LIVE UPDATES
Bota

Focat e armatosura dhe automjete të blinduara afër kufirit të Hong Kongut, një shenjë për të ndaluar protestat e dhunshme

17 Gusht 2019, 09:02 Nga DOSJA
Focat e armatosura dhe automjete të blinduara afër kufirit të

KINË- Ndërsa protestat në Hong Kong nuk kanë të ndalur forcat e armatosura kineze me urdhër të Pekinit janë afruar në kufirin e Hong Kongut. Kjo lëvizje ku mijëra forca ushatarake dhe mjete të rënda të blinduara janë afruar pranë stadiumit në Shenzhen, është një mënyrë kjo për të frikësuar ndërhyrjen e ushatrëve kinezë.

Madje zyrtarë të lartë në vend ka lënë të nënkuptuar se kjo ndërhyrje e forcave të armatosura kineze të Hong Kongut mund të jetë një shenjë nga Pekini për të rritur veprimet  kundër protestave të vazhdueshme që po traumatizojnë qytetin muajt e fundit.

Jo më kot shihet kjo lëvizje nga ana e Pekinit, pasi prej shumë javësh protestat në Hong Kong sa vijnë dhe tensionohen, duke shkuar në përshkallëzim.

Protestat pro-demokracisë kanë nisur kundër ekstardimeve në ish-koloninë britanike, teksa kanë sjellë edhe bllokimin e aeroportit, duke anuluar qindra fluturime para dy ditësh.

Të enjten ambasadori kinez në Londër, Liu Xiaoming bëri një paralajmërim të ashpër për protestuesit në Hong Kong, duke deklaruar se: – “Kina nuk do të qëndrojë indiferente dhe është e gatshme të shtypë trazirat nëse kriza e Hong Kongut bëhet e pakontrollueshme.

Nuk dihet sesa do të ndikojë tek Hong Kongu kjo lëvizje e fortë e Pekinit, por megjithatë mbetet për t’u parë.

Gjithsesi pas trazirave të mëdha që ndodhën javën e fundit në rrugët e qytetit dhe në aeroportin e Hong Kongut ku u anuluan qindra fluturime, policët dhe vetë protestuesit janë ndjerë në faj dhe kanë kërkuar falje për situatën e tensionuar.

Tashmë gjendja në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kong duket se i është rikthyer normalitetit.

Protestat po zhvillohen në Hong Kong që nga fundi i marsit, ku qindra mijëra persona po kundërshtojnë ligjin për ekstradim. Ndër të tjera ata i frikësohen edhe ekstradimit  të disidentëve politikë.  Protestuesit kanë kërkuar gjithashtu një hetim të pavarur mbi brutalitetin e dyshuar të policisë gjatë një proteste më të hershme më 12 qershor. Udhëheqësi politik i Hong Kongut Carrie Lam mbajti një konferencë shtypi, ku theksoi se hyrja në parlament e protestueve ishte nëpërmjet përdorimit ekstrem të dhunës  nga ana e qytetarëve.

Burimi: RT 

A.C/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota hong kong kine pekini protestat hong kong kine pekini protestat

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE