgjithshëm të talibanëve ndaj të drejtave dhe lirive të grave në Afganistan, shumica e të cilave janë kufizuar shumë gjatë sundimit të ashpër të grupit në vitet 1996-2001.

“Talibanët po i pengojnë gratë që punojnë të kthehen në punët e tyre të rregullta në zyra, kështu që unë nuk mendoj se ata do t’i lejojnë gratë të marrin pjesë në gara në stadiume, para turmave”, thotë vrapuesja.

Përkundër mungesës së objekteve moderne sportive dhe shikimeve mosmiratuese nga fqinjët e saj konservatorë, vrapuesja thotë se ishte e lumtur të bënte atë që i pëlqente asaj dhe familjes së saj.

Por, ajo thotë se nuk ka dalë nga shtëpia e saj qëkur talibanët janë rikthyer në pushtet, më 15 gusht. Ajo gjithashtu ka punuar si trajnere – një profesion që e kishte planifikuar për të ardhmen e saj pas tërheqjes nga konkurrenca. Në karrierën e saj, ajo ka fituar shumë medalje ari, argjendi dhe bronzi në garat vendase. Ajo po ashtu ka përfaqësuar Afganistanin në garat në Iran, Kazakistan dhe vende të tjera.

Ajo dhe shoqet e saj të skuadrës janë kthyer në Kabul nga një udhëtim jashtë vendit vetëm disa ditë para se të binte Qeveria e mbështetur nga Perëndimi dhe talibanët të merrnin kontrollin e Kabulit. E pyetur nëse ka marrë ndonjë kërcënim specifik nga talibanët, ajo thotë se ndjen se ekziston një klimë frike në përgjithësi për të gjitha gratë e karrierës në Afganistan.

“Fotografitë e mia me emrin tim janë të varura në Komitetin Sportiv dhe Olimpik, ku zyrtarët e rinj talibanë janë ulur tani. Kam frikë se ata do të vijnë pas meje”, thotë vrapuesja.

Dhjetëra atletë profesionistë janë larguar nga Afganistani që nga rikthimi i talibanëve në pushtet. Këtë javë, disa vajza që kanë luajtur për ekipin kombëtar të futbollit të Afganistanit, kanë kaluar kufirin në Pakistan, së bashku me trajnerët dhe familjarët e tyre. Atletet thuhet se i kanë dërguar letër kryeministrit pakistanez, Imran Khan, duke i kërkuar leje për të hyrë në atë vend. Lojtaret kanë thënë se kanë qenë nën “kërcënime të mëdha” nga talibanët.

Marrë nga REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota ahmadullah wasiq bashir ahmad rustamzai ahmadullah wasiq bashir ahmad rustamzai

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve