LIVE UPDATES
Aktualitet

Fermerët shqiptarë dhe çmimet e larta në sezonin e mbjelljeve

27 Mars 2022, 20:51 Nga DOSJA
Fermerët shqiptarë dhe çmimet e larta në sezonin e

Nga Pëllumb Sulo

TIRANË– Janë javët e para të pranverës dhe fermerët janë në kulmin e punëve të tyre në bujqësi. Por, rritja me shpejtësi dhe e paparashikuar e çmimit të naftës dhe gjërave të tjera bujqësore, ka shtyrë shumë prej tyre që t’i drejtohen zyrave të agjencise për zhvillimin bujqësor dhe rural për të aplikuar në skemën kombëtare të mbështetjes, shpallur muajin e kaluar nga qeveria shqiptare. Fermeri Pal Shkami thotë për Zërin e Amerikës se pa këtë mbështetje nuk ka mundësi të përballojë shpenzimet për punimin e tokës.

“Është e nevojshme me marrë naftën, se çmimi i punimit të tokës ka shku në stratosferë. Nëqoftëse më japin këtë sasi nafte, marr traktoristin që e kam në lagje, ja jap naftën dhe ai m’a zbret në çmimin e punimit të tokës. Kjo është për të përballuar këtë situatën”.

Fermeri Shtjefën Gjinaj thotë se rritja e menjëhershme e çmimit të naftës është shoqëruar me trefishimin e çmimit të punimit të tokës dhe plehrave kimike, duke e bërë të papërballueshme punën në bujqësi.

“Naftën po thojmë se na e japin pa lekë, por traktoristi don paret e punës së vet. Vitin e kaluar kanë marrë 12 mijë lekë për dynym, nitrati ka shkuar 60-70 mijë lekë për thas, ndërsa vjet e kam marrë me 18-20 mijë. Atëherë, ku kam mundësi unë me e ble urenë?”

Mbështetja për fermerët është pjesë edhe e paketës së rezistencës sociale, të shpallur pak ditë më parë nga qeveria shqiptare për të përballuar pasojat e rritjes së çmimeve në tregjet ndërkombëtare për shkak i luftës në Ukrainë. Por një pjesë e fermerëve që aplikojnë për të përfituar nga kjo paketë janë ende të paqartë dhe dyshues për efektet e saj. Prandaj, shumë prej tyre po presin në mëdyshje për të filluar apo jo punimin e tokës.

Megjithëse mbështetja për fermerët përfshin 5 fusha, kryesisht fermerët janë të interesuar për naftën pa taksa, për shkak të çmimit të saj, gjithnjë e në rritje në treg. Drejtori i Bujqësisë në Shkodër, Hysni Ligataj, thotë se deri tani kanë aplikuar për të përfituar naftë pa taksa më shumë se 3 mijë fermerë dhe se, për shkak të këtij interesimi, procesi i aplikimit është zgjatur deri në fillim të muajit prill.

“Interesi më i madh i fermerëve është për aplikimet për naftën. Dihet se punët me mekanikën bujqësore janë në kostot bazë të prodhimeve bujqësore. Në bazë të përllogaritjeve, që kanë bërë specialistët e Ministrisë së Bujqësisë, fermerët marrin 50% të naftës falas, ose naftë pa akcizë. Llogaritjet bëhen mbi bazën e kulturave bujqësore, nuk është fikse për çdo kulturë, por sipas kulturave dhe punimeve që bëhen për secilën kulturë.”

Përmes paketës së rezistencës sociale, qeveria shqiptare ka krijuar një fond prej 1.45 miliard lekësh, si mbështetje për fermerët me naftë pa taksa, vlerë të cilën e rriti ditët e fundit edhe me 500 milion lekë të tjera, për punimet e mekanizuara të fermerëve. Por, pavarësisht kësaj mbështetje, çmimi i lartë i karburanteve, shoqëruar me rritjen e paparashikuar të çmimit të plehrave kimike, sipas ekspertëve të fushës së bujqësisë, ka bërë që fermerët, këtë sezon, të mbjellin më pak, gjë që pritet të reflektohet në ekportet e vendit, por edhe në tregun e brendshëm.

Marrë nga Zëri i Amerikës

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet fermeret ne shqiperi kriza ekonomike prej luftes fermeret ne shqiperi kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike