LIVE UPDATES
Aktualitet

20 Tetor 2019, 12:09 Nga DOSJA

TIRANË- Regjisori dhe kompozitori i njohur shqiptar Osman Mula ka shpërthyer kundër Ramës teksa në lidhje me mosmarrjen e një date për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Gjatë tryezës kundër “Jugosllavisë së Re”, Mula theksoi se Europa refuzoi kryeministrin Rama dhe jo shqiptarët.

Unë e kam më të vështirë se të gjithë ju që të shprehem për këtë problem, por si një djalë i lindur në Shqipëri me prindërit nga Gjakova kam të drejtën të shprehem për veprimet skandaloze të këtij kryeministri që kemi ne në krye. Ne vijmë në këtë takim, 24 orë pasi Evropa na mbylli derën. Kjo është nëj ngjarje që katër vjet rresht na paralajmëruan dhe çuditërisht ky kryeministër që ban karshillëk na thotë; “pyeteni kryeministrin e Francës, mos më pyetni mua”. Po ai çfarë është, pikërisht Europa nuk pranoi Ramën në BE, nuk pranoi atë bashkë me stafin dashakeqas,të cilën vollën vrerë për vendin, vodhën dhe u banë miliardera në kurriz të shqiptarëve, se këtu vidhet e bashesh milioner 22 vjeç pse futesh në politike dhe pas 6 muajve ti ban karshillëk dhe ndërron makinat sikur do, kur bota për një shishe verë jep dorëheqjen. Kur në Japoni se vjen treni 1 minut me vonesë jep dorëheqjen“, tha i revoltuar Mula.

Gjithashtu gjatë këtij takimi, Mula u shpreh i nervozuar edhe për takimin në Novisad për “Shengenin Ballkanik”, ku morën pjesë Edi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandar Vuçiç. Qëllimi i këtij takimi ishte krijimi i një “shengeni” të vogël Ballkanik, por pjesë e takimit nuk ishte Kosova.

Çështja e takimit me përfaqësuesin e Serbisë është një shantazh naiv i tij, i cili tha ta kaloi gjendjen e diskutimeve nga ajo anë. Unë për këtë person që është në pushtet, personalisht më janë mbaru fjalët. Është një personazh shumë i dobët, i një drame shumë të dobët që duhet largu prej Shqipërisë. Dhe bashkë me dramën, s’duhet të zbresë në tavolinat e regjizurës, as në tavolinat e aktorëve që mbajnë familjet me bukë, sepse dialogu i tij është i flliqt, prish kombin. Zhurmë, poterë, dhe, beton, ku jam. Ky është shumë më gjerë se sa problemi i Kosovës. Se po të jetë për Kosovën dhe ty të vijë marre iher, kë pyte ti që shkove atje dhe i dhe dorën atij që nuk ta ka pranu akoma Kosovën. Ky është një popull ku vidhet rregullisht dhe elita politike nuk do që të hyhet në Evropë, sepse në momentin që je në Evropë, Evropa vjen e të thohtë, ma trego i kujt është ky laps. E vetmja gjë që duhet është të ike Rama, largo këtë, largon Kuçedrën dhe pshton. Ky duhet të ike sepse është nën efektin e kimikatave, është agresiv, i paqëndrueshëm. Artistët i cilësoi vagabonda. Si del ai dhe i jep dorën atij që e ka dhunu Kosovën, si është e mundur, ç’janë këto veprime skandaloze. Ku shkon mor zotni, fyn artistat, i kërcënon. Për ta largu vëmendjen e Evropës gjithçka ban. Këtij duhet mei than ik vetë o burrë i dheut“, u shpreh i revoltuar Osman Mula.

Takimi i 10-tetorit në Serbi do të ndiqet nga një tjetër në Ohër. Në fokus të Shengenit të Vogël është bashkëpunimin rajonal dhe integrimin ekonomik, duke hequr pengesat për biznesin dhe qarkullimin e lirë të mallrave, treg që do t’u shërbejë më shumë se 20 milion njerëzve.

(E.S. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet europa të refuzoi ty jo shqiptarët osman mula shengeni i vogel ballkanik europa të refuzoi ty jo shqiptarët osman mula shengeni i vogel ballkanik

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM